| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Urlop dla poratowania zdrowia a podwyżka wynagrodzenia

Urlop dla poratowania zdrowia a podwyżka wynagrodzenia

Nauczyciel jest na urlopie zdrowotnym od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r. Czy przysługuje mu podwyżka płac od 1 stycznia 2007 r.?

RADA

Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie powinien być obejmowany podwyżkami płac, które w tym czasie są przeprowadzane. Artykuł 73 ust. 5 Karty Nauczyciela stanowi, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń i dodatków socjalnych.

UZASADNIENIE

Przepis ten używa sformułowania „zachowuje”. Wskazuje ono, że należy mu się w czasie przebywania na tym urlopie wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej przysługiwało mu ono w momencie jego rozpoczęcia.

Ponadto art. 30 ust. 5 pkt 1 Karty Nauczyciela oraz rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy przewidują, że coroczne ustalanie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego ma miejsce w stosunku do nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin. Tymczasem nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym nie realizuje w trakcie jego trwania żadnego wymiaru godzin.

Jest to drugi argument przemawiający za tym, że nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia nie przysługuje podwyżka płacy, mająca miejsce w czasie trwania tego urlopu.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne

l Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 102, poz. 689)

l Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 56, poz. 372)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »