REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Praca w Wielkiej Brytanii – jak ją uzyskać, jak rozliczać? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania. Jak starać się o pracę w Wielkiej Brytanii? Jak rozliczać osiągnięte tam dochody?

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Polacy mimo kryzysu gospodarczego w całej Europie ciągle myślą o emigranci zarobkowej. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej zaobserwowano boom emigracyjny. Wśród młodych, wykształconych Polaków większość zdecydowała się zaryzykować i wyjechać z Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego jutra. Mimo upływu lat, od wejścia do strefy UE niesłabnącą popularnością cieszy się Wielka Brytania.

REKLAMA

Mimo iż w roku 2009 w Stanach Zjednoczonych zaczął się kryzys gospodarczy, który dość mocno uderzył w gospodarkę Wielkiej Brytanii, większość Polaków przebywających na Wyspach nie zdecydowała się na powrót. Wg. szacunków polskich urzędów statystycznych określono, iż ponad 30% rodaków powinna powrócić na stałe do kraju. Do dzisiaj pamiętne są wystąpienia naszego premiera i zapewnienia o „drugiej Irlandii”. Natomiast do kraju nie powróciło więcej niż 15% emigrantów. Jedną z głównych przyczyn powrotu nie jest utrata pracy, a tęsknota za bliskimi i krajem. Pozostała część wolała pozostać w Wielkiej Brytanii chociażby pobierając zasiłki, ponieważ w Polsce mogli liczyć tylko i wyłącznie na jeszcze gorsze warunki. Wśród Polaków przebywających na Wyspach przeprowadzono badania dotyczące powrotu do kraju. Większość ankietowanych postawiła znak zapytania, inni odpowiadali, że nie jest znana im bliższa data, bądź podawali mocno odległe w czasie terminy. Świadczy to jedynie o tym, iż należy przemyśleć sprawę wyjazdu do Zjednoczonego Królestwa pomimo perturbacji gospodarczych nadal jest wiele wolnych miejsc pracy. Niedawno głośna była sytuacja, w której na stronie Jobcentre – urząd pracy- zamieszczono ogłoszenie w języku polskim! Do tej pory co 3 Polak myśli o wyjeździe za granicę i dlatego też liczba emigrantów mniej więcej utrzymuje się na stałym poziomie.

Oprócz skorzystania z pomocy Jobcentre podczas poszukiwań zatrudnienia, mamy szeroki wachlarz możliwości. Największym źródłem informacji na temat pracy są strony internetowe ze specjalnie przygotowanymi ofertami. Należy być jednak bardzo ostrożnym przy wybieraniu propozycji zatrudnienia, ponieważ za atrakcyjnymi ofertami mogą się kryć oszuści żerujący na osobach silnie zmotywowanych. Warto posiłkować się więc agencjami pracy na terenie Polski lub Wielkiej Brytanii. Wszyscy muszą się liczyć z tym, że w niektórych przypadkach mogą być pobierane opłaty za koszty administracyjne, badania lekarskie albo dodatkowe szkolenia.  Zazwyczaj oferty pracy są dopasowane do kwalifikacji pracownika lub otrzymujemy możliwość przekwalifikowania się. Dobrze jest jeśli posiadamy znajomych, którzy maja rozeznanie i mogą nam polecić sprawdzone miejsca. Należy także śledzić główne dzienniki wydawane przez Brytyjczyków np.: The Times, The Guardian, The Independent.

Emerytury zagraniczne - jak rozliczać podatkowo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na ciągle odzywający się kryzys nie wystarczy już tylko pojechać i załapać pracę. Coraz częściej od aplikantów wymagane jest posiadanie Życiorysu oraz Listu Motywacyjnego odpowiednio skomponowanego do stanowiska pracy. Bardzo często można spotkać się z formularzem aplikacyjnym, który jest wystawiany przez pracodawców albo agencje pracy. Rozmowa kwalifikacyjna zazwyczaj twa od 30-40 minut, musimy się do niej przygotować ponieważ bardzo często pytania dotyczą informacji o miejscu zatrudnienia. Zdarza się, że zostaniesz poproszony o wypełnienie testu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy należy sprawdzić czy podane warunki nie odbiegają od wcześniejszych. Upewnijmy się, że wszystkie punkty umowy są dla nas zdrumiałe.

Najczęściej zawieranymi umowami są te o pracę, różnią się tylko czasem zatrudnienia. Średni czas pracy szacuje się na 37,5 h. Dodatkowo pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby w tygodniu pracował więcej niż 48 godzin, jeśli dochodzi do takiej sytuacji musi dojść do pisemnej zgody. Przy zatrudnieniu na cały etat przysługuje nam około 28 dni - chyba, że z jakiś przyczyn urlop zostaje zniesiony.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Po zakończeniu roku podatkowego powinniśmy otrzymać od pracodawcy podsumowujący dokument płacowy i podatkowy. Dokument P45 jest wydawany, jeśli przerwiemy zatrudnienie w trakcie trwania roku podatkowego, natomiast P60 otrzymuje się po zakończeniu roku podatkowego. Rok rozliczeniowy w Wielkiej Brytanii trwa od 5 kwietnia do 6 kwietnia roku następnego. Pracodawca powinien też wydawać co miesiąc, bądź co tydzień odcinki wypłaty – tzw. Payslipy. Osoby pracujące w ramach samo-zatrudnienia mają obowiązek rozliczania się z angielskim fiskusem. Czas składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną mija 31 października, a droga papierową do 31 stycznia. Brak przedstawienia w urzędzie  deklaracji skutkuje nałożeniem kary, która wzrasta wraz z każdym miesiącem zwłoki . Ważne przed rozpoczęciem pracy jest także wystąpienie o nr ubezpieczenia NIN – National Insurance Number. Na podstawie tego numeru są odprowadzane składki ubezpieczeniowe. Składając zeznanie podatkowe możemy liczyć na zwrot nadpłaconej części podatku. Zwrot  nadpłaconego podatku dostajemy od HMRC w formie czeku lub przelewu bankowego.

Przed wyjazdem można zasięgnąć języka w agencjach pracy odnośnie warunków zatrudnienia oraz firmach rozliczających podatki, aby zabezpieczyć się przed osobami, które będą starały się nas wykorzystać.

Źródło: RT TAX

Jak rozliczać dochody z udziału w zagranicznych funduszach kapitałowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

RT Tax Poland
Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Unia celna UE-Turcja: przewodnik dla polskich firm transportowych. Dokumentacja, najczęstsze problemy, regulacje techniczne i VAT

Turcja funkcjonuje w ramach unii celnej z Unią Europejską, co stwarza szczególne możliwości handlowe. Polscy przewoźnicy muszą jednak pamiętać o specyficznych wymaganiach dokumentacyjnych i procedurach celnych.

Nowy podatek e-commerce uderzy w polskie firmy. Zyska zagraniczna konkurencja?

Plan rozszerzenia podatku od sprzedaży detalicznej na handel internetowy budzi poważne kontrowersje. Eksperci ostrzegają, że nowe przepisy mogą zahamować rozwój polskich e-sklepów i wzmocnić azjatyckie platformy, które często omijają unijne regulacje. W tle apel o zatrzymanie prac legislacyjnych i skupienie się na rozwiązaniach na poziomie UE.

Przedsiębiorcy chcą uproszczenia w kontroli celno-skarbowej i podatkowej. Widzą potrzebę dialogu z kontrolerami

Przedsiębiorcy, w ramach deregulacji prowadzonej przez rząd, domagają się większej współpracy i otwartości na wyjaśnienia ze strony służb celno-skarbowych, jasnej interpretacji przepisów, partnerskiego traktowania oraz skrócenia procesu przedawnienia.

Zawód: księgowy: teraz wyraźny awans w rankingu prestiżu. Dlaczego warto zarabiać na umiejętności księgowania

W najnowszym rankingu najbardziej poważanych zawodów w Polsce opublikowanym przez SW Research (2025) księgowy awansował o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aktualnie zajmuje 22 miejsce na 51 profesji.

REKLAMA

Rząd poprawia KSeF, przedsiębiorcy zadowoleni z kolejnym zmian w ustawie, zwłaszcza że korzystne modyfikacje nastąpią jeszcze przed wejściem w życie zmienianych przepisów

Krajowy System e-Faktur zmienia się na lepsze. Rząd, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przyjął pakiet przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy są wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów.

MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

REKLAMA

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

REKLAMA