REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długie weekendy 2024. Jak najlepiej zaplanować urlop, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy?

Długie weekendy w 2024 roku - kalendarz dni wolnych od pracy. Jak zaplanować urlop?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Długie weekendy w 2024 roku. Nowy rok przynosi wiele możliwości dla pracowników, aby wykorzystać dni wolne od pracy i cieszyć się długimi weekendami. Z odpowiednim planowaniem, można maksymalizować czas wolny, korzystając z przysługujących 26 dni urlopu wypoczynkowego. W tym artykule przyjrzymy się, jak najlepiej zaplanować urlop w 2024 roku, wykorzystując dni świąteczne i wolne od pracy.
rozwiń >

Długi weekend już na starcie 2024 roku

Przyszły rok zaczyna się od Nowego Roku (1 stycznia), który w 2024 roku wypada w poniedziałek. To idealna okazja na przedłużony weekend. Dodatkowo, Święto Trzech Króli (6 stycznia) wypada w sobotę, co daje pracownikom dodatkowy dzień wolny do wykorzystania w innym terminie. Biorąc urlop w dniach 2-4 stycznia, można uzyskać aż 9 dni wolnych.

Autopromocja

Weekendowy relaks w ferie zimowe

Luty 2024 roku niestety nie oferuje dodatkowych dni wolnych, ale jest to doskonały czas na wykorzystanie urlopu na ferie zimowe, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Dlatego już podajemy terminy ferii zimowych dla roku 2024 w podziale na poszczególne województwa, tj.:

  • w dniach 15 – 28 stycznia ferie mają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • w dniach 22 stycznia – 4 lutego ferie mają województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • w dniach 29 stycznia – 11 lutego ferie mają województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • w dniach 12 – 25 lutego ferie mają województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 

Wielkanocny weekend marzeń

Wielkanoc w 2024 roku to wyjątkowa okazja do wydłużenia standardowego weekendu. W tym roku, Wielkanoc wypada 31 marca (niedziela) i 1 kwietnia (poniedziałek). Te dni, będące świętami ustawowo wolnymi od pracy, otwierają drzwi do stworzenia długiego, 9-dniowego okresu odpoczynku. Biorąc wolne od pracy w dniach 2-5 kwietnia, pracownicy mogą cieszyć się ciągłym, dziewięciodniowym wypoczynkiem.

Majówka: 9 dni wiosennego wypoczynku

Majówka w roku 2024 zarysowuje się jako idealna okazja do dłuższego odpoczynku i cieszenia się wiosenną aurą. W tym roku, Święto Pracy (1 maja) przypada w środę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzimy w piątek. Dzięki temu, biorąc wolne w dniach 29-30 kwietnia oraz 2 maja, pracownicy mają szansę na skorzystanie z 9-dniowego okresu wolnego od pracy.

Zielone Świątki i Boże Ciało, czyli weekendowe uroki maja

Zielone Świątki (19 maja) wypadają w niedzielę, więc nie dają możliwości na przedłużony weekend. Jednak Boże Ciało (30 maja) wypada w czwartek, co daje szansę na 4-dniowy weekend, a biorąc wolne 31 maja oraz 27-29 maja, można uzyskać 9 dni wolnego. A zatem, można powiedzieć, że miesiąc maj roku 2024 wypada szczególnie korzystnie pod kątem możliwości wydłużania weekendów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Letni czas bez długich weekendów

Zarówno czerwiec jak i lipiec to 2 miesiące, kiedy nie przypadają żadne święta państwowe, ani dni wolne od pracy poza oczywiście weekendami. Jest to zatem zdecydowanie najlepszy moment na wykorzystanie pozostałego urlopu wypoczynkowego, w tym wykorzystanie ustawowego prawa do dłuższego wypoczynku.

Sierpniowy weekend w środku miesiąca

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w czwartek. Biorąc wolne 16 sierpnia, można uzyskać 4-dniowy weekend. Dodając wolne od 12 do 14 sierpnia, tworzy się 9-dniowy okres wolny.

Jesienna przerwa bez długich weekendów

Miesiące wrzesień i październik 2024 roku nie wyglądają niestety dobrze, są to bowiem dwa miesiące, kiedy nie przypadają żadne święta państwowe, ani dni wolne od pracy, poza oczywiście standardowymi weekendami.

Listopadowe weekendy pełne wolności

Listopad oferuje dwa długie weekendy. Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada w piątek, a Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - w poniedziałek. Biorąc wolne 28-31 października oraz 12-15 listopada, można uzyskać dwa 9-dniowe okresy wolne od pracy.

Grudniowe świętowanie z długim weekendem

Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) wypada w środę i czwartek. Biorąc wolne 23-24 oraz 27 grudnia, pracownicy mogą cieszyć się 9-dniowym okresem wolnym. Dodając do tego 30-31 grudnia, można przedłużyć ten czas.

Podsumowując, rok 2024 daje pracownikom wiele możliwości na cieszenie się długimi weekendami i efektywne wykorzystanie dni urlopowych. Planując z wyprzedzeniem i wykorzystując dni świąteczne oraz wolne od pracy, można maksymalizować czas wolny, ciesząc się dłuższym wypoczynkiem bez konieczności wykorzystywania dużej liczby dni urlopowych. To idealna okazja, aby odpocząć, naładować baterie i spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA