| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebna interpretacja

Potrzebna interpretacja

Przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów, zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług, są niejasne. Dlatego minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości - uważa rzecznik praw obywatelskich.

Chodzi o regulacje zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Wynika z nich, że nie każda czynność wykonana przez zleceniobiorcę jest zwolniona z VAT – podkreślił rzecznik praw obywatelskich (RPO). Jego zdaniem, nie można jednak z tych przepisów jednoznacznie wyciągnąć wniosku, kiedy i czy osoba fizyczna otrzymująca np. wynagrodzenie za pracę w szkole wyższej w części, która dla celów opodatkowania PIT jest traktowana jako wynagrodzenie z praw autorskich, jest podatnikiem VAT.

Wspomniany art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT budzi również wątpliwości w zakresie równego traktowania osób fizycznych osiągających dochody z działalności wykonywanej osobiście. RPO podkreśla, że osoby fizyczne wykonujące np. dodatkowe prace na umowę zlecenia u pracodawcy, z którym zawarli stałą umowę o pracę, nie są podatnikami VAT.

Natomiast osoby wykonujące te same prace zlecone, lecz niemające zawartej umowy o pracę, będą zobowiązane do zapłaty VAT (albo też nie, gdyż nie jest to jednoznaczne) – stwierdza RPO w piśmie skierowanym do ministra finansów. Rzecznik przytacza też sprzeczne opinie dotyczące tych kwestii, które wydają poszczególne urzędy skarbowe. Dlatego też RPO wyraził pogląd, że wspomniane przepisy zwalniające z VAT niektóre kategorie umów są na tyle niejasne, że minister finansów powinien wydać interpretację, która rozstrzygnęłaby pojawiające się wątpliwości.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »