reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Senacki podatek

Senacki podatek

Do poselskiej nowelizacji ustawy o VAT Senat dodał przepis opodatkowujący podstawową stawką VAT usługi obrotu wierzytelnościami. Szefowie największych polskich firm windykacyjnych przecierają oczy ze zdumienia.

W ubiegłym tygodniu Senat do załącznika do ustawy VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają usługi ściągania długów i faktoringu, dodał także usługi, „obrotu wierzytelnościami (kupno, sprzedaż)”. Poprawka była konsultowana z resortem finansów. Ma wejść w życie 1 czerwca. Branża windykacyjna, która obraca długami, nie kryje zaskoczenia.

– Podejrzliwie patrzę na prawo uchwalane 1 kwietnia, w prima aprylis. Nie wróżyłbym mu długiej przyszłości. Mam nadzieję, że Sejm nie przychyli się do tej poprawki Senatu. Podatkowe aspekty obrotu wierzytelnościami i tak nie były jasne, teraz będą jeszcze bardziej mętne i niezrozumiałe – mówi Krzysztof Matela, szef Polskiego Związku Windykacji i firmy EGB. Jego zdaniem, nie wiadomo, kogo uznać za świadczącego usługę, kto ma odprowadzać podatek ani od jakiej kwoty wystawiać fakturę. Poza tym niemal każda wierzytelność zawiera w sobie VAT. Zwykle są to bowiem zobowiązania z tytułu opodatkowanej sprzedaży towaru lub usług.

– Nie można przecież naliczyć VAT od VAT. W żadnym znanym mi kraju obrót wierzytelnościami nie jest opodatkowany VAT. Jeżeli poprawka senacka wejdzie w życie, to firmy obracające wierzytelnościami zaczną je po prostu kupować z zagranicy – mówi Krzysztof Matela.

Senator Jerzy Markowski, który zgłosił poprawkę, tłumaczy, że na nieopodatkowanym obrocie wierzytelnościami, np. kopalń, firmy windykacyjne zarabiają krocie. Jego zdaniem, opodatkowana powinna być kwota, za jaką firma kupuje dług, a nie wartość nominalna wierzytelności.

Według Piotra Krupy, prezesa firmy windykacyjnej Kruk to „absurdalne i zaskakujące stanowisko”. – Wierzytelność jest zbywalnym prawem majątkowym inkorporującym w sobie zobowiązanie do spłaty długu. I jako takie w swojej konstrukcji w zasadzie nie różni się od praw majątkowych wynikających z obligacji czy akcji. Czy zatem nabywając obligacje od Skarbu Państwa o wartości nominalnej 100 zł, za którą zapłacimy 90 zł, do sumy tej, zgodnie z pomysłem senatora Markowskiego, powinniśmy dodać 22 proc. VAT? Podobnie jest w przypadku obrotu akcjami – uważa Piotr Krupa.

Według przedstawicieli branży windykacyjnej nieprecyzyjne przepisy podatkowe w zakresie obrotu wierzytelnościami są jedną z barier dynamicznego rozwoju tego rynku w Polsce. Zdaniem Piotra Krupy, wejście w życie poprawki może doprowadzić nawet do unicestwienia rynku obrotu wierzytelnościami.

Według Hanny Majszczyk, dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów, opodatkowana będzie różnica między wartością nominalną długu a ceną sprzedaży. Firmy windykacyjne nie powinny mieć kłopotu z określeniem podstawy opodatkowania, bo usługi tego typu są zwolnione z VAT i trzeba je wykazywać w deklaracjach podatkowych.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama