| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Zakres opodatkowania

Czy korporacja taksówkowa powinna płacić VAT

Aktualizacja: 30.09.2010

Czy Stowarzyszenie Kierowców, które prowadzi działalność statutową polegającą na organizowaniu pracy kierowcom taksówek należących do Stowarzyszenia, powinno być podatnikiem podatku od towarów i usług? »

Czy w spisie z natury podatnik winien wykazać towary, które nie były przedmiotem dostawy

Aktualizacja: 30.09.2010

Brzmienie art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT wprost wskazuje, że podatnik jest obowiązany ująć w spisie z natury takie towary, które nie były przedmiotem dostawy, ale co do zasady mogą być jej przedmiotem. W tym stanie prawnym nie są objęte obowiązkiem ujęcia w spisie z natury te towary, których dostawa nie jest dopuszczalna. »

Jak rozliczyć przejęcie majątku zlikwidowanej spółki gminnej

Aktualizacja: 30.09.2010

Nie podlega opodatkowaniu VAT nieodpłatne przekazanie majątku zlikwidowanej spółki kapitałowej miastu, które było jej jedynym udziałowcem. »

Jaką stawkę VAT trzeba stosować przy sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych

Aktualizacja: 26.08.2010

W zakresie stosowania obniżonych stawek duży problemem dla podatników sprawia kwestia opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych. W zależności bowiem od sytuacji faktycznej można zastosować różne normy prawne. Kluczem zaś do prawidłowego opodatkowania sprzedaży posiłków w stołówkach szkolnych jest uzyskanie klasyfikacji statystycznej świadczonych w tym zakresie usług. »

Czy w barterze istnieją zaliczki i jak je ewentualnie rozliczyć w VAT

Aktualizacja: 12.09.2010

Transakcje barterowe polegają na wymianie świadczenia na świadczenie bez udziału pieniądza. Fakt braku przepływu pieniężnego nie oznacza jednakże, że świadczenia te pozostają neutralne na gruncie ustawy o o VAT. Są to czynności, które poprzez kompensatę rzeczową swoich należności stanowią de facto formę odpłatnej dostawy towarów (towar za towar) lub odpłatnego świadczenia usług (usługa za usługę; ewentualnie usługa za towar). »

Kiedy mamy do czynienia z transakcją sporadyczną

Aktualizacja: 26.08.2010

Dokonując rozliczenia podatku VAT podatnik nie musi uwzględniać w obrocie czynności wykonywanych sporadycznie, incydentalnie. Warunkiem jest jednak stwierdzenie, ze dane czynności taki charakter rzeczywiście posiadają. »

Jakie skutki w VAT wywołuje umowa nieważna wg prawa cywilnego

Aktualizacja: 26.08.2010

Czy wywołuje skutki w podatku od towarów i usług fakt, że klient przy zawarciu umowy posłużył się sfałszowanym dokumentem, przez co czynność ta jest nieważna na gruncie prawa cywilnego? Czy w konsekwencji tego do czynności takich nie stosuje się przepisów ustawy o VAT? »

Czy pobieranie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 13.09.2010

W stały krajobraz większych miast Polski wkomponowały się strefy płatnego parkowania. Tworzone przez gminy służą nie tylko organizacji infrastruktury drogowej, ale stanowią przede wszystkim źródło dochodu. Pozyskane z opłat za parkowanie środki mogą być kierowane na realizację inwestycji drogowych, czy tworzenie nowych miejsc parkingowych. »

Od jakich składników majątkowych trzeba płacić VAT w przypadku likwidacji spółki

Aktualizacja: 25.08.2010

Prowadzimy w wynajmowanej powierzchni magazynowej działalność produkcyjno-handlową w formie spółki jawnej. Spółka jest podatnikiem VAT. Zamierzamy spółkę zlikwidować. Na terenie hali znajdują się wyprodukowane towary oraz maszyny produkcyjne (środki trwałe) oraz inne ruchomości. Zastanawiamy się czy w przypadku sprzedaży ruchomości stanowiących własność spółki powstanie obowiązek zapłaty VAT. Ponieważ do tej pory VAT po zakupie danej ruchomości był przez spółkę odliczany, dotyczy to również komponentów do produkcji własnych towarów. »

Błędna stawka podatku a nierzetelność ewidencji VAT

Aktualizacja: 06.08.2010

Do prowadzenia pełnej ewidencji sprzedaży, określonej w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT zobowiązani są wszyscy podatnicy podatku VAT. Wyjątkiem są podatnicy zwolnieni podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u., a także podatnicy wykonujących wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy lub na podstawie przepisów rozporządzenia wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 82 ust. 3 ustawy. »

Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 04.08.2010

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. »

Czy pożyczki z funduszu socjalnego są opodatkowane VAT

Aktualizacja: 04.08.2010

Czy otrzymywanie odsetek od udzielonych zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? »

Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym

Aktualizacja: 07.09.2010

Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonych miejsc parkingowych znajdujących się w częściach wspólnych budynku, które nie stanowią odrębnej nieruchomości lokalowej, stanowi jedną czynność prawną i podlega tej samej stawce (7%) VAT, która jest właściwa dla lokalu mieszkalnego. »

Jakie są skutki wystąpienia wspólnika z trzyosobowej spółki cywilnej w VAT

Aktualizacja: 04.08.2010

Wystąpienie jednego wspólnika ze spółki 3-osobowej nie oznacza jej likwidacji. Spółka w dalszym ciągu będzie prowadziła działalność posługując się dotychczasowym numerem NIP. Wobec tego nie jest to likwidacja działalności w rozumieniu art. 14 ustawy o VAT i nie powstaje zobowiązanie określone w art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. »

Jakie skutki w VAT wywoła likwidacja spółki cywilnej

Aktualizacja: 04.08.2010

Czy likwidacja spółki cywilnej pociąga za sobą konieczność opodatkowania pozostałych towarów w tym środków trwałych i czy podstawą opodatkowania jest cena ich nabycia? Czy dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółki cywilnej, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objętych spisem z natury? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »