| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Dozwolone dwie formy opodatkowania

Dozwolone dwie formy opodatkowania

Wybór opodatkowania stawką liniową w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych w spółce cywilnej nie wyklucza możliwości korzystania z ryczałtu w działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie. - Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Opolu z 25 maja 2006 r. (nr PF-II-41180/INT/2/KJ/06).

W 2006 roku podatnik złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania stwierdzając, że jako wspólnik spółki cywilnej będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, a dochód opodatkuje 19-proc. podatkiem liniowym. Natomiast samodzielnie prowadzoną działalność gospodarczą opodatkuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym i będzie prowadził ewidencję przychodu. Podatnik uważa, że można korzystać z opodatkowania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), równocześnie osiągając przychody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, że w myśl art. 9a ustawy o PIT podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, jednak podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj.:
• opodatkowanie przy zastosowaniu formy określonej w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy spełnieniu warunków wynikających z tej ustawy,
• opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (podatek liniowy 19-proc.).

Jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej albo w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, to wybór sposobu opodatkowania na zasadach podatku liniowego PIT dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o PIT.

Zasada ta nie będzie miała zastosowania do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych na zasadach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zatem wybór sposobu opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach podatku liniowego dotyczy dochodów, do których zastosowanie mają przepisy ustawy o PIT. Natomiast przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których stosuje się przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tej ustawie.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »