REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego w okresie, gdy pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim

Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Udzieliliśmy pracownicy, na jej wniosek, 2 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po zakończeniu urlopu podstawowego. Pracownica łączy pracę z dodatkowym urlopem macierzyńskim.

Dodatkowy urlop macierzyński pracownica rozpoczęła 9 lutego 2010 r., a zakończyła 22 lutego 2010 r. Pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze etatu. W okresie od 9 do 22 lutego 2010 r. miała przychodzić do pracy na 2 godziny dziennie. Wymiar etatu został obniżony do 1/4. Pracownica nie przyszła do pracy 12 lutego, ponieważ rozchorowało się jej dziecko. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 12 do 19 lutego. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko? Jeżeli tak, to jak wyliczyć jego wysokość, jeżeli pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej wysokości? Jak wyliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wynosiła 2509,25 zł.

Autopromocja

RADA

Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinni Państwo wyliczyć proporcjonalnie do obniżonego wymiaru etatu pracownicy, z tytułu którego przebywa na tym urlopie (3/4). Za okres od 12 do 19 lutego 2010 r. pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego obliczonego proporcjonalnie do wymiaru etatu w tym czasie (1/4). Podstawą do ustalenia wysokości zasiłku opiekuńczego jest wynagrodzenie pracownicy za luty 2010 r., czyli za miesiąc, w którym jest na dodatkowym urlopie macierzyńskim i zasiłku opiekuńczym.

UZASADNIENIE

Pracownik w jednym przypadku może łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego i pracę w obniżonym wymiarze u tego samego pracodawcy na podstawie tej samej umowy o pracę. Chodzi o dodatkowy urlop macierzyński i dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Pracownik może podzielić wymiar czasu pracy, w którym jest zatrudniony, i przez część tego wymiaru przebywać na dodatkowym urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, a przez resztę wymiaru etatu wykonywać pracę (art. 1821 § 4 Kodeksu pracy). W tym przypadku pracownik może wykonywać pracę w ograniczonym zakresie, nie większym niż 1/2 etatu. Przez pozostały wymiar czasu pracy pracownik przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Państwa pracownica jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na 3/4 etatu, a przez 1/4 etatu miała wykonywać pracę. Podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla pracownicy jest podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego ustalona w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego. Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje bowiem bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Podstawę wymiaru zasiłku płatnik zasiłku ustala na nowo, jeżeli między kolejnymi okresami niezdolności do pracy przerwa wynosiła co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

 

Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje pracownicy z tytułu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli w wymiarze 3/4 etatu, a nie - tak jak w okresie podstawowego urlopu macierzyńskiego - w pełnym wymiarze. Dlatego wysokość zasiłku macierzyńskiego powinni Państwo ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownicy, za który przysługuje jej zasiłek macierzyński.

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy, wyliczona za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, wynosi 2509,25 zł.

Wyliczenie zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego:

• 2509,25 zł : 30 dni = 83,64 zł (stawka zasiłku macierzyńskiego za jeden dzień),

• 83,64 zł x 3/4 (wymiar etatu w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego) = 62,73 zł,

• 62,73 zł x 14 dni zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego = 878,22 zł.

Za pracę na 1/4 etatu, którą pracownica wykonuje w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługuje jej wynagrodzenie. Jeżeli w tym okresie pracownica zamiast świadczyć pracę jest na zwolnieniu lekarskim w związku z chorobą dziecka, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego w okresie wykonywania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego płatnik składek wylicza z wynagrodzenia za pracę, które przysługuje pracownicy w tym okresie. Pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim w lutym 2010 r. Zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorym dzieckiem otrzymała w lutym, w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dlatego podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za okres od 12 do 19 lutego 2010 r. powinni Państwo ustalić na podstawie stałej kwoty wynagrodzenia, które przysługuje pracownicy w lutym 2010 r.

Jeżeli przyjmiemy, że za pracę w lutym 2010 r. w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownicy przysługiwałoby wynagrodzenie miesięczne w kwocie 750 zł, to po odliczeniu składek finansowanych przez pracownicę podstawa wymiaru wynosi 2588,70 zł:

750 zł x 13,71%* = 102,83 zł,

750 zł - 102,83 zł = 647,17 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo ustalić z wynagrodzenia za okres pracy w trakcie dodatkowego zasiłku macierzyńskiego:

647,17 zł : 30 dni = 21,57 zł,

21,57 zł x 80% = 17,26 zł,

17,26 zł x 8 dni zwolnienia lekarskiego = 138,08 zł.

Zasiłek opiekuńczy za 8 dni zwolnienia lekarskiego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 138,08 zł brutto.

* dla ułatwienia, składki finansowane przez pracownika zostały odliczone łącznie.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA