Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Pracodawca w uzasadnionych prawem przypadkach może odwołać pracownika z urlopu na żądanie.
Każdy pracownik ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Znaczną jego część powinien uzgodnić z pracodawcą, czy to w formie planu urlopów czy w inny przewidziany prawem pracy sposób. Ustawodawca przewidział jednak sytuację, w której pracownik ma prawo do czterech dni urlopu na żądanie w roku, bez konieczności jego uzasadnienia i wcześniejszego planowania. Dni te wliczane są do ogólnego wymiaru urlopu w danym roku kalendarzowym. Urlop na żądanie stanowi zatem z punktu widzenia prawnego standardową formę urlopu wypoczynkowego. Odmienny jest jedynie sposób jego uzyskania. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że pracownik ma prawo wykorzystać cztery dni urlopu łącznie lub każdy z dni w alternatywnym terminie.
Moim zdaniem pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu udzielonego na żądanie, choć są też inne interpretacje. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Po pierwsze, odwołanie musi być uzasadnione okolicznością, której nie dało się przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu. Po drugie, obecność pracownika w zakładzie pracy spowodowałaby znaczne zakłócenia w procesie pracy. Obie te przesłanki muszą występować łącznie. Pracodawca jest natomiast zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu.
Warto podkreślić, że brak wyłączenia możliwości odwołania pracownika z urlopu na żądanie czyni tę instytucję w poważnym stopniu ułomną. Specyfika urlopu na żądnie powinna wykluczać możliwość ingerencji pracodawcy. W obecnym stanie prawnym brak jest jednak stosownych uregulowań w tym zakresie.
MARCIN RZEPECKI
ekspert z zakresu prawa pracy
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 167 i 1672 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat