reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Majątek wspólników bez podatku

Majątek wspólników bez podatku

Majątek, który jest dzielony między wspólników po likwidacji spółki, nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.


Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że majątek likwidowanej spółki, który będzie podzielony między wspólników proporcjonalnie do ich udziałów, nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Skarżącymi w sprawie byli wspólnicy spółki jawnej, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wypracowała majątek. Wspólnicy zwrócili się o interpretację, czy w momencie podjęcia decyzji o likwidacji spółki majątek przyznany każdemu ze wspólników będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Spółka twierdziła, że majątek, który zostanie podzielony proporcjonalnie do udziałów między wspólników, nie będzie podlegał opodatkowaniu, ponieważ już raz był opodatkowany.

Organy podatkowe uznały jednak, że podzielony między wspólników majątek po likwidacji spółki będzie stanowił ich przychód z praw majątkowych opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli majątek oddany przez spółkę wspólnikowi przekroczy wartość kapitału wniesionego przez wspólnika do spółki w momencie jej powstania. Nie było sporu między organami i podatnikiem co do tego, że opodatkowaniu po likwidacji spółki nie podlega majątek do wartości kapitału, który wspólnik wniósł, wchodząc do spółki.

Sąd podzielił stanowisko spółki i uznał, że majątek wspólników, który zostanie podzielony po likwidacji spółki, nie będzie podlegał opodatkowaniu. WSA podkreślił, że zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody wspólnika spółki osobowej są przychodami ze źródła działalność gospodarcza. W przypadku likwidacji spółki zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym dochód ustala się według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów, materiałów. Sąd za błędne uznał twierdzenie organów podatkowych, że majątek po likwidacji należy uznać za przychód z praw majątkowych. WSA nie podzielił też argumentu, że zastosowanie znajdzie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT, który stanowi, że wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów. Sąd podkreślił, że przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy wspólnik występuje ze spółki, a nie gdy jest ona likwidowana.

Sygn. akt III SA/Wa 2247/08 i 2248/08

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama