Jak prawidłowo rozdzielić bony przed Wielkanocą
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Powinni Państwo podzielić pracowników na co najmniej 2 grupy, w zależności od wysokości dochodów przypadających na członka rodziny. Pracownicy o niższym dochodzie na członka rodziny powinni otrzymać wyższą kwotę bonów, pracownicy o wyższych dochodach na członka rodziny niższą kwotę bonów. Szczegóły - w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Sposób rozdzielania świadczeń z funduszu socjalnego powinien zostać określony w obowiązującym w zakładzie regulaminie działalności socjalnej. Prawidłowe będzie wskazanie w nim progów dochodowych (przypadających na członka rodziny uprawnionego), w oparciu o który różnicować będą Państwo świadczenia wypłacane z funduszu. Progi te mogą być takie same dla wszystkich świadczeń finansowanych z funduszu (przykład), jak i różne dla poszczególnych świadczeń.
PRZYKŁAD
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Im bardziej szczegółowo w regulaminie zostaną określone kryteria (w tym dochodowe) rozdziału świadczeń, tym trafniej będzie można dopasować wysokość pomocy socjalnej do sytuacji danego pracownika. Trzeba jednak zauważyć, że obowiązek różnicowania świadczeń zostanie spełniony już po zastosowaniu jednego progu dochodowego. Zastosowanie go jest więc najprostszym sposobem różnicowania świadczeń finansowanych z ZFŚS.
PRZYKŁAD
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ustawa o ZFŚS nakazuje rozdzielanie świadczeń finansowanych z funduszu socjalnego według tzw. kryteriów socjalnych. Nieprawidłowe jest więc dzielenie świadczeń z tego funduszu „po równo” pomiędzy wszystkich pracowników, gdyż niemożliwe jest, aby wszyscy uprawnieni znajdowali się w identycznej sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej. Podział świadczeń w oparciu o jeden próg dochodowy nie zawsze jest sprawiedliwy. Może się zdarzyć, że taką samą wartość bonów otrzymają pracownicy, u których dochód na członka rodziny różni się nawet o kilkaset złotych. Zastosowanie przynajmniej jednego progu zapobiegnie jednak przyznaniu talonów w takiej samej kwocie osobom o skrajnie różnej sytuacji socjalnej.
• art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589
Arkadiusz Mika
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat