reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie

Pracuję w niewielkiej firmie produkującej elementy stalowe. W mojej firmie obowiązuje pięciodniowy system czasu pracy. Planowałem zakup mieszkania w kwietniu, jednak kilka dni temu zadzwonił do mnie sprzedający z informacją, że możemy przyśpieszyć transakcję, ponieważ zwolnił się termin u notariusza. W związku z tym wziąłem urlop na żądanie. Uznałem, że w takiej sytuacji to jedyna możliwość zwolnienia się z pracy. Mój pracodawca odwołał mnie jednak z urlopu, uzasadniając to koniecznością wykonania warunków kontraktu. Mieszkania niestety nie kupiłem. Czy pracodawca miał prawo odwołać mnie z urlopu na żądanie?


Tak

Pracodawca w uzasadnionych prawem przypadkach może odwołać pracownika z urlopu na żądanie.

Każdy pracownik ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Znaczną jego część powinien uzgodnić z pracodawcą, czy to w formie planu urlopów czy w inny przewidziany prawem pracy sposób. Ustawodawca przewidział jednak sytuację, w której pracownik ma prawo do czterech dni urlopu na żądanie w roku, bez konieczności jego uzasadnienia i wcześniejszego planowania. Dni te wliczane są do ogólnego wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym. Urlop na żądanie stanowi zatem z punktu widzenia prawnego standardową formę urlopu wypoczynkowego. Odmienny jest jedynie sposób jego uzyskania. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że pracownik ma prawo wykorzystać cztery dni urlopu łącznie lub każdy z dni w alternatywnym terminie.

Moim zdaniem pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu udzielonego na żądanie, choć są też inne interpretacje. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Po pierwsze, odwołanie musi być uzasadnione okolicznością, której nie dało się przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu. Po drugie, obecność pracownika w zakładzie pracy spowodowałaby znaczne zakłócenia w procesie pracy. Obie te przesłanki muszą występować łącznie. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu.

Warto podkreślić, że brak wyłączenia możliwości odwołania pracownika z urlopu na żądanie czyni tę instytucję w poważnym stopniu ułomną. Specyfika urlopu na żądnie powinna wykluczać możliwość ingerencji pracodawcy. W obecnym stanie prawnym brak jest jednak stosownych uregulowań w tym zakresie.

MARCIN RZEPECKI

ekspert z zakresu prawa pracy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 167 i 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama