Potrzebna interpretacja
REKLAMA
Chodzi o regulacje zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wynika z nich, że nie każda czynność wykonana przez zleceniobiorcę jest zwolniona z VAT – podkreślił rzecznik praw obywatelskich (RPO). Jego zdaniem, nie można jednak z tych przepisów jednoznacznie wyciągnąć wniosku, kiedy i czy osoba fizyczna otrzymująca np. wynagrodzenie za pracę w szkole wyższej w części, która dla celów opodatkowania PIT jest traktowana jako wynagrodzenie z praw autorskich, jest podatnikiem VAT.
REKLAMA
Wspomniany art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT budzi również wątpliwości w zakresie równego traktowania osób fizycznych osiągających dochody z działalności wykonywanej osobiście. RPO podkreśla, że osoby fizyczne wykonujące np. dodatkowe prace na umowę zlecenia u pracodawcy, z którym zawarli stałą umowę o pracę, nie są podatnikami VAT.
Natomiast osoby wykonujące te same prace zlecone, lecz niemające zawartej umowy o pracę, będą zobowiązane do zapłaty VAT (albo też nie, gdyż nie jest to jednoznaczne) – stwierdza RPO w piśmie skierowanym do ministra finansów. Rzecznik przytacza też sprzeczne opinie dotyczące tych kwestii, które wydają poszczególne urzędy skarbowe. Dlatego też RPO wyraził pogląd, że wspomniane przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów są na tyle niejasne, że minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat