| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy wszyscy emeryci i renciści mają obowiązek rozliczenia się z ZUS

Czy wszyscy emeryci i renciści mają obowiązek rozliczenia się z ZUS

Jestem kadrową w firmie, która zatrudnia również emerytów i rencistów. Czy każdy z nich musi rozliczyć się z przychodu osiągniętego w 2007 r. i tym samym - czy wszyscy muszą otrzymać odpowiednie zaświadczenia wystawione przez pracodawcę?


rada

Niektórzy emeryci i renciści są zwolnieni z obowiązku informowania ZUS o osiągniętym przychodzie. Dla tych osób nie trzeba więc wystawiać zaświadczenia o zarobkach za 2007 r.

uzasadnienie

Pierwszą grupą świadczeniobiorców zwolnionych z obowiązku rozliczenia swojego przychodu z ZUS są osoby mające ustalone prawo do emerytury, które przed 1 stycznia 2007 r. ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zwolnieni z obowiązku informowania ZUS są także emeryci, którzy wiek ten ukończyli w 2007 r., ale przed podjęciem działalności zarobkowej. Pobieranej przez te osoby emerytury nie zawiesza się ani nie zmniejsza, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, od miesiąca, w którym osiągnęli powszechny wiek emerytalny. Osoby te mogą dorabiać bez ograniczeń także wtedy, gdy pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy lub rentę rodzinną jako świadczenie korzystniejsze lub wybrane przez siebie.

Ograniczenie możliwości zarobkowania, a tym samym obowiązek rozliczenia przychodu, nie dotyczy także osób uprawnionych do rent dla inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, a także rent rodzinnych po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Przychodu nie muszą też rozliczać świadczeniobiorcy, którzy od stycznia do grudnia 2007 r. mieli zawieszone świadczenie z innych przyczyn niż uzyskiwanie przychodu - na własny wniosek lub z tytułu kontynuowania zatrudnienia w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.

• art. 103 i 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1368

Dariusz Noszczak

ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK