REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co 10 wniosek dotyczący zwrotu akcyzy to wznowienie sprawy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 10 do 15 proc. wszystkich spraw dotyczących zwrotu akcyzy za samochody sprowadzone z zagranicy to żądania o wznowienie postępowania.

Podatnicy od 19 lipca mogą wnioskować o zwrot akcyzy od sprowadzonego z zagranicy do Polski samochodu osobowego na podstawie przepisów specjalnej ustawy z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz.U. nr 118, poz. 745). Z sondy przeprowadzonej w izbach celnych wynika, że 10-15 proc. składanych w tym zakresie dokumentów to wnioski o wznowienie postępowania.

REKLAMA

Autopromocja

Priorytetem zwrot akcyzy

Postępowania w sprawach wniosków podatników o określenie kwoty zwrotu nadpłaty akcyzy zapłaconej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu używanego samochodu osobowego, dokonanego od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r., stanowią priorytet działania izb celnych.

- W niektórych urzędach województwa kujawsko-pomorskiego okresowo wzmocniono obsadę osób zajmujących się postępowaniami w sprawie zwrotów akcyzy. Ich zadaniem jest prowadzenie postępowań podatkowych tylko w tym zakresie. Posunięcia takie umożliwiają rozpatrzenie do końca października wielu spraw, a następnie prowadzenie ich na bieżąco - stwierdza Marzena Kamińska z Izby Celnej w Toruniu.

Wznowienie postępowań

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wejście w życie specjalnej ustawy o zwrocie akcyzy spowodowało wyraźny wzrost liczby wniosków dotyczących zwrotu nadpłaty akcyzy wpływających do urzędów celnych. Jak podaje Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie, w przypadku Urzędu Celnego w Krakowie: w maju wpłynęło 85 wniosków, w czerwcu 40. Natomiast w lipcu wpłynęło wniosków 105, a w sierpniu 289.

- Podatnicy składają zarówno wnioski o wznowienie postępowania podatkowego zakończonego decyzją ostateczną, jak i wnioski o stwierdzenie nadpłaty akcyzy.

REKLAMA

Liczba wniosków o wznowienie postępowania jest różna w poszczególnych urzędach. W Urzędzie Celnym w Krakowie wnioski te stanowią ok. 10 proc. spraw, natomiast w Urzędzie Celnym w Nowym Targu, gdzie od dnia wejścia w życie specjalnej ustawy wpłynęły 274 wnioski, blisko 50 proc. stanowią wnioski o wznowienie - podkreśla Tomasz Kierski.

Podobnie jest w całej Polsce. Do urzędów celnych podległych Izbie Celnej w Toruniu wpłynęło 49 wniosków o wznowienie postępowania. Do urzędów podległych Izbie Celnej w Rzepinie - 29.

- W okresie od października 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. do Izby Celnej w Białymstoku i podległych jej urzędów celnych złożono łącznie blisko 2650 wniosków dotyczących zwrotu nadpłaconej akcyzy. W tym okresie wypłacono blisko 5,5 mln zł nadpłaconego podatku łącznie z odsetkami. Jednocześnie ok. 15 proc. wszystkich wniosków w przedmiotowych sprawach stanowią wnioski o wznowienie postępowania składane zarówno do Izby Celnej w Białymstoku, jak i do podległych jej urzędów celnych - podaje Maciej Czarnecki z Izby Celnej w Białymstoku.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA