REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot wydatków na materiały budowlane tylko dla posiadacza pozwolenia

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Zwrot VAT na materiały budowlane przysługuje osobie, która posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz pozwolenie na budowę.

Małżonkowie planują budowę domu systemem gospodarczym. Oboje pracują za granicą, w związku z tym wszystkie formalności związane z budową, w tym zakup materiałów budowlanych, załatwia ojciec podatniczki. Właścicielami działki budowlanej są jednak małżonkowie.

Autopromocja

- Czy w związku z tym ojciec może brać na siebie faktury VAT na materiały budowlane, a następnie ubiegać się o zwrot wydatków - pyta podatniczka w liście do redakcji.

Barbara Rusinowska, konsultant podatkowy w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu (zrzeszona w Eurojuris Polska), wskazuje, że zwrot VAT w związku z budownictwem mieszkaniowym przysługuje osobom fizycznym na zakup materiałów budowlanych m.in. związanych z budową budynku mieszkalnego. Pojęcie budowy należy przy tym rozumieć w sposób potoczny, czyli jako pojęcie obejmujące tylko i wyłącznie wznoszenie danego obiektu budowlanego.

- Możliwość uzyskania zwrotu związana jest z posiadaniem pozwolenia na budowę w rozumieniu prawa budowlanego oraz z prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jednocześnie z prawem tym związany jest tytuł prawny do nieruchomości, np. prawo własności, wieczystego użytkowania czy ograniczone prawo rzeczowe - wyjaśnia Barbara Rusinowska.

Zdaniem naszej rozmówczyni zwrot VAT będzie przysługiwał tej osobie, która ma prawo do gruntu oraz na którą zostało wydane pozwolenie budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeżeli więc ojciec podatniczki będzie działał jedynie w charakterze pełnomocnika w procesie budowlanym, a pozwolenie budowlane będzie wydane na małżonków, to wtedy oni będą mogli ubiegać się o zwrot podatku, pod warunkiem przedstawienia faktur zawierających ich dane - podkreśla Barbara Rusinowska.

Ojciec podatniczki byłby uprawniony do zwrotu podatku od zakupionych materiałów budowlanych, gdyby to on miał status inwestora w rozumieniu prawa budowlanego, oczywiście pod warunkiem że faktury byłyby wystawione na niego.

- Zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym, nie częściej niż raz w roku. Do wniosku należy obowiązkowo dołączyć pozwolenie na budowę oraz faktury dokumentujące poniesione wydatki - przypomina Barbara Rusinowska.

Ważne!

Zwrot VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, złożony w urzędzie skarbowym, nie częściej niż raz w roku

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA