REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawet 30 tys. zł grzywny za niewypłacenie wynagrodzenia zleceniobiorcy

Nawet 30 tys. zł grzywny za niewypłacenie wynagrodzenia zleceniobiorcy
Nawet 30 tys. zł grzywny za niewypłacenie wynagrodzenia zleceniobiorcy

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r. wysokość wynagrodzenia zleceniobiorcy lub osoby świadczącej usługi powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż minimalna stawka godzinowa (w 2017 r. – 13 zł brutto).

Zleceniodawca jest zobowiązany do:

Autopromocja
 • wypłacenia wynagrodzenia w kwocie nie niższej niż wynikająca z minimalnej stawki godzinowej,
 • nieuwzględniania oświadczeń zleceniobiorców lub przyjmujących usługi dotyczących przeniesienia prawa do wynagrodzenia na inną osobę oraz zrzeczenia się przez te osoby prawa do wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej,
 • dokonywania potrąceń z wynagrodzenia w sposób nienaruszający przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
 • wypłacania wynagrodzenia w formie pieniężnej,
 • wypłacania wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu (w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc).

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wymienione obowiązki mogą stać się przedmiotem kontroli inspektora pracy. Inspektor pracy, w razie stwierdzenia, że przedsiębiorca lub pracodawca zaniżył albo nie wypłacił zleceniobiorcy minimalnej stawki godzinowej, jest uprawniony do skierowania do podmiotu kontrolowanego wystąpienia lub polecenia o wypłatę:

 • wynagrodzenia w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej,
 • wyrównania do wynagrodzenia minimalnego wynikającego z minimalnej stawki godzinowej, jeżeli podmiot zatrudniający nie zapewnił tej stawki.

Należy zauważyć, że inspektor pracy nie może żądać od zleceniodawcy lub osoby zlecającej usługę (również na podstawie polecenia lub wystąpienia) wypłacenia wynagrodzenia w kwocie wyższej niż wynikająca z minimalnej stawki godzinowej, nawet jeżeli taka stawka została określona w umowie łączącej strony.

Przepisy znowelizowanej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadziły także sankcję za wykroczenie, w przypadku gdy przedsiębiorca lub działająca w imieniu przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej osoba wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej. Z tego tytułu kara grzywny może wynieść od 1000 zł do 30 000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Serwis Kadry

Zatem wykroczeniem wynikającym z ww. ustawy jest:

 • niewypłacenie wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej lub
 • wypłacenie wynagrodzenia w kwocie niższej niż wynagrodzenie wynikające z minimalnej stawki godzinowej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie konsekwencje powoduje naruszenie przepisów o płacy minimalnej przysługującej pracującym na zlecenie" >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA