Czy można zaliczyć do kosztów nieodebrane przez pracownika wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Pozostawienie pensji w kasie firmy do odebrania przez pracownika jest traktowane dla celów podatkowych jako jej wypłacenie. Dlatego też w opisanym stanie faktycznym, aby Państwa firma mogła zaliczyć pozostawione w kasie wynagrodzenie do kosztów uzyskania przychodu, nie jest konieczne oczekiwanie na jego odbiór przez pracownika.
UZASADNIENIE
Nie są kosztem uzyskania przychodu pracodawcy niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wynagrodzenia ze stosunku pracy (art. 16 ust. 1 pkt 57 updop). Oznacza to, iż wynagrodzenia wypłacone lub postawione do dyspozycji są takim kosztem. Postawienie wynagrodzeń do dyspozycji pracowników oznacza umożliwienie ich odbioru w kasie firmy, a więc możliwość skorzystania z nich. W związku z tym sam fakt pozostawania przez Państwa firmę w gotowości do wypłaty wynagrodzenia jest wystarczającą przesłanką zaliczenia takiego wynagrodzenia do kosztów. Nie będzie miało znaczenia to, czy pracownik rzeczywiście pozostawione mu w kasie pieniądze otrzymał.
Stanowisko takie potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 14 maja 2007 r. nr 1449/1CF/413/IP-33/07/IW Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście stwierdzono, że:
Zgodnie z art. 31 updof osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Płatnicy, o których mowa w art. 31, przekazują (...) kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeśli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. W myśl art. 81 Ordynacji podatkowej, jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyny korekty. W przypadku podmiotu składającego zapytanie nie ma podstaw do sporządzenia korekty deklaracji PIT-4 w związku z niepodjęciem postawionego do dyspozycji podatnika wynagrodzenia.
Z zacytowanego powyżej pisma jednoznacznie wynika, że pozostawienie wynagrodzenia, np. w kasie firmy, do dyspozycji pracownika jest równoznaczne z jego wypłatą. Tak więc fakt odebrania lub nieodebrania pensji przez pracownika, który porzucił pracę, pozostaje bez znaczenia dla obowiązków pracodawcy jako płatnika. Od pozostającego w kasie wynagrodzenia powinien on obliczyć, pobrać i odprowadzić zarówno zaliczkę na podatek dochodowy, jak i składki ZUS.
• art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat