| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > NIP w samorządach

NIP w samorządach

Gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe Numery Identyfikacji Podatkowej (NIP), a w związku z ich działaniami powinno być wystawiane jedno rozliczenie deklaracyjne. Natomiast inne niż urzędy gmin (powiatów) i urzędy marszałkowskie gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, powinny, dla celów rozliczeń z tytułu VAT, rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębny NIP - wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Pod koniec ubiegłego roku poseł Jerzy Feliks Budnik (PO) wystąpił do ministra finansów z interpelacją w sprawie wyjaśnienia problemu związanego z podmiotowością podatkową jednostek samorządu terytorialnego (jako osób prawnych) i ich urzędów (urzędów gmin, starostw powiatowych) oraz innych samorządowych jednostek organizacyjnych. Według posła problem dotyczy głównie podatku od towarów i usług, ściślej zaś kwestii, czy i kiedy podatnikiem tego podatku jest sama jednostka samorządu terytorialnego (osoba prawna) czy też odpowiedni urząd (jednostka organizacyjna).

W odpowiedzi na interpelację, Stanisław Stec, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wyjaśnił, iż gmina i urząd gminy powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer) NIP, a w związku z ich działaniami (czynnościami) powinno być wystawiane jedno rozliczenie deklaracyjne. Dzieje się tak dlatego, że samorządowe osoby prawne (gminy, powiaty, województwa) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania wykonują za pośrednictwem urzędu. Urząd ten – jak podkreślił Stanisław Stec – nie ma możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej rozliczeń podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych (gminy, powiatu, województwa) oraz dla ich urzędów, obsługujących od strony techniczno-organizacyjnej te osoby prawne.

Z odpowiedzi wynika również, że inne niż urzędy gmin (powiatów) i urzędy marszałkowskie gminne jednostki organizacyjne, działające w formie np. zakładów budżetowych, jednostek budżetowych i gospodarstw pomocniczych, powinny, dla celów rozliczeń z tytułu VAT, rejestrować się jako odrębne podmioty tego podatku i posiadać odrębne oznaczenia (numery) NIP.

Stanisław Stec zapewnił jednocześnie, że w opisanym zakresie zostaną podjęte odpowiednie działania, aby zapewnić jednolite postępowania organów podatkowych.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »