Czy można kontynuować ubezpieczenia w Polsce, jeśli okres oddelegowania przedłuży się ponad 12 miesięcy
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Pracownicy będą mogli nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce, jeśli austriacka instytucja ubezpieczeniowa wyrazi na to zgodę. Wniosek w tej sprawie powinni Państwo złożyć na formularzu E-102 do końca czerwca br. w austriackiej instytucji łącznikowej, która podejmie decyzję w sprawie przedłużenia stosowania polskiego ustawodawstwa.
UZASADNIENIE
ZUS wydaje poświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego w Polsce na druku E-101 na okres pracy za granicą nieprzekraczający 12 miesięcy. Jeżeli praca ta przedłuża się ponad 12 miesięcy z powodu okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć, na kontynuowanie ubezpieczenia w Polsce musi wyrazić zgodę instytucja ubezpieczeniowa państwa członkowskiego, na którego terytorium pracownik został oddelegowany.
Zgoda na dalsze podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce może zostać udzielona na okres nieprzekraczający kolejnych 12 miesięcy. Wyrażana jest przez poświadczenie części B formularza E-102.
WAŻNE!
O zgodę na kontynuowanie ubezpieczeń w przedłużonym okresie oddelegowania należy wystąpić przed upływem początkowego okresu 12 miesięcy delegowania.
W sprawie przedłużenia stosowania polskiego ustawodawstwa na dalszy okres oddelegowania pracodawca powinien wystąpić do właściwej instytucji państwa zatrudnienia na formularzu E-102. Centrala ZUS wystąpi o zgodę na utrzymanie polskiego ustawodawstwa do austriackiej instytucji łącznikowej. Dla każdego pracownika potrzebne są 4 egzemplarze formularza E-102 wypełnione w części A. Po sprawdzeniu i wydaniu zgody na utrzymanie polskiego systemu zabezpieczenia społecznego austriacka instytucja odeśle dwa egzemplarze formularza E-102, wypełniając jego część B. Jeden z nich powinni Państwo przekazać zainteresowanemu pracownikowi.
Jeśli polski pracodawca chce, aby pracownicy wysłani przez niego do pracy do innego państwa członkowskiego nadal podlegali ubezpieczeniom w Polsce, ale od razu przewiduje, że praca za granicą będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, powinien wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Centrali ZUS w Warszawie, ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa - Departament Ubezpieczeń i Składek. Centrala ZUS wystąpi o zgodę na utrzymanie polskiego ustawodawstwa do właściwej instytucji łącznikowej państwa członkowskiego, do którego mają zostać oddelegowani pracownicy. Dopiero po otrzymaniu zgody tej instytucji właściwy oddział ZUS wydaje poświadczony formularz E-102. Z wnioskiem należy wystąpić odpowiednio wcześnie, bo ewentualne zastrzeżenia wnoszone przez zagraniczną instytucję mogą opóźnić wydanie zgody.
- art. 14 i 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty - Dz.U. UE L. 71.149.2; ost.zm. Dz.U. UE L. 06.392.1
REKLAMA
- rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. ustalające sposób wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty - Dz.U. UE L. 72.74.1; ost.zm. Dz.U. UE L. 08.31.15
- decyzja nr 181 Komisji Administracyjnej WE z 13 grudnia 2000 r. dotycząca interpretacji artykułów 14 ust. 1, 14a ust. 1 i 14b ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty - Dz.U. UE L 01/329/73-77
Anna Frankowska
specjalista w dziedzinie ubezpieczeń
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA