REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kopalnie walczą o miliard złotych podatku

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Ponad miliard złotych będą musiały zapłacić kopalnie, jeśli organy podatkowe zaczną egzekwować od nich podatek od nieruchomości od wyrobisk górniczych.

Spór dotyczący opodatkowania podatkiem od nieruchomości wyrobisk górniczych może rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny (TK). Odmówił on jednak rozpatrzenia skargi konstytucyjnej złożonej przez KGHM, gdyż uznał, że spółka nie ma możliwości złożenia skargi. W związku z tym prezes Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich, aby to on wystąpił ze skargą konstytucyjną do TK. Rzecznik po analizie problemu nie znalazł jednak podstaw prawnych do skierowania wniosku do TK w tej sprawie.

REKLAMA

Autopromocja

Wszystkie kopalnie czekają

Rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego zainteresowane są wszystkie kopalnie i gminy, na których terenie one działają. W praktyce gra toczy się o ponad miliard złotych, który kopalnie musiałyby zapłacić, jeśli gminy i miasta (organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości) zaczną egzekwować podatek. Jeśli jednak kopalnie będą musiały uiścić podatek, to - jak przekonują Tomasz Konik oraz Agnieszka Walter, eksperci firmy Deloitte - spowodowałoby to zwiększenie cen energii oraz powiększyło inflację. Skutki odczułaby zatem cała gospodarka. Jednak najbardziej zagrożone są same kopalnie.

- Są to pieniądze, których kopalnie nie mają lub mogłyby spożytkować na poprawę sytuacji ekonomicznej - swojej i swoich pracowników. Jeżeli będą musiały oddać te pieniądze gminom, staną na skraju bankructwa - mówi Agnieszka Walter z Deloitte.

Spór sądowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem powstał po nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.), która - jak wskazywał ustawodawca - doprecyzowała wcześniejsze przepisy. Chodzi o definicję budowli, której nie było w ustawie przed 1 stycznia 2003 r., a która została wprowadzona na mocy nowelizacji. Przepis stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. budowle, natomiast budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego.

 

Kopalnie twierdzą, że nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach nie zmieniła ich sytuacji i nie są one zobowiązane do zapłaty podatku. Innego zdania są organy podatkowe oraz sądy. W sprawie opodatkowania wyrobisk górniczych pojawiają się jednak kolejne argumenty świadczące o tym, że wyrobiska nie podlegają podatkowi od nieruchomości. W skargach do sądu nie podnoszono bowiem, że w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych znajduje się odniesienie do przepisów prawa budowlanego (a zatem również do prawa geologicznego i górniczego, z którego wynika, że wyrobiska nie są budowlą), przy czym za prawo budowlane należy - zdaniem ekspertów - uznać całe prawo budowlane, a nie - jak twierdzą organy podatkowe - wyłącznie ustawę Prawo budowlane. W argumentacji organów można doszukać się także nieścisłości. W ustawie Prawo budowlane znajduje się przepis, który stanowi wprost, że ustawy nie stosuje się do wyrobisk górniczych. Organy podatkowe twierdzą jednak, że przepis ten nie ma znaczenia, ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odnosi się tylko do definicji budowli. Należy więc stosować tylko definicję budowli zawartą w ustawie Prawo budowlane, pomijając przepis dotyczący niestosowania tej ustawy do wyrobisk.

Podobnie stwierdził jednak NSA (sygn. akt II FSK 656/05).

NSA O WYROBISKACH GÓRNICZYCH

Przy określaniu przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości przepisy prawa budowlanego mają ograniczone zastosowanie. W rzeczywistości sprowadzają się jedynie do definicji budowli i urządzeń budowlanych związanych z obiektem budowlanym, zawartych w przepisach art. 3 pkt 3 i 9 ustawy Prawo budowlane. Budowle znajdujące się w wyrobisku górniczym są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. Uzasadnienie wyroku NSA (sygn. akt II FSK 656/05)

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA