| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Paliwo w baku będzie można wwieźć do Polski bez cła

Paliwo w baku będzie można wwieźć do Polski bez cła

Zniesienie ograniczeń w bezcłowym przywozie spoza UE do Polski paliwa w zbiornikach samochodów - przewiduje m.in. nowelizacja ustawy prawa celnego, którą w środę uchwalił Sejm.

Głosowało 404 posłów, nowelizację poprało 401 osób, 3 były przeciwne.


Podczas drugiego czytanie w Sejmie zostały zgłoszone dwa wnioski posłów PiS. Dotyczyły one trybu unieważniania zgłoszenia celnego oraz pobierania niektórych opłat przez organa celne. Sejm odrzucił je w głosowaniu.


Zgodnie z dotychczasowymi przepisami zwolniony z cła, akcyzy i VAT jest przywóz do 200 litrów paliwa wwożonego do Polski w bakach samochodów. Regulacje te powodują, że przewoźnicy omijają nasze przejścia graniczne z Białorusią. Według służby celnej, około 100 tysięcy ciężarówek rocznie wybiera drogę przez Litwę, gdzie nie ma takich ograniczeń.


Nowelizacja zakłada ponadto zmianę przepisów dotyczących dysponowania towarami zajętymi przez organa celne. Obligatoryjnie mają być niszczone produkty lecznicze i wyroby tytoniowe. Obowiązek zniszczenia nie będzie dotyczył napojów alkoholowych i kosmetyków, które będzie można sprzedać.


Ma ona także uprościć i ułatwić obrót z państwami spoza UE. Z nowych przepisów będą mogły na przykład skorzystać głównie duże firmy, posiadające swoje oddziały w kilku lub kilkunastu państwach UE.


Większość przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.


Obecnie nowelizacja trafi do prac w Senacie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK