REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała modernizacyjna zapewni 200 mln zł dla Służby Celnej

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Uchwała modernizacyjna dla Służby Celnej przyjęta właśnie przez rząd pozwoli na dofinansowanie Służby Celnej w 2009 roku kwotą 200 mln zł. Połowa tych środków zostanie przeznaczona na wynagrodzenia. Pozostała część na inwestycje w infrastrukturę.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

Uchwała modernizująca Służbę Celną została przyjęta przez rząd. Dlaczego prace nad nią trwały tak długo?

- Uchwała o Programie modernizacji Służby Celnej na lata 2009-2011 została przyjęta przez Radę Ministrów. Prace nad tą uchwałą trwały tak długo, bo musiała być ona skorelowana z ustawą budżetową. W budżecie na przyszły rok, który został już przez rząd przyjęty, zaplanowano wydatki na modernizację Służby Celnej.

Związki zawodowe celników nie są zadowolone z uchwały modernizacyjnej.

- Można spierać się co do kształtu ustawy o Służbie Celnej, ale nie co do uchwały modernizacyjnej. Hipokryzją jest mówienie, że Służbie Celnej potrzebne są dodatkowe środki na wynagrodzenia i inwestycje, a jednocześnie kontestowanie uchwały modernizacyjnej, która je gwarantuje. To przecież dodatkowe 200 mln zł w 2009 roku, a w kolejnych dwóch latach wielkości podobne, co w sumie da kwotę 672 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie rozumiem tego rodzaju postawy. Jeżeli zgadzamy się, że sytuacja w Służbie Celnej wymagała poprawy, doinwestowania, to kontestowanie programu modernizacji jest nielogiczne.

Uchwała to modernizacja Służby Celnej na trzy lata?

- Tak.

Środki w budżecie zapewnione są na rok?

- Na rok. Jednak plan wieloletni jest podstawą kształtowania kolejnych budżetów. Realizacja pierwszego roku będzie podstawą do tworzenia kolejnych. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, że pieniądze zostały przyznane na sprzęt bądź inwestycje, a my nie jesteśmy w stanie ich spożytkować. To byłaby kompromitacja.

W jaki sposób będą podzielone środki?

- W 2009 roku 50 proc. środków zostanie przeznaczonych na wynagrodzenia, a drugie 50 proc. na inwestycje. To dobra relacja. W sumie program zakłada przeznaczenie 30 proc. środków na wzrost wynagrodzeń i stworzenie systemu motywacyjnego, a 70 proc. na sprzęt do kontroli i infrastrukturę.

Kiedy uchwała wejdzie w życie?

- 1 stycznia 2009 r.

Co zmieniło się w uchwale w porównaniu z jej pierwotną wersją?

- Pewne środki zostały zweryfikowane. Chodzi tu głównie o celowość wydatkowania tych środków. Część z nich została przesunięta na lata kolejne, dotyczy to np. inwestycji w infrastrukturę budowlaną, która wymaga najpierw prac projektowych i przygotowawczych.

 

A na jakim etapie prac jest projekt ustawy o Służbie Celnej?

- Obecnie trwają nad nią prace w Kancelarii Premiera.

Kiedy zajmie się nią rząd?

- Mam nadzieje, że będzie to początek października.

Czy wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r.?

- Myślę, że to mało realne. Ale kwiecień czy maj 2009 roku to już bardziej realny termin.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Jacek Kapica, wiceminister finansów, szef Służby Celnej

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA