REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 roku przepracujemy 2008 godzin! Jak zaplanować urlopy, długie weekendy?

Piotr Juszczyk
doradca podatkowy w firmie inFakt
W 2024 roku przepracujemy ponad 2000 godzin. Jak zaplanować urlopy, długie weekendy?
W 2024 roku przepracujemy ponad 2000 godzin. Jak zaplanować urlopy, długie weekendy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 2000 godzin pracy w 2024 roku, ale jest szansa na długie weekendy. Jak zaplanować urlopy?

W roku 2024 przepracujemy o jeden dzień więcej niż w 2023. Nie jest to jednak związane z mniejszą liczbą dni wolnych od pracy, a skutek tego, że rozpoczęliśmy rok przestępny. Pracowników może czekać wyjątkowo długa majówka oraz przedłużone weekendy w listopadzie. W 2024 roku łączna liczba godzin pracy na etacie wyniesie 2008. Jest to o 8 godzin więcej niż w 2023 i tyle samo co w 2022. Liczba dni wolnych będzie taka sama jak w ubiegłym roku.

Autopromocja

Dzień wolny za sprawą święta Trzech Króli (6 stycznia) wypadającego w sobotę

Już w styczniu 2024 roku pracownicy, którzy pracują od poniedziałku do piątku, mogą otrzymać dodatkowy dzień wolny za sprawą święta Trzech Króli (6 stycznia) wypadającego w sobotę. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić np. na dniach urlopowych wykorzystywanych w czasie ferii zimowych. Dotyczy to osób z województw, w których ferie przypadają w styczniu, ponieważ dzień wolny przypadający za święto w sobotę należy odebrać w tym samym okresie rozliczeniowym, a najczęściej jest to miesiąc.

W tym roku na pracownika może czekać wyjątkowo długa majówka. Biorąc urlop 2 maja, zyskałby aż 5 dni wolnych: od 1 do 5 maja. Dobierając dodatkowe dwa dni 29 i 30 kwietnia, weźmie 3 dni urlopu, ale wypocząć będzie mógł aż przez 9 dni. W związku z tym ci, którzy planują dłuższy wyjazd, już teraz powinni pomyśleć o zarezerwowaniu sobie w tym terminie urlopu i hotelu, ponieważ można spodziewać się sporego obłożenia obiektów noclegowych.

W maju przypada w tym roku także Boże Ciało (30 maja) i urlop wzięty w piątek 31 maja, ponownie będzie okazją do wydłużenia sobie weekendu. Analogicznie można będzie postąpić w sierpniu, kiedy ustawowo wolne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w czwartek.

Długie weekendy w listopadzie

W listopadzie są dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to Wszystkich Świętych (1 listopada), który w tym roku przypada w piątek. Natomiast Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w poniedziałek. Na pracowników czekają więc dwa przedłużone weekendy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop w okolicach świąt Bożego Narodzenia

W tym roku wigilia Bożego Narodzenia przypada we wtorek, i co do zasady jest to dzień pracujący. Kolejne dwa świąteczne dni wypadające w środę i czwartek są wolne od pracy. Wykorzystując w tym czasie 3 dni urlopu, można będzie przedłużyć święta aż do 9 dni. Tym samym to kolejna okazja do efektywnego wykorzystania urlopu, podobnie jak w maju. 

Czas pracy w 2024 roku

Liczba dni roboczych w 2024 roku wyniesie 251, a więc daje to 2008 godzin. Najwięcej przypada ich w lipcu oraz październiku – 23 dni pracujące, czyli 184 godziny. Z kolei w lutym są to dwa dni mniej, ale też jest to miesiąc z najmniejszą liczbą dni wolnych, będzie ich tylko osiem. Z kolei najwięcej dni wolnych, bo aż 11, przypadnie w maju, listopadzie i grudniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA