REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania. Jak starać się o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak rozliczać osiągnięte tam dochody?

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania.

REKLAMA

Mimo iż w roku 2009 w Stanach Zjednoczonych zaczął się kryzys gospodarczy, który dość mocno uderzył w gospodarkę Wielkiej Brytanii, większość Polaków przebywających na Wyspach nie zdecydowała się na powrót. Wg. szacunków polskich urzędów statystycznych określono, iż ponad 30% rodaków powinna powrócić na stałe do kraju. Do dzisiaj pamiętne są wystąpienia naszego premiera i zapewnienia o „drugiej Irlandii”. Natomiast do kraju nie powróciło więcej niż 15% emigrantów. Jedną z głównych przyczyn powrotu nie jest utrata pracy, a tęsknota za bliskimi i krajem. Pozostała część wolała pozostać w Wielkiej Brytanii chociażby pobierając zasiłki, ponieważ w Polsce mogli liczyć tylko i wyłącznie na jeszcze gorsze warunki. Wśród Polaków przebywających na Wyspach przeprowadzono badania dotyczące powrotu do kraju. Większość ankietowanych postawiła znak zapytania, inni odpowiadali, że nie jest znana im bliższa data, bądź podawali mocno odległe w czasie terminy. Świadczy to jedynie o tym, iż należy przemyśleć sprawę wyjazdu do Zjednoczonego Królestwa pomimo perturbacji gospodarczych nadal jest wiele wolnych miejsc pracy. Niedawno głośna była sytuacja, w której na stronie Jobcentre – urząd pracy- zamieszczono ogłoszenie w języku polskim! Do tej pory co 3 Polak myśli o wyjeździe za granicę i dlatego też liczba emigrantów mniej więcej utrzymuje się na stałym poziomie.

Oprócz skorzystania z pomocy Jobcentre podczas poszukiwań zatrudnienia, mamy szeroki wachlarz możliwości. Największym źródłem informacji na temat pracy są strony internetowe ze specjalnie przygotowanymi ofertami. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy wybieraniu propozycji zatrudnienia, ponieważ za atrakcyjnymi ofertami mogą się kryć oszuści żerujący na osobach silnie zmotywowanych. Warto posiłkować się więc agencjami pracy na terenie Polski lub Wielkiej Brytanii. Wszyscy muszą się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach mogą być pobierane opłaty za koszty administracyjne, badania lekarskie albo dodatkowe szkolenia.  Zazwyczaj oferty pracy są dopasowane do kwalifikacji pracownika lub otrzymujemy możliwość przekwalifikowania się. Dobrze jest jeśli posiadamy znajomych, którzy maja rozeznanie i mogą nam polecić sprawdzone miejsca. Należy także śledzić główne dzienniki wydawane przez Brytyjczyków np.: The Times, The Guardian, The Independent.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na ciągle odzywający się kryzys nie wystarczy już tylko pojechać i załapać pracę. Coraz częściej od aplikantów wymagane jest posiadanie Życiorysu oraz Listu Motywacyjnego odpowiednio skomponowanego do stanowiska pracy. Bardzo często można spotkać się z formularzem aplikacyjnym, który jest wystawiany przez pracodawców albo agencje pracy. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj twa od 30-40 minut, musimy się do niej przygotować ponieważ bardzo często pytania dotyczą informacji o miejscu zatrudnienia. Zdarza się, że zostaniesz poproszony o wypełnienie testu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy należy sprawdzić czy podane warunki nie odbiegają od wcześniejszych. Upewnijmy się, że wszystkie punkty umowy są dla nas zdrumiałe.

Najczęściej zawieranymi umowami są te o pracę, różnią się tylko czasem zatrudnienia. Średni czas pracy szacuje się na 37,5 h. Dodatkowo pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby w tygodniu pracował więcej niż 48 godzin, jeśli dochodzi do takiej sytuacji musi dojść do pisemnej zgody. Przy zatrudnieniu na cały etat przysługuje nam około 28 dni - chyba, że z jakiś przyczyn urlop zostaje zniesiony.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Po zakończeniu roku podatkowego powinniśmy otrzymać od pracodawcy podsumowujący dokument płacowy i podatkowy. Dokument P45 jest wydawany, jeśli przerwiemy zatrudnienie w trakcie trwania roku podatkowego, natomiast P60 otrzymuje się po zakończeniu roku podatkowego. Rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii trwa od 5 kwietnia do 6 kwietnia roku następnego. Pracodawca powinien też wydawać co miesiąc, bądź co tydzień odcinki wypłaty – tzw. Payslipy. Osoby pracujące w ramach samo-zatrudnienia mają obowiązek rozliczania się z angielskim fiskusem. Czas składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną mija 31 października, a droga papierową do 31 stycznia. Brak przedstawienia w urzędzie  deklaracji skutkuje nałożeniem kary, która wzrasta wraz z każdym miesiącem zwłoki . Ważne przed rozpoczęciem pracy jest także wystąpienie o nr ubezpieczenia NIN – National Insurance Number. Na podstawie tego numeru są odprowadzane składki ubezpieczeniowe. Składając zeznanie podatkowe możemy liczyć na zwrot nadpłaconej części podatku. Zwrot  nadpłaconego podatku dostajemy od HMRC w formie czeku lub przelewu bankowego.

Przed wyjazdem można zasięgnąć języka w agencjach pracy odnośnie warunków zatrudnienia oraz firmach rozliczających podatki, aby zabezpieczyć się przed osobami, które będą starały się nas wykorzystać.

Źródło: RT TAX

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

RT Tax Poland
Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

REKLAMA

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA