reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Zakaz zrzekania się minimalnej stawki godzinowej

Zakaz zrzekania się minimalnej stawki godzinowej

Od 1 stycznia 2017 r. do osób fizycznych przyjmujących zlecenie oraz świadczących usługi jednoosobowo w ramach samozatrudnienia należy stosować minimalną stawkę za godzinę pracy. Nowe przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zawierają zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia w wysokości wynikającej z godzinowej stawki minimalnej.

Jest to regulacja zbliżona do przepisu zawartego w Kodeksie pracy, dotyczącego zakazu zrzeczenia się wynagrodzenia za pracę przez pracownika. Regulacja wynikająca z Kodeksu pracy dotyczy jednak tylko i wyłącznie pracowników i nie ma zastosowania do przyjmującego zlecenie czy usługobiorcy.

Wprowadzony do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakaz zrzekania się wynagrodzenia w zakresie minimalnej stawki godzinowej ma charakter przepisu bezwzględnie obowiązującego. Oznacza to, że jest on wiążący w każdym przypadku, niezależnie od sytuacji, w jakiej znajdzie się podmiot zlecający pracę. Zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia poniżej minimalnej stawki godzinowej jest nieograniczony w czasie. Należy przyjąć, że jeśli stawka godzinowa zostanie zagwarantowana w wysokości wyższej niż minimalna, zrzeczenie jest możliwe tylko do wysokości różnicy wynikającej z zapewnionej stawki i stawki minimalnej.

Przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi zostali ustawowo pozbawieni możliwości przenoszenia prawa do wynagrodzenia na inną osobę. Jest to rodzaj ochrony dochodów zleceniobiorcy oraz zabezpieczenie przed nadużyciami i próbami omijania nowych przepisów.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Nie należy mylić przenoszenia prawa do wynagrodzenia na inną osobę z dyspozycją przelewu wynagrodzenia, jaką mogą złożyć zleceniobiorcy lub osoby świadczące usługi w zakresie przekazywania wynagrodzenia na nienależący do nich rachunek bankowy. W takim przypadku dysponentem wynagrodzenia będzie w dalszym ciągu przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi, a nie osoba, na której rachunek przekazano wynagrodzenie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany w wynagradzaniu zleceniobiorców i samozatrudnionych będą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r." >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama