Czy pracownicy mogą zbiorowo wystąpić o urlop na żądanie
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Nie musicie Państwo udzielić wszystkim pracownikom, którzy wystąpili z wnioskami, urlopów na żądanie. Postępowanie pracowników stanowi bowiem nadużycie przysługującego im prawa.
UZASADNIENIE
Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi na jego żądanie oraz w terminie przez niego wskazanym 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym. Pracownik powinien zgłosić swoje żądanie w tym zakresie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 15 listopada 2006 r., I PK 128/06, M. Prawn. 2006/23/1239), pracownik powinien to uczynić przed rozpoczęciem swojego dnia pracy.
Przepisy nie przewidują wprost wyjątków od obowiązku pracodawcy udzielenia urlopu na żądanie.
WAŻNE!
Ograniczenia w zakresie udzielania urlopów na żądanie mogą wynikać z nadużycia uprawnień przez pracowników.
Nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie postępowanie jest naruszeniem przepisów prawa pracy i nie korzysta z ochrony.
W omawianej sytuacji pracownicy prawdopodobnie chcą wziąć urlopy na żądanie, żeby wymóc na pracodawcy podwyżkę wynagrodzeń. Świadczy o tym chociażby ten sam termin, w jakim chcą wziąć urlop na żądanie. Skorzystanie z urlopu na żądanie w tym przypadku będzie więc niezgodne z jego celem i przeznaczeniem. Urlop na żądanie ma służyć pracownikom w wyjątkowych sytuacjach, kiedy potrzebują pilnie zwolnienia od pracy. Nie ma natomiast na celu wymuszania na pracodawcy roszczeń pracowniczych.
Udzielenie wszystkim pracownikom urlopów na żądanie mogłoby doprowadzić do zakłócenia działania Państwa zakładu. W związku z tym, że jest to szpital, takie postępowanie pracowników mogłoby spowodować narażenie pacjentów na utratę życia i zdrowia. Żądanie udzielania urlopów stanowi więc w tej sytuacji również naruszenie zasad współżycia społecznego.
Mogą zatem Państwo udzielić urlopu we wskazanym terminie takiej liczbie pracowników, jaka nie spowoduje dezorganizacji pracy. Pozostałym pracownikom można odmówić udzielenia urlopów w żądanym terminie.
Urlop na żądanie niewykorzystany w danym roku nie zwiększa puli takiego urlopu w roku następnym. W kolejnym roku jest on traktowany tak jak zwykły urlop wypoczynkowy.
l art. 8, art. 1672 Kodeksu pracy.
Marek Skałkowski
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat