REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja

Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja
Umowa o pracę na zastępstwo - rozwiązanie i ponowna rekrutacja

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na zastępstwo. Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo? Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?

Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo? - PYTANIE

Od 1 lipca 2021 r. została zatrudniona na umowę o pracę  na zastępstwo osoba Y na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika X. Osoba Y została zatrudniona jako pracownik korpusu służby cywilnej zgodnie z ustawą o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 r. Nieobecny pracownik X przebywał na zwolnieniu lekarskim (ciąża) a obecnie przebywa na urlopie macierzyńskim.
Osoba Y, która została zatrudniona  na umowę o pracę na zastępstwo w miesiącu październiku 2021 r. poinformowała przełożonego o tym, iż jest w 16 tygodniu ciąży i termin porodu ma ustalony na dzień 22 kwietnia 2022 r.

Z jakim dniem można rozwiązać umowę o pracę na zastępstwo z pracownikiem Y?
Od kiedy można rozpocząć ponowną procedurę naboru na umowę o pracę na zastępstwo na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika, i nieobecności którego pracownika: pracownika X, który już przebywa na urlopie macierzyńskim i jest zatrudniony na stałe, czy pracownika Y, z którym została zawarta umowa o pracę na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika?

REKLAMA

Autopromocja

Rozwiązanie umowy o pracę na zastępstwo i ponowna rekrutacja - ODPOWIEDŹ

Umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności generalnie korzysta z zakazu jej wypowiadania w okresie ciąży. Jednak powrót do pracy zastępowanego pracownika powoduje, iż pracodawca będzie miał możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem Y - umowa rozwiąże się niejako z automatu z dniem powrotu pracownika zastępowanego do pracy w związku z zakończeniem okresu trwania usprawiedliwionej nieobecności.

W omawianym przypadku trudno wskazać termin rozpoczęcia procedury naboru uwzględniając fakt, iż nie ma gwarancji, że pracownica Y będąca w ciąży będzie do dyspozycji pracodawcy do dnia porodu. Niezależnie od powyższego nabór powinien dotyczyć zastępstwa pracownika X. Przepisy nie przewidują bowiem w sposób bezpośredni możliwości stosowania umów terminowych w celu zastępowania pracowników zatrudnionych na zastępstwo.

W celu zastąpienia nieobecnego pracownika z powodu jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracodawca ma możliwość zastosowania umowy na czas określony. Powyższa zasada również dotyczy pracodawcy funkcjonującego w ramach korpusu służby cywilnej, którego status prawny pracowników regulowany jest ustawą z dnia 21.11.2008 r. o służbie cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasadą jest, że umowa zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika może trwać maksymalnie do momentu powrotu zastępowanego pracownika do pracy - czas umowy zawartej w celu zastępstwa jest więc bardzo ściśle powiązany z czasem nieobecności pracownika.

Nie można wykluczyć sytuacji kiedy pracownik zatrudniony na zastępstwo - a ściślej mówiąc pracownica, w trakcie trwania umowy na zastępstwo zajdzie w ciążę. Zasadą jest, że umowy na zastępstwo nie ulegają przedłużeniu do dnia porodu, jednak w sytuacji gdy pracownik zastępowany ma być jeszcze długo nieobecny w pracy - i pokrywa się to z okresem trwania ciąży, wówczas pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia jak również rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy zatrudnionej w celu zastępstwa. Inaczej mówiąc pracownica zatrudniona w celu zastępstwa zachowa prawo do ochrony w czasie ciąży - jedynie pod warunkiem, że osoba zastępowana nie zakończy wcześniej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Uwzględniając powyższe na chwilę obecną pracodawca nie ma możliwości zakończenia współpracy z pracownicą Y - umowa o pracę zostanie rozwiązana z automatu z dniem powrotu do pracy pracownicy X (przyjmując że strony określiły czas trwania umowy na zastępstwo jako czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownicy X).

Określenie terminu procedury naboru o której mowa w pytaniu, jest w praktyce utrudnione - nie ma bowiem gwarancji, że pracownica Y w każdej chwili nie zostanie skierowana na zwolnienie lekarskie - co będzie uzasadniało rozpoczęcie procedury naboru. W takim przypadku nabór będzie dotyczył zastępstwa pracownika X a nie pracownika Y.

Podstawa prawna: art. 177 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320)

Sebastian Kryczka

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA