Od kiedy i w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał pracownikowi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 31 grudnia 2008 r., czy od 1 stycznia 2009 r.? Którym wskaźnikiem waloryzacji powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego?
REKLAMA
RADA
Świadczenie rehabilitacyjne powinni Państwo wypłacać pracownikowi od 31 grudnia 2008 r., po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Natomiast podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo zwaloryzować wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązywał w IV kwartale 2008 r.
Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015
UZASADNIENIE
Maksymalny okres zasiłkowy wynosi 182 dni, a w przypadku gruźlicy 270 dni. Zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których osoba ubezpieczona ma równocześnie prawo do wynagrodzenia za pracę. Jednak okres, za który pracownik, mimo zwolnienia lekarskiego, otrzymał wynagrodzenie za pracę, wlicza się do okresu zasiłkowego.
Zatrudniony u Państwa pracownik zachorował w dniu, w którym był obecny w pracy przez część dnia. Za ten dzień, mimo że otrzymał zwolnienie lekarskie, wypłacili mu Państwo wynagrodzenie za cały dzień pracy. Okres zwolnienia lekarskiego, za który pracownik zachował prawo do wynagrodzenia za pracę (nie otrzymał więc za ten dzień ani wynagrodzenia za czas choroby, ani zasiłku chorobowego), wlicza się do okresu zasiłkowego.
REKLAMA
W przypadku zatrudnionego u Państwa pracownika 182-dniowy okres zasiłkowy upłynął 30 grudnia 2008 r. Dlatego zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 30 grudnia 2008 r. Do 182-dniowego okresu zasiłkowego powinni Państwo wliczyć również pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę. Natomiast prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje pracownikowi od 31 grudnia 2008 r. przez okres wskazany w decyzji ZUS.
Do waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjętego do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, powinni Państwo przyjąć wskaźnik waloryzacji, który obowiązywał w IV kwartale 2008 r., czyli 101,80%. Podstawę wymiaru ustaloną wcześniej do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego powinni więc Państwo pomnożyć przez 101,80%.
Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2009 r. wynosi 99,5%. Jeśli więc pierwszy dzień świadczenia przypada w I kwartale 2009 r., to kwotę świadczenia rehabilitacyjnego płatnik powinien ustalić z podstawy wymiaru ustalonej wcześniej dla wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
WAŻNE!
Płatnik ustalając wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2009 r. nie powinien waloryzować podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
• art. 8, art. 12 i art. 19 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1998 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• obwieszczenie Prezesa ZUS z 20 sierpnia 2008 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2008 r. (MP nr 64, poz. 579),
• obwieszczenie Prezesa ZUS z 19 listopada 2008 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2009 r. (MP nr 92, poz. 794).
Krystyna Tymorek
radca prawny, Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat