REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarobki w ZUS 2023. Ile zarabiają pracownicy i dyrektorzy w ZUS-ie?

Zarobki w ZUS 2023. Ile zarabiają pracownicy i dyrektorzy w ZUS-ie?
Zarobki w ZUS 2023. Ile zarabiają pracownicy i dyrektorzy w ZUS-ie?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi z 24 stycznia 2023 r. na interpelację poselską, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed (po uzyskaniu informacji od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), z upoważnienia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, udzielił informacji w sprawie wynagrodzeń pracowników ZUS. Jakie jest przeciętne wynagrodzenie pracowników ZUS? Jakie podwyżki dostaną pracownicy ZUS w 2023 roku?

Przeciętne wynagrodzenie zasadnicze w ZUS na poszczególnych stanowiskach (kwoty brutto)

Jak wskazał minister Szwed, wynagrodzenia pracowników w ZUS zależy od kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku. Przeciętne wynagrodzenie zasadnicze, na poszczególnych stanowiskach, w przeliczeniu na etat wynosi: 
- dyrektor – 14 754,00 zł, 
- zastępca dyrektora – 11 494,00 zł, 
- koordynator – 11 326,00 zł, 
- naczelnik wydziału – 8 743,00 zł, 
- główny specjalista –7 208,00 zł, 
- starszy specjalista – 6 028,00 zł, 
- specjalista – 5 588,00 zł, 
- referent –3 890,00 zł, 
- referent prawny – 5 022,00 zł, 
- inspektor - 4 843,00 zł, 
- inspektor kontroli –6 448,00 zł,
- informatyk – 6 811,00 zł, 
- radca prawny – 8 420,00 zł, 
- księgowy - 4 477,00 zł, 
- lekarz orzecznik – 11 197,00 zł.

Autopromocja

Podwyżki dla pracowników ZUS w 2023 roku

W 2023 roku, w związku z dwukrotną podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę, zostaną podniesione wynagrodzenia zasadnicze 858 pracowników ZUS:
- do kwoty 3 490 zł brutto od 1 stycznia oraz
- do kwoty 3 600 zł brutto od 1 lipca.

Ponadto w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023 ustawodawca przewidział wzrost funduszu wynagrodzeń osobowych dla ZUS o 7,8%.

Nagrody pieniężne dla pracowników ZUS

Minister Szwed udzielił też odpowiedzi na pytania dotyczące polityki ZUS w zakresie przyznawania nagród pracownikom. Na podstawie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP) dla pracowników ZUS, pracownikowi Zakładu może być przyznana nagroda przez Prezesa ZUS lub dyrektora Oddziału. Nagroda przyznawana jest wyróżniającym się pracownikom – nie ma ona charakteru powszechnego.

Dodatkowo, w zależności od posiadanych oszczędności wygospodarowanych w funduszu wynagrodzeń osobowych w danym roku budżetowym, pracodawca oraz zakładowe organizacje związkowe dokonują podziału środków oraz uzgadniają zasady ich wypłaty w porozumieniu. Taką dodatkową nagrodę otrzymuje każdy pracownik, spełniający warunki określone w zawartym porozumieniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda rotacja pracowników w ZUS?

Rotacja pracowników, rozumiana jako stosunek liczby pracowników z zakończonym stosunkiem pracy w roku do przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych w danym roku kalendarzowym, w 2022 r. wyniosła 6,5%.

Czy w ZUS będą dodatki stażowe?

Aktualnie w ZUS nie ma dodatków stażowych. Dodatek za wieloletnią pracę przysługiwał pracownikom Zakładu do czasu wprowadzenia w 2000 r. Regulaminu wynagradzania, uzgodnionego przez pracodawcę z zakładowymi organizacjami związkowymi. Został on w tamtym czasie włączony do wynagrodzenia zasadniczego.

Jak poinformował minister Szwed, ZUS nie dysponuje obecnie środkami, które mógłby przeznaczyć na sfinansowanie dodatków stażowych.

Mimo to temat przyznania pracownikom ZUS-u dodatków stażowych jest przedmiotem rozmów prowadzonych od 2021 roku ze związkami zawodowymi w ramach dwóch niezakończonych jeszcze sporów zbiorowych.

Nagrody jubileuszowe w ZUS

Natomiast obowiązujący ZUZP dla pracowników ZUS przewiduje prawo pracowników ZUS do nagród jubileuszowych przysługujących co 5 lat, w zależności od stażu pracy w przedziale od 10 do 45 lat, oraz w wysokości od 75% do 400% wynagrodzenia pracownika.

Źródło: Odpowiedź z 24 stycznia 2023 r. na interpelację poselską nr 37897 w sprawie wynagrodzeń pracowników ZUS, Sejm RP.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Piotr
  2023-01-31 18:34:04
  Darmozjady aż tyle pieniędzy dostają a mi dają tylko ponad 900 zł renty
  25
  pokażodpowiedzi (1)
 • Emeryt
  2024-01-29 18:51:30
  Tragedia, tyle zarabiają, a nic poza okradaniem emerytów nie robią!!!
  4
 • emeryt
  2024-03-21 14:52:03
  12 tys. dostaje orzecznik za ....odmowy o inwalidztwie bo musi starczyc pieniedzy na pencje prezesa i nagrody jubileuszowe. Nie masz jednej nogi - niesprawnosc na 1 rok, bo odrosnie ? Nie ale orzecznik musi mies zajecie. Nawet karta parkingowa po dwoch operacjach kregoslupa nie przysluguje. Co innego jak jestes sam lub skolikacony z prominentem- dostajesz od razu. Komuna byla zla- ale to co jest teraz nie nadaje sie nawet do zaorania. ZUS do zgraja nadetych bufonow okradajaca ludzi.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA