| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy odliczyć wpłaty dla Radia Maryja

Czy odliczyć wpłaty dla Radia Maryja

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 28 lutego 2006 r., nr BI/005-0403/04


Zgodnie z art. 27d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1, od dochodów uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-4, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokonał wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej „organizacją pożytku publicznego”. Zmniejszenie, o którym mowa w ust. 1, nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego, wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 (art. 27d ust. 2 ustawy o PIT).

 


W myśl art. 27d ust. 4 ustawy o PIT, zmniejszenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty: 1. Zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata. 2. Nie zostały odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

 

Powołane przepisy wskazują, że jednym z warunków skorzystania ze zmniejszenia podatku należnego jest dokonanie wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego.

 


Stosownie do treści art. 22 ust. 1 i 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacja pozarządowa oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 2, wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskują status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do tego Rejestru informacji o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20, na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209 z późn. zm.). Organizacja pozarządowa inna niż wymieniona w ust. 1 oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1, uzyskują status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego, na zasadach i w trybie określonych w ustawie, o której mowa w ust. 1.

 


Z powyższego przepisu wynika zatem, że dla uznania określonego podmiotu za organizację pożytku publicznego niezbędne jest m.in. uzyskanie przez ten podmiot statusu organizacji pożytku publicznego poprzez dokonanie stosownego wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Radio Maryja i Telewizja Trwam nie uzyskały takiego statusu, co wynika z wykazu organizacji pożytku publicznego Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczonego na stronie internetowej: http://opp.ms.gov.pl/opp/query.php (wykaz aktualny na dzień 26 września 2005 r.). Skoro zatem Radio Maryja i Telewizja Trwam nie są organizacjami pożytku publicznego wpisanymi do Krajowego Rejestru Sądowego, to wpłaty dokonane na ich rzecz nie stanowią podstawy do zmniejszenia kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych w sposób przewidziany w art. 27d ustawy o PIT. 

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK