REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja

Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja
Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na zastępstwo. Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo? Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?

Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo? - PYTANIE

Od 1 lipca 2021 r. została zatrudniona na umowę o pracę  na zastępstwo osoba Y na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika X. Osoba Y została zatrudniona jako pracownik korpusu służby cywilnej zgodnie z ustawą o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 r. Nieobecny pracownik X przebywał na zwolnieniu lekarskim (ciąża) a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim.
Osoba Y, która została zatrudniona  na umowę o pracę na zastępstwo w miesiącu październiku 2021 r. poinformowała przełożonego o tym, iż jest w 16 tygodniu ciąży i termin porodu ma ustalony na dzień 22 kwietnia 2022 r.

Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo z pracownikiem Y?
Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, i nieobecności którego pracownika: pracownika X, który już przebywa na urlopie macierzyńskim i jest zatrudniony na stałe, czy pracownika Y, z którym została zawarta umowa o pracę na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?

Autopromocja

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo i ponowna rekrutacja - ODPOWIEDŹ

Umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności generalnie korzysta z zakazu jej wypowiadania w okresie ciąży. Jednak powrót do pracy zastępowanego pracownika powoduje, iż pracodawca będzie miał możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem Y - umowa rozwiąże się niejako z automatu z dniem powrotu pracownika zastępowanego do pracy w związku z zakończeniem okresu trwania usprawiedliwionej nieobecności.

W omawianym przypadku trudno wskazać termin rozpoczęcia procedury naboru uwzględniając fakt, iż nie ma gwarancji, że pracownica Y będąca w ciąży będzie do dyspozycji pracodawcy do dnia porodu. Niezależnie od powyższego nabór powinien dotyczyć zastępstwa pracownika X. Przepisy nie przewidują bowiem w sposób bezpośredni możliwości stosowania umów terminowych w celu zastępowania pracowników zatrudnionych na zastępstwo.

W celu zastąpienia nieobecnego pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracodawca ma możliwość zastosowania umowy na czas określony. Powyższa zasada również dotyczy pracodawcy funkcjonującego w ramach korpusu służby cywilnej, którego status prawny pracowników regulowany jest ustawą z dnia 21.11.2008 r. o służbie cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadą jest, że umowa zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika może trwać maksymalnie do momentu powrotu zastępowanego pracownika do pracy - czas umowy zawartej w celu zastępstwa jest więc bardzo ściśle powiązany z czasem nieobecności pracownika.

Nie można wykluczyć sytuacji kiedy pracownik zatrudniony na zastępstwo - a ściślej mówiąc pracownica, w trakcie trwania umowy na zastępstwo zajdzie w ciążę. Zasadą jest, że umowy na zastępstwo nie ulegają przedłużeniu do dnia porodu, jednak w sytuacji gdy pracownik zastępowany ma być jeszcze długo nieobecny w pracy - i pokrywa się to z okresem trwania ciąży, wówczas pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia jak również rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy zatrudnionej w celu zastępstwa. Inaczej mówiąc pracownica zatrudniona w celu zastępstwa zachowa prawo do ochrony w czasie ciąży - jedynie pod warunkiem, że osoba zastępowana nie zakończy wcześniej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Uwzględniając powyższe na chwilę obecną pracodawca nie ma możliwości zakończenia współpracy z pracownicą Y - umowa o pracę zostanie rozwiązana z automatu z dniem powrotu do pracy pracownicy X (przyjmując że strony określiły czas trwania umowy na zastępstwo jako czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownicy X).

Określenie terminu procedury naboru o której mowa w pytaniu, jest w praktyce utrudnione - nie ma bowiem gwarancji, że pracownica Y w każdej chwili nie zostanie skierowana na zwolnienie lekarskie - co będzie uzasadniało rozpoczęcie procedury naboru. W takim przypadku nabór będzie dotyczył zastępstwa pracownika X a nie pracownika Y.

Podstawa prawna: art. 177 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)

Sebastian Kryczka

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA