REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ulga na start 2024 - ile wynosi składka ZUS?

Ulga na start 2024 - ile wynosi składka ZUS?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na start umożliwia przez pewien czas prowadzić firmę bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak do ZUS musi trafić składka zdrowotna. Ile wynosi w 2024 roku składka zdrowotna przy uldze na start, w zależności od formy opodatkowania?
rozwiń >

Ulga na start jest skierowana do przedsiębiorców, którzy albo zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą, albo po 5-letniej przerwie wynikającej z zawieszenia lub zakończenia poprzedniego biznesu, decydują się na jej ponowne uruchomienie. Celem tej ulgi jest wsparcie nowo powstałych przedsiębiorstw w ich wczesnym etapie rozwoju. Przez pierwsze sześć miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności, ulga zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, do Funduszu Pracy oraz do Funduszu Solidarnościowego. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie obejmuje składek na ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Autopromocja

Kto może skorzystać z ulgi na start?

Z ulgi na start skorzystają przedsiębiorcy, którzy:

 • są osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność jednoosobową lub będącymi wspólnikami spółek cywilnych;
 • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
 • nie prowadzą działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie prowadzonej działalności.

Dodatkowo, osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą również skorzystać z ulgi na start pod pewnymi warunkami, takimi jak podleganie ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 3 lata czy prowadzenie gospodarstwa o określonej wielkości.

Ulga na start - ZUS

Aby skorzystać z ulgi na start, przedsiębiorca musi zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. Zgłoszenie można dokonać podczas rejestracji firmy w CEIDG lub przekazać do ZUS w formie papierowej, za pomocą Programu Płatnik lub aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Ulga na start - ile wynosi?

Korzystając z ulgi na start, przedsiębiorca opłaca wyłącznie składkę zdrowotną. Wysokość tej składki zależy od formy opodatkowania oraz dochodów przedsiębiorcy. W przypadku opodatkowania w formie podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki. Gdy podatnik rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w formie podatku liniowego (19%), zapłacisz składkę zdrowotną w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast przedsiębiorca rozlicza podatki dochodowe kartą podatkową to podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.

Ważne

Jeśli rozliczasz podatki dochodowe na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub liniowo, a twój dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia.

Ulga na start - co ze składką zdrowotna w 2024 roku?

Jeśli przedsiębiorca rozlicza podatki dochodowe na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub liniowo, a dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia. A minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wynosi:

 • od stycznia 2024 roku - 4242 zł brutto
 • od lipca 2024 roku - 4300 zł brutto.

Wobec tego, przy skali podatkowej i podatku liniowym, składka zdrowotna w 2024 roku za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku wyniesie nie mniej niż 381,78 zł (rocznie nie mniej niż 4581,36 zł).

Jeśli podatnik rozlicza podatki ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, miesięczna składka zdrowotna wyniesie 9% zryczałtowanej podstawy. W 2023 roku, w zależności od przychodów, wygląda to tak:

 • przychód poniżej 60 tys. zł - składka 376,16 zł,
 • przychód od 60 tys. zł do 300 tys. zł - składka 626,93 zł,
 • przychód powyżej 300 tys. zł - składka 1128,48 zł.

REKLAMA

Kwoty na 2024 rok zostaną podane po opublikowaniu danych o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2023 roku. Przypomnijmy, że w IV kwartale 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie w wpłatami zysku, wyniosło 6965,94 zł.

Jeśli przedsiębiorca rozlicza podatki dochodowe kartą podatkową to podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, a składka zdrowotna w 2024 roku miesięcznie wyniesie 381,78 zł (rocznie 4581,36 zł).

Ważne

W okresie korzystania z ulgi przedsiębiorca nie otrzymuje świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński. Ponadto, okres korzystania z ulgi nie wlicza się do okresu składkowego przy ustalaniu prawa do emerytury.

Co po uldze na start? Jaki ZUS?

Po zakończeniu korzystania z ulgi na start, przedsiębiorca może skorzystać z możliwości opłacania obniżonych składek ZUS przez pełne 24 miesiące. Zobacz artykuł: Ile ZUS dla przedsiębiorców 2024? Jak ustalić podstawę wymiaru składek?

Czy mogę zrezygnować z ulgi na start?

Przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi na start w dowolnym momencie korzystania z niej. Ulga na start jest formą wsparcia, ale nie jest obowiązkowa, a decyzja o jej wykorzystaniu leży w rękach przedsiębiorcy.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na rezygnację z ulgi na start przed upływem sześciu miesięcy, musi zgłosić ten fakt do ZUS. Po rezygnacji przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania pełnych składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Rezygnacja z ulgi na start może być motywowana różnymi przyczynami, takimi jak chęć nabywania praw do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego czy chęć opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w celu zwiększenia przyszłej emerytury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA