REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ulga na dziecko po rozwodzie
Ulga na dziecko po rozwodzie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Kwestia dotycząca podziału ulgi na dziecko po rozwodzie była przedmiotem rozstrzygnięcia interpretacji podatkowej, tj. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 kwietnia 2024 roku (nr 583346). Prześledźmy, jak wyglądała sprawa i jaki werdykt został wydany przez fiskusa.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga na dziecko w przypadku rozwodu - spór byłych małżonków o prawo do tej preferencji podatkowej

W rozpatrywanej sprawie podatniczka jest mamą dwóch synów urodzonych w 2008 r. i w 2012 r. Z ojcem dzieci jest po rozwodzie od 2018 r. Od czasu rozwodu dzieci zamieszkują z nią, jest to ich stałe miejsce zamieszkania.

REKLAMA

W dalszym opisie wskazano, co następuje: Ojciec dzieci ma ustalone i zasądzone przez sąd alimenty, ponadto co drugi weekend – przez 2 dni, 30 dni wakacji (2 x 2 tyg.), tydzień ferii zimowych oraz 2 dni świąteczne w roku dzieci przebywają u ojca. Uwzględniając powyższe można przyjąć, iż synowie łącznie przebywają u ojca przez ok. 100 dni w roku.

Poza płaceniem alimentów oraz kontaktami wynikającymi z postanowienia sądu, ojciec dzieci w zasadzie nie interesuje się ich życiem codziennym. To Pani w głównej mierze angażuje się w wychowanie i sprawowanie właściwej opieki nad synami. Zawozi Pani dzieci na dodatkowe zajęcia, na wizyty lekarskie, a także organizuje im wolny czas. W czasie choroby synów to Pani się nimi opiekuje. W Pani przekonaniu ojciec dzieci nie wykazuje żadnego zaangażowania w proces codziennego wychowania waszych synów.

Podsumowując, zapewnienie wszystkich potrzeb dzieci od bytowych po edukacyjne, rozwojowe, zdrowotne i emocjonalne spoczywa przede wszystkim na Pani.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób rozliczania ulgi na dzieci pomiędzy Panią a byłym mężem był i jest kwestią sporną. Od 2019 r. Pani były mąż odlicza od podatku 50% tytułem ulgi na dzieci. Nie godziła się Pani na taki podział jej odliczania. Proponowała Pani byłemu mężowi rozliczanie ulgi w proporcji 30% dla niego i 70% dla Pani, jednakże były mąż stawiał Panią przed faktem dokonanym rozliczając ją według schematu 50/50%.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że oczekuje Pani wydania interpretacji indywidualnej za 2022 r. i 2023 r.

Fiskus przyznał matce prawo do ulgi na dziecko w wysokości 100% kwoty, z możliwością złożenia korekty zeznań PIT

REKLAMA

Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz przepisy prawa uznał, że skoro w 2022 r. i w 2023 r. to Pani sprawowała faktycznie stałą władzę rodzicielską w stosunku do małoletnich synów, tj. na co dzień stara się Pani zapewnić im prawidłowe warunki do rozwoju psychofizycznego, tak aby niczego im nie brakowało, w dużym stopniu ponosi koszty utrzymania dzieci, zapewnia dzieciom dach nad głową, pożywienie i ubrania, wozi dzieci na treningi/mecze/turnieje, zakupuje akcesoria treningowe, organizuje dzieciom czas wolny, pokrywa koszty opłat na radę rodziców, wycieczki/wyjścia szkolne, ubezpieczenia synów oraz obozy sportowe, ponosi koszty związane z edukacją, takie jak m.in. zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, a także kursów komputerowych dla młodszego syna, korepetycji z matematyki dla starszego syna, uczęszcza na wywiadówki szkolne, to na Pani spoczywają wizyty lekarskie, wyjazdy do szpitala, zakup leków i opieka medyczna nad synami w razie choroby, a ojciec Pani synów w 2022 r. i w 2023 r. poza płaconymi alimentami i utrzymywaniem kontaktów wynikających z postanowienia sądu, nigdy nie uczestniczył w żadnej szkolnej wywiadówce synów, nie wykazywał zainteresowania wysokością opłat jakie Pani ponosi w związku z płatnościami na radę rodziców, wyjścia i wycieczki szkolne czy ubezpieczenie dzieci, nie wykazywał wsparcia emocjonalnego w stosunku do dzieci, nie pytał sam z siebie o ich samopoczucie gdy były w domu z Panią, nie przejawiał zbytnio zainteresowania ich rozwojem fizycznym czy edukacją, kontakty i ewentualne zainteresowanie dziećmi przez ojca ograniczały się do dni kiedy synowie spędzają czas u niego (wynikający z postanowienia sądu), natomiast w pozostałe dni zaangażowanie ojca w wychowanie dzieci jest znikome – ojciec nie kontaktuje się z synami telefonicznie czy na komunikatorach – jedynie w dni urodzin czy w święta wysyła życzenia, a w dniu odbioru dzieci na weekend informuje synów o godzinie swojego przyjazdu, od rozwodu sam nigdy nie zaproponował jakiejkolwiek pomocy związanej z leczeniem dzieci – np. szukania specjalisty, udziałem czy samodzielnym zabraniem dzieci na wizyty kontrolne w poradniach specjalistycznych czy przychodni POZ, to - przysługuje Pani za 2022 r. i za 2023 r. wyłączne prawo do dokonania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej, wynikającej z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 100% kwoty ustalonej zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na małoletnich synów.

Organ skarbowy wskazał także, że jeżeli w rozliczeniu rocznym za 2022 r. podatniczka nie uwzględniła ulgi prorodzinnej na małoletnich synów, o których mowa we wniosku, w wysokości 100% kwoty ustalonej zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa, ma Pani możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego za ten rok.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

REKLAMA

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

REKLAMA