REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownicy w ciąży, która złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, należy się wyrównanie do dotychczasowej pensji

Larysa Zdziechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jedna z naszych pracownic jest w ciąży. Złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, co oznaczałoby według nas zmniejszenie dotychczasowego wynagrodzenia proporcjonalnie do nowego etatu. Czy należy jej się w tej sytuacji jakieś wyrównanie do dotychczasowej pensji?

RADA

Autopromocja

Jeśli pracownica sama złożyła wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy, to nie są Państwo zobowiązani do wypłacenia jej dodatku wyrównawczego do dotychczasowej pensji.

UZASADNIENIE

Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać przy pracach wzbronionych kobietom w ciąży, w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych, jak i delegować jej, bez jej zgody, poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 1 Kodeksu pracy).

Pracodawca zatrudniający kobietę ciężarną przy pracy wzbronionej, ze względu na jej stan, powinien w pierwszej kolejności dokonać odpowiednich modyfikacji warunków pracy na zajmowanym stanowisku przez wyeliminowanie czynników zagrażających zdrowiu pracownicy. Jeśli okaże się, że jest to niemożliwe, pracodawca jest zobowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeśli nie ma takiej możliwości, zwolnić ją na czas ciąży z obowiązku świadczenia pracy bądź skrócić jej czas pracy. Skracając czas pracy lub przenosząc pracownicę ciężarną do pracy gorzej płatnej (np. w wyniku obniżenia stawki godzinowej na innym stanowisku pracy) pracodawca powinien wypłacić jej dodatek wyrównawczy. Pracownica w tym okresie zachowuje bowiem prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownica zakładu pracy X pracuje 8 godzin na dobę przy monitorze ekranowym. Czas pracy kobiet w ciąży przy monitorze ekranowym wynosi maksymalnie 4 godziny na dobę. Pracodawca nie ma możliwości zapewnić tej pracownicy innej pracy na dalsze 4 godziny pracy. W związku z tym na czas trwania ciąży pracownicy pracodawca musi skrócić jej czas pracy zwalniając ją z 4 godzin pracy. Obniżenie czasu pracy powoduje obniżenie pracownicy wynagrodzenia, dlatego pracodawca jest zobowiązany do wypłaty jej dodatku wyrównawczego.

Pracodawca nie ma obowiązku wypłaty dodatku wyrównawczego w sytuacji, gdy na stanowisku pracy nie występują żadne zagrożenia dla zdrowia kobiety i jej dziecka, a pracownica mimo to występuje z wnioskiem o skrócenie wymiaru czasu pracy. Pracownica musi się w tym przypadku liczyć z tym, że pracodawca nie ma obowiązku skracać jej czasu pracy ani dokonywać wypłaty dodatku wyrównawczego.

• art. 178-179 Kodeksu pracy.

Larysa Zdziechowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Przeniesienie pracownicy w ciąży z czterobrygadowej organizacji pracy do pracy jednozmianowej ze względu na ustawowy zakaz zatrudnienia w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej (art. 178 § 1 k.p.), jako przeniesienie do innej pracy w rozumieniu art. 179 § 1 k.p., uzasadnia na podstawie art. 179 § 2 k.p. wypłatę dodatku wyrównawczego w razie obniżenia wynagrodzenia tej pracownicy, chociażby rodzaj wykonywanej przez nią pracy pozostał niezmieniony. (Wyrok Sądu Najwyższego z 15 marca 1979 r., V PZP 13/78, OSNC 1979/6/110)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

REKLAMA