REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senacki podatek

REKLAMA

Do poselskiej nowelizacji ustawy o VAT Senat dodał przepis opodatkowujący podstawową stawką VAT usługi obrotu wierzytelnościami. Szefowie największych polskich firm windykacyjnych przecierają oczy ze zdumienia.

W ubiegłym tygodniu Senat do załącznika do ustawy VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają usługi ściągania długów i faktoringu, dodał także usługi, „obrotu wierzytelnościami (kupno, sprzedaż)”. Poprawka była konsultowana z resortem finansów. Ma wejść w życie 1 czerwca. Branża windykacyjna, która obraca długami, nie kryje zaskoczenia.

Autopromocja

– Podejrzliwie patrzę na prawo uchwalane 1 kwietnia, w prima aprylis. Nie wróżyłbym mu długiej przyszłości. Mam nadzieję, że Sejm nie przychyli się do tej poprawki Senatu. Podatkowe aspekty obrotu wierzytelnościami i tak nie były jasne, teraz będą jeszcze bardziej mętne i niezrozumiałe – mówi Krzysztof Matela, szef Polskiego Związku Windykacji i firmy EGB. Jego zdaniem, nie wiadomo, kogo uznać za świadczącego usługę, kto ma odprowadzać podatek ani od jakiej kwoty wystawiać fakturę. Poza tym niemal każda wierzytelność zawiera w sobie VAT. Zwykle są to bowiem zobowiązania z tytułu opodatkowanej sprzedaży towaru lub usług.

– Nie można przecież naliczyć VAT od VAT. W żadnym znanym mi kraju obrót wierzytelnościami nie jest opodatkowany VAT. Jeżeli poprawka senacka wejdzie w życie, to firmy obracające wierzytelnościami zaczną je po prostu kupować z zagranicy – mówi Krzysztof Matela.

Senator Jerzy Markowski, który zgłosił poprawkę, tłumaczy, że na nieopodatkowanym obrocie wierzytelnościami, np. kopalń, firmy windykacyjne zarabiają krocie. Jego zdaniem, opodatkowana powinna być kwota, za jaką firma kupuje dług, a nie wartość nominalna wierzytelności.

Według Piotra Krupy, prezesa firmy windykacyjnej Kruk to „absurdalne i zaskakujące stanowisko”. – Wierzytelność jest zbywalnym prawem majątkowym inkorporującym w sobie zobowiązanie do spłaty długu. I jako takie w swojej konstrukcji w zasadzie nie różni się od praw majątkowych wynikających z obligacji czy akcji. Czy zatem nabywając obligacje od Skarbu Państwa o wartości nominalnej 100 zł, za którą zapłacimy 90 zł, do sumy tej, zgodnie z pomysłem senatora Markowskiego, powinniśmy dodać 22 proc. VAT? Podobnie jest w przypadku obrotu akcjami – uważa Piotr Krupa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według przedstawicieli branży windykacyjnej nieprecyzyjne przepisy podatkowe w zakresie obrotu wierzytelnościami są jedną z barier dynamicznego rozwoju tego rynku w Polsce. Zdaniem Piotra Krupy, wejście w życie poprawki może doprowadzić nawet do unicestwienia rynku obrotu wierzytelnościami.

Według Hanny Majszczyk, dyrektora Departamentu Podatków Pośrednich w Ministerstwie Finansów, opodatkowana będzie różnica między wartością nominalną długu a ceną sprzedaży. Firmy windykacyjne nie powinny mieć kłopotu z określeniem podstawy opodatkowania, bo usługi tego typu są zwolnione z VAT i trzeba je wykazywać w deklaracjach podatkowych.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA