Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja
REKLAMA
REKLAMA
Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo? - PYTANIE
Od 1 lipca 2021 r. została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo osoba Y na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika X. Osoba Y została zatrudniona jako pracownik korpusu służby cywilnej zgodnie z ustawą o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 r. Nieobecny pracownik X przebywał na zwolnieniu lekarskim (ciąża) a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim.
Osoba Y, która została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo w miesiącu październiku 2021 r. poinformowała przełożonego o tym, iż jest w 16 tygodniu ciąży i termin porodu ma ustalony na dzień 22 kwietnia 2022 r.
Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo z pracownikiem Y?
Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, i nieobecności którego pracownika: pracownika X, który już przebywa na urlopie macierzyńskim i jest zatrudniony na stałe, czy pracownika Y, z którym została zawarta umowa o pracę na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?
REKLAMA
Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo i ponowna rekrutacja - ODPOWIEDŹ
Umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności generalnie korzysta z zakazu jej wypowiadania w okresie ciąży. Jednak powrót do pracy zastępowanego pracownika powoduje, iż pracodawca będzie miał możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem Y - umowa rozwiąże się niejako z automatu z dniem powrotu pracownika zastępowanego do pracy w związku z zakończeniem okresu trwania usprawiedliwionej nieobecności.
W omawianym przypadku trudno wskazać termin rozpoczęcia procedury naboru uwzględniając fakt, iż nie ma gwarancji, że pracownica Y będąca w ciąży będzie do dyspozycji pracodawcy do dnia porodu. Niezależnie od powyższego nabór powinien dotyczyć zastępstwa pracownika X. Przepisy nie przewidują bowiem w sposób bezpośredni możliwości stosowania umów terminowych w celu zastępowania pracowników zatrudnionych na zastępstwo.
W celu zastąpienia nieobecnego pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracodawca ma możliwość zastosowania umowy na czas określony. Powyższa zasada również dotyczy pracodawcy funkcjonującego w ramach korpusu służby cywilnej, którego status prawny pracowników regulowany jest ustawą z dnia 21.11.2008 r. o służbie cywilnej.
REKLAMA
Zasadą jest, że umowa zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika może trwać maksymalnie do momentu powrotu zastępowanego pracownika do pracy - czas umowy zawartej w celu zastępstwa jest więc bardzo ściśle powiązany z czasem nieobecności pracownika.
Nie można wykluczyć sytuacji kiedy pracownik zatrudniony na zastępstwo - a ściślej mówiąc pracownica, w trakcie trwania umowy na zastępstwo zajdzie w ciążę. Zasadą jest, że umowy na zastępstwo nie ulegają przedłużeniu do dnia porodu, jednak w sytuacji gdy pracownik zastępowany ma być jeszcze długo nieobecny w pracy - i pokrywa się to z okresem trwania ciąży, wówczas pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia jak również rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy zatrudnionej w celu zastępstwa. Inaczej mówiąc pracownica zatrudniona w celu zastępstwa zachowa prawo do ochrony w czasie ciąży - jedynie pod warunkiem, że osoba zastępowana nie zakończy wcześniej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Uwzględniając powyższe na chwilę obecną pracodawca nie ma możliwości zakończenia współpracy z pracownicą Y - umowa o pracę zostanie rozwiązana z automatu z dniem powrotu do pracy pracownicy X (przyjmując że strony określiły czas trwania umowy na zastępstwo jako czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownicy X).
Określenie terminu procedury naboru o której mowa w pytaniu, jest w praktyce utrudnione - nie ma bowiem gwarancji, że pracownica Y w każdej chwili nie zostanie skierowana na zwolnienie lekarskie - co będzie uzasadniało rozpoczęcie procedury naboru. W takim przypadku nabór będzie dotyczył zastępstwa pracownika X a nie pracownika Y.
Podstawa prawna: art. 177 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)
Sebastian Kryczka
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat