REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe 1,5-roczne dziecko, jeżeli żona jest w szpitalu

Larysa Zdziechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Żona naszego pracownika, która opiekuje się 1,5-rocznym dzieckiem, udając się na rutynowe badania do szpitala, została w nim zatrzymana na okres minimum 1 tygodnia. Już pierwszego dnia pobytu okazało się, że za kilka tygodni sytuacja się powtórzy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinien przedstawić?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Za okres pobytu żony pracownika w szpitalu pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem. Pracownik powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 oraz dołączyć zaświadczenie o okresie pobytu żony w szpitalu.

UZASADNIENIE

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje ubezpieczonym rodzicom dziecka z powodu jego choroby lub braku innej osoby, która mogłaby zaopiekować się dzieckiem, kiedy rodzic jest w pracy.

Szczególną sytuacją jest nagły pobyt w szpitalu matki dziecka. Żona pracownika zgłosiła się na badania i okazało się, że musi zostać w szpitalu. Dotychczas to ona opiekowała się dzieckiem. Jednak w związku z pobytem w szpitalu nie może takiej opieki sprawować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby żona nie pozostała w szpitalu, pracownik nie miałby prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ - jak Państwo zaznaczyli - żona jest na co dzień opiekunem dziecka.

Pracownik w tym przypadku ma dwie możliwości.

Pierwsza możliwość. Pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, które nie ukończyło 8 lat, z powodu pobytu w szpitalu stałego opiekuna dziecka. W tym przypadku powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 oraz uzyskać w szpitalu, w którym przebywa żona, zaświadczenie o okresie jej pobytu w szpitalu. Wniosek o zasiłek opiekuńczy można odnaleźć na stronie internetowej https://kadry.infor.pl/niezbednik/druki/2,ZUS.html. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80% podstawy wymiaru.

Druga możliwość. Pracownik może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na chorego członka rodziny, czyli żonę. W takiej sytuacji powinien wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy oraz uzyskać od lekarza zwolnienie lekarskie (ZUS ZLA) na okres choroby żony. W tym przypadku również zasiłek przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Na dziecko pracownikowi przysługuje 60 dni zasiłku opiekuńczego, natomiast na żonę 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

WAŻNE!

Na dziecko pracownikowi przysługuje 60 dni zasiłku opiekuńczego, natomiast na żonę 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Poza wymiarem zasiłku i dokumentacją, którą należy zgromadzić, nie ma różnic przy wypłacie zasiłku opiekuńczego na dziecko lub dorosłą osobę.

UWAGA!

Przypominamy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu pracownikowi z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 3, art. 32 ust. 2, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 582

Larysa Zdziechowska

kierownik zespołu kadr i płac

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA