REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co 10 wniosek dotyczący zwrotu akcyzy to wznowienie sprawy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
Od 10 do 15 proc. wszystkich spraw dotyczących zwrotu akcyzy za samochody sprowadzone z zagranicy to żądania o wznowienie postępowania.

Podatnicy od 19 lipca mogą wnioskować o zwrot akcyzy od sprowadzonego z zagranicy do Polski samochodu osobowego na podstawie przepisów specjalnej ustawy z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz.U. nr 118, poz. 745). Z sondy przeprowadzonej w izbach celnych wynika, że 10-15 proc. składanych w tym zakresie dokumentów to wnioski o wznowienie postępowania.

Priorytetem zwrot akcyzy

Postępowania w sprawach wniosków podatników o określenie kwoty zwrotu nadpłaty akcyzy zapłaconej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu używanego samochodu osobowego, dokonanego od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r., stanowią priorytet działania izb celnych.

- W niektórych urzędach województwa kujawsko-pomorskiego okresowo wzmocniono obsadę osób zajmujących się postępowaniami w sprawie zwrotów akcyzy. Ich zadaniem jest prowadzenie postępowań podatkowych tylko w tym zakresie. Posunięcia takie umożliwiają rozpatrzenie do końca października wielu spraw, a następnie prowadzenie ich na bieżąco - stwierdza Marzena Kamińska z Izby Celnej w Toruniu.

Autopromocja

Wznowienie postępowań

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wejście w życie specjalnej ustawy o zwrocie akcyzy spowodowało wyraźny wzrost liczby wniosków dotyczących zwrotu nadpłaty akcyzy wpływających do urzędów celnych. Jak podaje Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, w przypadku Urzędu Celnego w Krakowie: w maju wpłynęło 85 wniosków, w czerwcu 40. Natomiast w lipcu wpłynęło wniosków 105, a w sierpniu 289.

- Podatnicy składają zarówno wnioski o wznowienie postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną, jak i wnioski o stwierdzenie nadpłaty akcyzy.

Liczba wniosków o wznowienie postępowania jest różna w poszczególnych urzędach. W Urzędzie Celnym w Krakowie wnioski te stanowią ok. 10 proc. spraw, natomiast w Urzędzie Celnym w Nowym Targu, gdzie od dnia wejścia w życie specjalnej ustawy wpłynęły 274 wnioski, blisko 50 proc. stanowią wnioski o wznowienie - podkreśla Tomasz Kierski.

Podobnie jest w całej Polsce. Do urzędów celnych podległych Izbie Celnej w Toruniu wpłynęło 49 wniosków o wznowienie postępowania. Do urzędów podległych Izbie Celnej w Rzepinie - 29.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

- W okresie od października 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. do Izby Celnej w Białymstoku i podległych jej urzędów celnych złożono łącznie blisko 2650 wniosków dotyczących zwrotu nadpłaconej akcyzy. W tym okresie wypłacono blisko 5,5 mln zł nadpłaconego podatku łącznie z odsetkami. Jednocześnie ok. 15 proc. wszystkich wniosków w przedmiotowych sprawach stanowią wnioski o wznowienie postępowania składane zarówno do Izby Celnej w Białymstoku, jak i do podległych jej urzędów celnych - podaje Maciej Czarnecki z Izby Celnej w Białymstoku.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online

Kup książkę:

Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur + narzędzia online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA