reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Umowa zlecenia ze współmałżonkiem - składki ZUS

Współmałżonek pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym zatrudniony przez drugiego ze współmałżonków na podstawie odpłatnej umowy zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Tak wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 marca 2014 r.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentownym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami:

  1. wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia
  2. osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 8 ust.11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osobą współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność mogą być małżonkowie, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Współmałżonek zatrudniony na podstawie umowy zlecenia z wynagrodzeniem w stawce godzinowej dla celów ubezpieczeń nie może być traktowany jako osoba współpracująca przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - odział w Lublinie wskazał, że osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia, nawet jeśli spełnia te kryteria osoby współpracującej, podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Brak jest bowiem w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do zleceniobiorców przepisu analogicznego do tego jaki zawarty jest w art. 8 ust. 2 ustawy w odniesieniu do pracowników, a wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia stanowi odrębny od współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej tytuł do ubezpieczeń społecznych - wyjaśnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: Interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odział w Lublinie z 17.03.2014 r. (nr DI/200000/43/231/2014).

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 04.04.2014

Źródło:

ZUS
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama