REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy i w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Krystyna Tymorek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik zasłabł w pracy i został odwieziony do szpitala. My za ten dzień wypłaciliśmy mu wynagrodzenie tak jak za cały dzień pracy, mimo że od tego dnia miał zwolnienie lekarskie. Natomiast wynagrodzenie i zasiłek chorobowy wypłacaliśmy pracownikowi od następnego dnia zwolnienia lekarskiego przez 182 dni. Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe wypłaciliśmy pracownikowi do 31 grudnia 2008 r. Był to jednak 183. dzień ciągłego zwolnienia lekarskiego.

Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ZUS przyznał pracownikowi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 31 grudnia 2008 r., czy od 1 stycznia 2009 r.? Którym wskaźnikiem waloryzacji powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego?

Autopromocja

RADA

Świadczenie rehabilitacyjne powinni Państwo wypłacać pracownikowi od 31 grudnia 2008 r., po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. Natomiast podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego powinni Państwo zwaloryzować wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązywał w IV kwartale 2008 r.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalny okres zasiłkowy wynosi 182 dni, a w przypadku gruźlicy 270 dni. Zasiłek chorobowy (wynagrodzenie za czas choroby) nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których osoba ubezpieczona ma równocześnie prawo do wynagrodzenia za pracę. Jednak okres, za który pracownik, mimo zwolnienia lekarskiego, otrzymał wynagrodzenie za pracę, wlicza się do okresu zasiłkowego.

Zatrudniony u Państwa pracownik zachorował w dniu, w którym był obecny w pracy przez część dnia. Za ten dzień, mimo że otrzymał zwolnienie lekarskie, wypłacili mu Państwo wynagrodzenie za cały dzień pracy. Okres zwolnienia lekarskiego, za który pracownik zachował prawo do wynagrodzenia za pracę (nie otrzymał więc za ten dzień ani wynagrodzenia za czas choroby, ani zasiłku chorobowego), wlicza się do okresu zasiłkowego.

W przypadku zatrudnionego u Państwa pracownika 182-dniowy okres zasiłkowy upłynął 30 grudnia 2008 r. Dlatego zasiłek chorobowy powinni Państwo wypłacić do 30 grudnia 2008 r. Do 182-dniowego okresu zasiłkowego powinni Państwo wliczyć również pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego, za który pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę. Natomiast prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje pracownikowi od 31 grudnia 2008 r. przez okres wskazany w decyzji ZUS.

Do waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjętego do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, powinni Państwo przyjąć wskaźnik waloryzacji, który obowiązywał w IV kwartale 2008 r., czyli 101,80%. Podstawę wymiaru ustaloną wcześniej do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego powinni więc Państwo pomnożyć przez 101,80%.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2009 r. wynosi 99,5%. Jeśli więc pierwszy dzień świadczenia przypada w I kwartale 2009 r., to kwotę świadczenia rehabilitacyjnego płatnik powinien ustalić z podstawy wymiaru ustalonej wcześniej dla wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

WAŻNE!

Płatnik ustalając wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2009 r. nie powinien waloryzować podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.

• art. 8, art. 12 i art. 19 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1998 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• obwieszczenie Prezesa ZUS z 20 sierpnia 2008 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2008 r. (MP nr 64, poz. 579),

• obwieszczenie Prezesa ZUS z 19 listopada 2008 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2009 r. (MP nr 92, poz. 794).

Krystyna Tymorek

radca prawny, Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA