REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradca podatkowy inspektorem w urzędzie

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Ministerstwo chce, aby doradcy podatkowi mogli pracować w urzędach i izbach skarbowych oraz jako inspektorzy w UKS. Zatrudnieni w organach podatkowych doradcy będą mogli zawiesić działalność na okres dłuższy niż pięć lat. W opinii doradców podatkowych działalność doradczą należy rozgraniczyć od pracy w administracji.

Z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej wynika, że osoby wpisane na listę doradców podatkowych będzie można zatrudniać w urzędach skarbowych, izbach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej oraz Ministerstwie Finansów. Co więcej, doradca podatkowy zatrudniony w organach podatkowych, skarbowych lub celnych będzie mógł także zostać inspektorem skarbowym, a nawet zostać mianowany na dyrektora urzędu kontroli skarbowej.

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto doradca, który zawiesi działalność i podejmie pracę w organach skarbowych lub podatkowych, nie będzie podlegał ograniczeniu zawieszenia działalności na pięć lat. Dziś ustawa o doradztwie podatkowym (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz. 443 z późn. zm.) nakazuje skreślenie z listy doradców podatkowych osoby, które przekroczyły pięcioletni okres zawieszenia.

Doradca urzędnikiem

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej inspektorem będzie mogła zostać osoba zatrudniona w jednostkach organizacyjnych kontroli skarbowej, administracji podatkowej lub administracji celnej, która jest wpisana na listę doradców podatkowych, jeżeli spełnia określone warunki. Oznacza to, że zatrudniony w organach doradca podatkowy będzie mógł zostać inspektorem kontroli skarbowej, jeśli: posiada wyłącznie obywatelstwo polskie, ma nienaganną opinię, nie był karany za przestępstwo z winy umyślnej oraz posiada wyższe wykształcenie o specjalności przydatnej do kontroli skarbowej, prawnicze lub ekonomiczne.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, w ocenie projektodawcy proponowane rozwiązanie stanowi dla kontroli skarbowej szansę pozyskania przygotowanej merytorycznie i posiadającej odpowiednie doświadczenie kadry pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego, doradcy podatkowego i prezesa Instytutu Studiów Podatkowych, projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej wzmacnia status zawodowy doradców podatkowych.

- Ustawodawca dostrzegł doświadczenie zawodowe doradców i to jest cenne - stwierdza nasz rozmówca.

Konieczne zawieszenie

Profesor Witold Modzelewski zwraca uwagę, że doradca podatkowy, który chciałaby podjąć pracę w administracji skarbowej, musiałaby wcześniej zawiesić swoją działalność doradczą.

- Wynika to wprost z ustawy o doradztwie podatkowym. Istnieje bowiem przepis zakazujący doradcy podatkowemu zatrudnienia w innych podmiotach niż podmioty uprawnione do doradztwa podatkowego - wyjaśnia nasz rozmówca. Dominik Szczygieł, doradca podatkowy w MSDS Kancelarii Radców Prawnych M. Szczotka D. Szczygieł, zwraca jednak uwagę, że projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej zmierza do zniesienia obowiązku zawieszenia w okresie zatrudnienia w organach podatkowych.

- W mojej osobistej ocenie, możliwość pracy doradców podatkowych w organach podatkowych bez obowiązkowego zawieszania wykonywania zawodu jest rozwiązaniem budzącym pewne zdziwienie. To krok zdecydowanie do tyłu. Wydaje się, że istota zawodu doradcy podatkowego to m.in. walka - nierzadko ostra - z organami podatkowymi w imieniu swojego klienta - uważa Dominik Szczygieł. Dodaje on, że praca na rzecz organów podatkowych rzucałaby cień na niezależność doradców podatkowych zatrudnionych w tych organach. Zwraca on także uwagę na wiele innych problemów.

- Pojawiają się niezwykle delikatne kwestie związane z postrzeganiem doradcy - pracownika UKS na rynku. I to zarówno przez potencjalnych klientów, którzy być może będą liczyć na sprawniejsze prowadzenie spraw, jak i przez innych doradców, którzy mogą postrzegać ich jako nieuczciwą konkurencję - mówi Dominik Szczygieł.

 

Projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej przewiduje możliwość zawieszenia działalności na okres dłuższy niż pięć lat, jednak dotyczy to wyłącznie osób zatrudnionych w administracji skarbowej. Pozostali doradcy będą podlegali dotychczasowym przepisom. Brunon Szulc, doradca podatkowy, przypomina, że Krajowa Rada Doradców Podatkowych w przesłanych ministerstwu rekomendacjach do zmian ustawy o doradztwie podatkowym zaproponowała likwidację pięcioletniego okresu zawieszenia.

Musi istnieć granica

Dominik Szczygieł zwraca uwagę, że obecne regulacje są właściwe.

REKLAMA

- Doradca musi wybrać: albo kariera w aparacie skarbowym, albo w doradztwie podatkowym - podkreśla nasz rozmówca. Również prof. Witold Modzelewski przyznaje, że musi istnieć wyraźna granica między doradztwem podatkowym a pracą w aparacie skarbowym.

- Zatarcie tej granicy jest katastrofą dla obu stron: wizerunku doradcy podatkowego i władzy publicznej. Jeśli chcemy stworzyć możliwość zatrudnienia doradców w administracji, to należy chronić ich przed konfliktem interesów za pomocą bardzo szczegółowych regulacji, podobnych do tych, które funkcjonują w przypadku zawodów prawniczych - mówi prezes ISP. Z drugiej strony - dodaje - możliwość zatrudnienia w administracji powinna się wiązać z procedurami, które będą chronić interes publiczny, gdyż doradca, który przeszedł na drugą stronę, może być podejrzewany o stronniczość.

Z kolei w opinii Bogusława Niemca, doradcy podatkowego, wejście w życie nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej w proponowanym kształcie nie byłoby pozytywną zmianą dla doradców.

- W mojej opinii powinny być dwa oddzielne źródła pozyskiwania pracowników do zawodu doradcy i do administracji skarbowej - stwierdza Bogusław Niemiec.

Konflikt interesów

Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego przepisy muszą także precyzyjnie określić zakaz zajmowania się sprawami, którymi zawieszony w czynnościach doradca zajmował się w trakcie swojej praktyki prywatnej. W opinii prezesa ISP bez takich przepisów doradcy podatkowi byliby narażeni na konflikt interesów wynikający z zakresu dwóch tajemnic zawodowych: doradcy i inspektora.

651 osób

wpisanych na listę doradców podatkowych zawiesiło prawo wykonywania zawodu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiany w wykonywaniu zawodu

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarobki księgowych na jesieni 2024 r. Jakie pensje oferują pracodawcy?

Ile zarabiają księgowe i księgowi na jesieni 2024 roku? Jakie wynagrodzenie zasadnicze oferują pracodawcy głównym księgowym, samodzielnym księgowym, młodszym księgowym, czy praktykantom w dziale księgowości? Zestawienie to nie uwzględnia premii i pozapłacowych bonusów pracowniczych. 

Księgowy w małej firmie. A może lepiej (szybciej, taniej) przedsiębiorcy rozliczać się samemu?

Dane z PARP nie pozostawiają złudzeń – zapotrzebowanie na specjalistów ds. rachunkowości rośnie w zastraszającym tempie. Wzrost liczby ofert pracy w tej branży o ponad 43% rok do roku to sygnał, że na rynku dzieje się coś niezwykłego. Jednym z głównych czynników napędzających ten trend jest rosnąca popularność outsourcingu księgowości. Coraz więcej firm, zarówno dużych korporacji, jak i małych, jednoosobowych działalności, decyduje się powierzyć prowadzenie księgowości specjalistom. Czy zawsze to niezbędny krok?

Księgowy w firmie 2024: to nie buchalter, ale kreatywny analityk i doradca, także w budowaniu relacji biznesowych. Sztuczna inteligencja w tym go nie zastąpi

Za co księgowi lubią swój zawód? Za możliwość rozwoju, pensje, różnorodność. Lubią to więc sami intensywnie się dokształcają – a prawie 60 proc. robi to przynajmniej raz na kwartał, a jednak 20 proc. z nich nie jest w stanie określić zalet płynących ze swojej pracy.

Nowa funkcja w e-Urzędzie Skarbowym: Raport podatnika. Jakie informacje można otrzymać?

W komunikacie z 10 października 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ten raport, który dotyczy przedsiębiorców i organizacji? Jakie informacje zawiera?

REKLAMA

Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

REKLAMA

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

REKLAMA