reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy trzeba płacić składki od zlecenia i działalności

Czy trzeba płacić składki od zlecenia i działalności

Od stycznia jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenia i podlegam wszystkim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Dodatkowo mam zamiar rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Czy muszę być ubezpieczona z obu tytułów?


Nie

Gdy zleceniobiorca rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej, będzie miał dwa tytuły do ubezpieczeń - umowę zlecenia oraz działalność gospodarczą. Wówczas należy ustalić, z którego z tych tytułów ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą obowiązkowe, a z którego dobrowolne.

Osoba, która wykonuje umowę zlecenia, obowiązkowo podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu - gdy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Oczywiście z umowy zlecenia obowiązkowe jest również ubezpieczenie zdrowotne. Dobrowolne jest tylko ubezpieczenie chorobowe.

Po rozpoczęciu prowadzenia działalności przez zleceniobiorcę trzeba ustalić, z którego z tych tytułów ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą obowiązkowe, a z którego dobrowolne. Obowiązkowe będą ubezpieczenia z działalności, jeżeli z umowy zlecenia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek z działalności.

Najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i w okresie ostatnich 60 miesięcy przed rozpoczęciem działalności nie prowadziły innej działalności oraz w ramach działalności nie będą wykonywały usług na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej - minimalna podstawa wymiaru składek wynosi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (aktualnie 337,80 zł).

Wobec tego umowa zlecenia może zostać wybrana jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń tylko wówczas, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tej umowy będzie równa co najmniej minimalnej podstawie wymiaru z działalności (jaka panią obowiązuje). Gdy będzie niższa, będzie istniał obowiązek ubezpieczeń z działalności, a z umowy zlecenia obowiązkowe będzie wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy wynagrodzenie z umowy zlecenia będzie równe lub wyższe od obowiązującej panią minimalnej podstawy wymiaru składek z działalności, w dalszym ciągu będzie pani mogła podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy zlecenia, a z działalności obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście w takiej sytuacji jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń może zostać również wybrana działalność. Gdy z działalności przystąpi pani do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, należy poinformować zleceniodawcę, iż z umowy zlecenia będzie pani podlegała wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wówczas płatnik złoży formularz ZUS ZWUA i wyrejestruje panią z umowy zlecenia ze wszystkich ubezpieczeń, do których była pani zgłoszona, oraz złoży formularz ZUS ZZA i z umowy zlecenia zgłosi panią wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 9 ust. 2a, 18 ust. 8, 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama