reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie

Kiedy urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi po odbytym egzaminie

Skierowaliśmy pracownika na studia zaoczne 2 lata temu. Pracownik będzie zdawał w sierpniu (w niedzielę) egzamin, który przełożył z sesji letniej. Wystąpił do nas o udzielenie urlopu szkoleniowego w poniedziałek po egzaminie.

Czy pracownikowi przysługuje obecnie urlop szkoleniowy, jeżeli dotychczasowe przepisy dotyczące szkoleń zostały uchylone, a nowe regulacje nie przewidują urlopu szkoleniowego na przystąpienie do egzaminu na studiach zaocznych? Jeśli pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy, to czy można go udzielić w dniu przypadającym po egzaminie? Pracownik poprosił o urlop szkoleniowy na dzień po egzaminie, ponieważ studiuje w Gdańsku, a mieszka i pracuje w Radomiu i ze względu na termin egzaminu nie mógłby dotrzeć na czas do pracy w poniedziałek.

RADA

Do Państwa pracownika należy stosować dotychczasowe regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników. Pracownikowi przysługuje zatem urlop szkoleniowy na przystąpienie do egzaminów na studiach zaocznych. Może z niego skorzystać również w dniu przypadającym bezpośrednio po egzaminie, jeżeli z powodu terminu egzaminu nie mógłby dotrzeć tego dnia do pracy.

UZASADNIENIE

Obowiązujące od 16 lipca br. nowe przepisy dotyczące szkoleń pracowników zmieniły zasady przyznawania pracownikom urlopów szkoleniowych. Jednak przepisy przejściowe określają, że w przypadku pracowników, którzy rozpoczęli naukę przed wejściem w życie nowych przepisów, tj. przed 16 lipca br., stosujemy dotychczasowe regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników (art. 3 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

WAŻNE!

Pracownicy, którzy rozpoczęli naukę przed zmianą przepisów o podnoszeniu kwalifikacji pracowników, powinni ją kontynuować na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie z poprzednio obowiązującymi przepisami, pracownikowi, który podjął studia zaoczne w drodze skierowania pracodawcy, przysługiwało w każdym roku nauki 28 dni urlopu szkoleniowego (uchylony § 7 rozporządzenia w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych...). Urlop ten był przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Zatem Państwa pracownikowi, który podjął studia na podstawie skierowania pracodawcy, przysługuje 28 dni urlopu szkoleniowego na każdym roku studiów. Stosujemy do niego bowiem stare przepisy o szkoleniach pracowników. Urlop ten pracownik może przeznaczyć na przystąpienie do egzaminu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

autosalon24.pl

Autosalon24.pl powstał w powstał w 2010 roku i jest portalem zarządzanym przez spółkę Autodirect SA. Zadaniem jakie sobie postawiono, było stworzenie pierwszego, polskiego portalu motoryzacyjnego umożliwiającego uzyskanie informacji, porady w wyborze oraz wsparcia w negocjowaniu najkorzystniejszych warunków zakupu, wymarzonego, nowego samochodu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama