| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy wypłata wynagrodzenia w zaniżonej wysokości oznacza zaniżenie podstawy wymiaru składek

Czy wypłata wynagrodzenia w zaniżonej wysokości oznacza zaniżenie podstawy wymiaru składek

W raportach za lipiec br. złożonych za dwóch pracowników popełniliśmy błąd w podstawie wymiaru składek. Obaj pracownicy przez część lipca chorowali, a osoba pełniąca zastępstwo w dziale płac źle wyliczyła należne im wynagrodzenie za pracę za ten miesiąc. Podstawa wymiaru składek za lipiec br. została w związku z tym zaniżona, ale różnica nie przekracza 2 zł. Wyrównanie wynagrodzenia za pracę wypłacimy w sierpniu br. Czy powinniśmy skorygować raporty za lipiec, skoro zaniżyliśmy podstawę wymiaru składek o mniej niż 2,20 zł? Czy mamy opłacić składki za lipiec od prawidłowej podstawy wymiaru składek, czy od tej zaniżonej podanej w raportach?


RADA

Nie należy składać korekty dokumentów rozliczeniowych za lipiec 2008 r. Składki za lipiec br. należy opłacić od podstawy wymiaru podanej w raportach rozliczeniowych sporządzonych za lipiec br. Wyrównanie wynagrodzenia za pracę zostanie wypłacone w sierpniu 2008 r., dlategoskładki od tego wyrównania należy rozliczyć w raporcie za sierpień br.

UZASADNIENIE

Raportów rozliczeniowych ZUS RCA i ZUS RZA nie należy korygować, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia została zaniżona lub zawyżona nie więcej niż o 2,20 zł. W tym przypadku zasada ta nie ma jednak zastosowania, ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia została ustalona prawidłowo. Podstawą jest bowiem faktycznie wypłacony przychód w danym miesiącu, a nie przychód, jaki pracownik powinien otrzymać.

Jeśli pracownica zaniżyła wysokość wynagrodzenia należnego dwóm pracownikom za lipiec br., to mają Państwo obowiązek wyrównania im tego wynagrodzenia wraz z odsetkami.

WAŻNE!

Odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia nie stanowią podstawy wymiaru składek.

Składki od wyrównania wynagrodzenia należy rozliczyć w raportach sporządzanych za sierpień, tj. za miesiąc, w którym zostanie ono faktycznie wypłacone. W tym celu należy doliczyć kwotę wyrównania do innych przychodów, które stanowią podstawę wymiaru składek wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika w sierpniu br.

Za lipiec br. należy opłacić składki naliczone od podstawy wymiaru składek wykazanej w raportach sporządzonych za ten miesiąc. Składki od wyrównania zostaną opłacone łącznie ze składkami należnymi od innych przychodów wypłaconych w sierpniu br.

• art. 18, art. 18a, art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• § 2 ust. 6 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465),

• art. 81, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Jakub Klein

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK