PFRON 2024 - refundacja składek dla niepełnosprawnego przedsiębiorcy. Jak złożyć wniosek?
REKLAMA
REKLAMA
- PFRON: Razem z wnioskiem Wn-U-G trzeba złożyć formularze INF-O-PdM] lub INF-O-PdR
- Jak złożyć wniosek Wn-U-G (Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne)?
- Kiedy niepełnosprawny może się ubiegać o refundację PFRON? Orzeczenie o niepełnosprawności
PFRON: Razem z wnioskiem Wn-U-G trzeba złożyć formularze INF-O-PdM] lub INF-O-PdR
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował w komunikacie, że osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą - jeżeli składa pierwszy w 2024 roku wniosek (lub jego korektę) na formularzu Wn-U-G (Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne) - ma obowiązek razem z tym wnioskiem złożyć także formularz INF-O-PdM [Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis] lub formularz INF-O-PdR [Formularz informacji składanych przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie]. Dla określenia, który wniosek jest pierwszy w nowym roku kalendarzowym 2024, decydująca jest data nadania wniosku.
PFRON ostrzega, że jeżeli ww. formularze nie zostaną dołączone do pierwszego składanego w 2024 roku wniosku Wn-U-G (albo korekty tego wniosku), to system PFRON nie przyjmie tego wniosku i wygeneruje wezwanie do jego korekty.
REKLAMA
Jak złożyć wniosek Wn-U-G (Wniosek osoby niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą o wypłatę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne)?
Wniosek Wn-U-G razem z niezbędnymi załącznikami można złożyć do jednego z oddziałów PFRON w zwykłej papierowej formie.
Ale można to zrobić także w formie elektronicznej przez System Obsługi Dofinansowań i Refundacji PFRON. Fundusz wskazał konkretną instrukcję krok po kroku, jak złożyć wniosek Wn-U-G w SODiR razem z załącznikiem:
Krok 1: Wypełnienie wszystkich wymaganych pozycji we wniosku Wn-U-G.
Krok 2: W sekcji oświadczeń trzeba zaznaczyć: Załączam INF-O-P-dM lub INF-O-P-dR, który składany jest wraz z pierwszym Wn-U-G w danym roku, w przypadku zmiany danych zawartych w tych drukach oraz w celu wykazania pomocy z innych źródeł do składek ZUS.
Krok 3: Po wykonaniu czynności z kroków 1-2, trzeba zapisać wniosek Wn-U-G poprzez wybranie przycisku ‘Podpisz podpisem PFRON’ (lub ‘Podpisz podpisem kwalifikowanym’). Podczas próby zapisywania wniosku, SODiR dokonuje pierwszego sprawdzenia kompletności wpisanych danych. Jeśli wystąpi błąd, system prosi o poprawienie podświetlonych na czerwono pól. Jeśli wszystkie wymagane pola są wypełnione poprawnie, podpisz wniosek hasłem do klucza prywatnego.
Krok 4: Po wpisaniu hasła do klucza prywatnego i naciśnięciu ‘OK’ wniosek zostaje zapisany. Następuje powrót do wypełnionego wniosku.
Krok 5: Przy pomocy dostępnego na dole wniosku przycisku ‘Załączniki’ trzeba przejść do listy załączników do wniosku Wn-U-G. Po naciśnięciu przycisku ‘Odśwież’ trzeba wybrać przycisk: ‘dodaj INF-O-PdM’ lub ‘dodaj INF-O-PdR’.
Krok 6: Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pozycji trzeba zapisać formularz używając przycisku: ‘Podpisz podpisem PFRON’ (lub ‘Podpisz podpisem kwalifikowanym’). Podczas próby zapisywania formularza, SODiR dokonuje pierwszego sprawdzenia kompletności wpisanych danych. Jeśli wystąpiły błędy, system prosi o ich poprawienie sygnalizując ich wystąpienie odpowiednim komunikatem. Jeśli wszystkie wymagane pola są wypełnione, podpisz formularz hasłem do klucza prywatnego.
Krok 7: Po wpisaniu hasła do klucza prywatnego i naciśnięciu ‘OK’ formularz zostaje zapisany. Następuje powrót do listy załączników, z której przy użyciu przycisku ‘Powrót’ przechodzisz do zapisanego wcześniej wniosku Wn-U-G.
Krok 8: Wniosek można jeszcze edytować (w tym celu trzeba nacisnąć przycisk ‘Edycja’) lub wysłać do PFRON. Po ćnaciśnięciu opcji ‘Wyślij z podpisem PFRON’ (lub ‘Wyślij z podpisem kwalifikowanym’) trzeba podać hasło do klucza prywatnego oraz nacisnąć ‘OK’. Potwierdzenie poprawnie wykonanej czynności System SODiR zasygnalizuje odpowiednim komunikatem.
Wniosku wysłanego do PFRON nie można już edytować. Można sprawdzić, jaki status uzyskał złożony dokument poprzez odczytanie korespondencji systemowej.
Kiedy niepełnosprawny może się ubiegać o refundację PFRON? Orzeczenie o niepełnosprawności
PFRON informuje, że aby ubiegać się o refundację składek osoba niepełnosprawna musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności. W tym orzeczeniu musi być wskazany stopień niepełnosprawności albo niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji. Od 1 stycznia 1998 r. może to być:
- orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, które wydaje miejski, powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności;
- orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy albo orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Co ważne, inne orzeczenia wydane po 1997 roku nie potwierdzają niepełnosprawności według przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Orzeczenie wydane przed 1998 rokiem (np. orzeczenie KRUS lub orzeczenie służb mundurowych) trzeba traktować na równi z odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, o ile jest ono nadal ważne. Jak informuje PFRON, może tak być, gdy orzeczenie z tamtego okresu jest wydane na stałe. Zasady porównywania orzeczeń przedstawia poniższa tabela przygotowana przez PFRON.
Stopnie niepełnosprawności w obecnym i byłym systemie orzekania o niepełnosprawności
Stopnie niepełnosprawności orzekane przez powiatowe lub wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności | Orzeczenia wydawane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych | Orzeczenia wydawane przez komisje do spraw inwalidztwa i zatrudnienia | Orzeczenia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego |
lekki | częściowa niezdolność do pracy | III grupa inwalidzka | stała lub długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym bez prawa do zasiłku pielęgnacyjnego |
umiarkowany | częściowa niezdolność do pracy na orzeczeniu wydanym w okresie od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r. całkowita niezdolność do pracy | II grupa inwalidzka | brak |
znaczny | całkowita niezdolność do pracy na orzeczeniu wydanym w okresie od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r. całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji | I grupa inwalidzka | stała lub długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym z prawem do zasiłku pielęgnacyjnego |
PFRON informuje też o wyjątku, który jest ważny przy ocenie ważnych orzeczeń sprzed 1998 roku. Wyjątek ten dotyczy orzeczeń wydanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Orzeczenie o III grupie inwalidztwa wydane wyłącznie ze względu na niezdolność do służby mundurowej nie potwierdza niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji (…). Jeżeli jednak w tym orzeczeniu jest stwierdzona również III grupa inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia, to jest to lekki stopień niepełnosprawności.
Niepełnosprawność może też być udokumentowana wyrokiem sądu pracy i ubezpieczeń społecznych
PFRON wskazuje ponadto, że niepełnosprawność może potwierdzić także wyrok sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Niepełnosprawny otrzymuje taki wyrok, gdy odwołuje się do sądu od:
- orzeczenia, które wydał wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
- orzeczenia ZUS w sprawie niezdolności do pracy/samodzielnej egzystencji.
W takiej sytuacji, aby otrzymać refundację składek za okres objęty wyrokiem sądu, niepełnosprawny ma obowiązek przesłać do PFRON:
- kopię wyroku sądowego lub
- decyzję ZUS o przyznaniu bądź kontynuacji renty (wydaną na podstawie wyroku sądowego), lub
- zaświadczenie ZUS o niepełnosprawności (wydane na podstawie wyroku sądowego).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat