reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z VAT

Sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z VAT

Jeżeli budynek gospodarczy spełnia warunki przewidziane dla towaru używanego, to przy jego zbyciu można stosować zwolnienie z VAT - uznały organy podatkowe. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 22 czerwca 2006 r. (nr PP1-443/78/2006).


Spółka w kwietniu 2002 roku zakupiła prawo wieczystego użytkowania nieruchomości, na którą składał się grunt oraz budynek.

Nieruchomość zakupiono jako towar używany i sprzedawca zastosował zwolnienie z VAT. Zdaniem spółki przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem ma prawo do zastosowania zwolnienia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego zwrócił uwagę, że spółka zamierzała sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntów oraz dokonać sprzedaży budynku posadowionego na tym gruncie. Zatem nie mamy do czynienia z czynnością oddania gruntu w wieczyste użytkowanie (grunt ten jest już w wieczystym użytkowaniu), lecz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania przez spółkę na rzecz kolejnego użytkownika.

Zwolnione jest od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 proc.

Kwestie te uregulowano w par. 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że budynek gospodarczy będący przedmiotem sprzedaży spełnia warunki towaru używanego, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, co oznacza, że przy jego zbyciu spółka ma prawo zastosować zwolnienie z VAT.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama