Podatnikowi będzie łatwiej skorzystać z ulgi na złe długi
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Uproszczenie rozliczania VAT oraz zniesienie ograniczeń formalnoprawnych to podstawowe założenia nowelizacji ustawy o VAT, którą wczoraj przyjął Senat. Nowelizacja m.in. upraszcza zasady korzystania z tzw. ulgi na złe długi. Chodzi o regulacje umożliwiające korektę podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne. Po zmianach korekta będzie możliwa w przypadku, gdy wierzytelność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu płatności.
Wprowadzono także instytucję magazynu konsygnacyjnego. Będzie to wyodrębniony magazyn prowadzony na terytorium Polski przez polskiego podatnika VAT UE, służący do przechowywania towarów należących do unijnego dostawcy i przeznaczonych dla prowadzącego magazyn oraz pobieranych przez polskiego odbiorcę wtedy, gdy uzna to za konieczne. Wyłączono możliwość korzystania z tego rozwiązania dla towarów handlowych. Z magazynów konsygnacyjnych będą mogli korzystać jedynie dostawcy komponentów do produkcji lub towarów potrzebnych do wykonania usług.
W nowelizacji skrócono podstawowy termin zwrotu VAT do 60 dni. Nie będzie on dotyczył m.in. podatników, którzy wykonują czynności opodatkowane krócej niż rok. W ich przypadku termin na dokonanie zwrotu wynosi 180 dni. Nowelizacja umożliwia natomiast odliczenie podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur lub dokumentów celnych w ciągu całego roku podatkowego. Obecnie podatnik może zrealizować prawo do odliczenia VAT w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał fakturę, lub w okresie następnym. W przypadku gdy nie odliczy VAT w tych terminach, może tego dokonać już tylko przez złożenie korekty deklaracji.
1 grudnia 2008 r. z ustawy o VAT zniknie 30-proc. sankcja naliczana za nieprawidłowe rozliczenie VAT. Będzie ona jednak ustalana nadal w postępowaniach wszczętych przed wejściem w życie nowelizacji i niezakończonych do tego dnia ostateczną decyzją. Nowelizacja eliminuje także obowiązek składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł, którą dziś płacą firmy rozpoczynające działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym.
Ustawa znowu trafi do Sejmu, w celu rozpatrzenia senackich poprawek.
60 dni będzie miał urząd skarbowy na zwrot VAT
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat