REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ulga na start 2024 - ile wynosi składka ZUS?

Ulga na start 2024 - ile wynosi składka ZUS?
Ulga na start 2024 - ile wynosi składka ZUS?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na start umożliwia przez pewien czas prowadzić firmę bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak do ZUS musi trafić składka zdrowotna. Ile wynosi w 2024 roku składka zdrowotna przy uldze na start, w zależności od formy opodatkowania?
rozwiń >

Ulga na start jest skierowana do przedsiębiorców, którzy albo zakładają swoją pierwszą działalność gospodarczą, albo po 5-letniej przerwie wynikającej z zawieszenia lub zakończenia poprzedniego biznesu, decydują się na jej ponowne uruchomienie. Celem tej ulgi jest wsparcie nowo powstałych przedsiębiorstw w ich wczesnym etapie rozwoju. Przez pierwsze sześć miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności, ulga zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, do Funduszu Pracy oraz do Funduszu Solidarnościowego. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie obejmuje składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Autopromocja

Kto może skorzystać z ulgi na start?

Z ulgi na start skorzystają przedsiębiorcy, którzy:

 • są osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność jednoosobową lub będącymi wspólnikami spółek cywilnych;
 • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
 • nie prowadzą działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie prowadzonej działalności.

Dodatkowo, osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą również skorzystać z ulgi na start pod pewnymi warunkami, takimi jak podleganie ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 3 lata czy prowadzenie gospodarstwa o określonej wielkości.

Ulga na start - ZUS

Aby skorzystać z ulgi na start, przedsiębiorca musi zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. Zgłoszenie można dokonać podczas rejestracji firmy w CEIDG lub przekazać do ZUS w formie papierowej, za pomocą Programu Płatnik lub aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Ulga na start - ile wynosi?

Korzystając z ulgi na start, przedsiębiorca opłaca wyłącznie składkę zdrowotną. Wysokość tej składki zależy od formy opodatkowania oraz dochodów przedsiębiorcy. W przypadku opodatkowania w formie podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki. Gdy podatnik rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w formie podatku liniowego (19%), zapłacisz składkę zdrowotną w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast przedsiębiorca rozlicza podatki dochodowe kartą podatkową to podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.

Ważne

Jeśli rozliczasz podatki dochodowe na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub liniowo, a twój dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia.

Ulga na start - co ze składką zdrowotna w 2024 roku?

Jeśli przedsiębiorca rozlicza podatki dochodowe na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub liniowo, a dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia. A minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wynosi:

 • od stycznia 2024 roku - 4242 zł brutto
 • od lipca 2024 roku - 4300 zł brutto.

Wobec tego, przy skali podatkowej i podatku liniowym, składka zdrowotna w 2024 roku za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2024 roku do 31 stycznia 2025 roku wyniesie nie mniej niż 381,78 zł (rocznie nie mniej niż 4581,36 zł).

Jeśli podatnik rozlicza podatki ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, miesięczna składka zdrowotna wyniesie 9% zryczałtowanej podstawy. W 2023 roku, w zależności od przychodów, wygląda to tak:

 • przychód poniżej 60 tys. zł - składka 376,16 zł,
 • przychód od 60 tys. zł do 300 tys. zł - składka 626,93 zł,
 • przychód powyżej 300 tys. zł - składka 1128,48 zł.

Kwoty na 2024 rok zostaną podane po opublikowaniu danych o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2023 roku. Przypomnijmy, że w IV kwartale 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie w wpłatami zysku, wyniosło 6965,94 zł.

Jeśli przedsiębiorca rozlicza podatki dochodowe kartą podatkową to podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, a składka zdrowotna w 2024 roku miesięcznie wyniesie 381,78 zł (rocznie 4581,36 zł).

Ważne

W okresie korzystania z ulgi przedsiębiorca nie otrzymuje świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński. Ponadto, okres korzystania z ulgi nie wlicza się do okresu składkowego przy ustalaniu prawa do emerytury.

Co po uldze na start? Jaki ZUS?

Po zakończeniu korzystania z ulgi na start, przedsiębiorca może skorzystać z możliwości opłacania obniżonych składek ZUS przez pełne 24 miesiące. Zobacz artykuł: Ile ZUS dla przedsiębiorców 2024? Jak ustalić podstawę wymiaru składek?

Czy mogę zrezygnować z ulgi na start?

Przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi na start w dowolnym momencie korzystania z niej. Ulga na start jest formą wsparcia, ale nie jest obowiązkowa, a decyzja o jej wykorzystaniu leży w rękach przedsiębiorcy.

Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na rezygnację z ulgi na start przed upływem sześciu miesięcy, musi zgłosić ten fakt do ZUS. Po rezygnacji przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania pełnych składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Rezygnacja z ulgi na start może być motywowana różnymi przyczynami, takimi jak chęć nabywania praw do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego czy chęć opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w celu zwiększenia przyszłej emerytury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA