zamknij okno Następny artykuł

Ewidencja zasiłku chorobowego pokrywanego przez ZUS

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Rachunkowość » Zasady ogólne » Rachunkowość

Kiedy księgować faktury, stosując metodę kasową i memoriałową

Zobacz artykuły na temat: faktura vat faktura rachunkowość
Ostatnia aktualizacja: 2007-11-21
Autor: Joanna Krawczyk
Źródło: Monitor Księgowego nr 22 z dnia 2007-11-20

Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów i chciałabym się dowiedzieć, czy powinnam księgować faktury od razu, gdy je dostaję? Na czym polegają metody: memoriałowa i kasowa?


RADA

Niezależnie od stosowanej metody rozliczania kosztów w czasie, w dacie wystawienia dokumentu (np. faktury), który potwierdza istnienie kosztu, należy ujmować w księdze koszty pośrednie. Koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie, które dotyczą okresów przekraczających rok podatkowy, księguje się odmiennie w obu metodach. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Podatnicy prowadzący ewidencję w formie pkpir mogą wybrać jedną z dwóch metod księgowania kosztów w czasie. Wybrana metoda powinna być, co do zasady, stosowana do wszelkich kosztów, z wyjątkiem zakupu towarów i materiałów oraz kosztów ujmowanych w dacie ich faktycznego poniesienia (np. kosztów wynagrodzeń).

Metody te przyjęło się nazywać memoriałową i kasową. Pierwsza z nich polega na ujmowaniu kosztów w tym roku podatkowym, w którym powstały przychody związane z tymi kosztami. Natomiast metoda kasowa (nazywana też uproszczoną) polega na ujmowaniu kosztów w dacie ich poniesienia, niezależnie od tego, do jakiego okresu się odnoszą. Za datę poniesienia, na potrzeby stosowania metody kasowej (uproszczonej), należy zaś uważać datę wystawienia dokumentu, który jest podstawą księgowania w pkpir.

Definicja "kosztu poniesionego" pojawiła się w przepisach podatkowych od 2007 r. Wcześniej, co do tego, jak należy rozumieć koszt poniesiony, opinie były podzielone. Wobec braku definicji przez pojęcie kosztu poniesionego rozumiano koszt zapłacony (stąd nazwa "metoda kasowa") albo właśnie koszt powstały w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego istnienie kosztu.

W związku ze zmianą przepisów od stycznia 2007 r. nie ma już wątpliwości, jak należy rozumieć koszt poniesiony na potrzeby rozliczania kosztów w czasie.

Wobec tego, jeżeli w opisanym przypadku stosuje Pani metodę kasową (uproszczoną), to koszty powinna Pani ujmować w księdze pod datą wystawienia dokumentów potwierdzających te koszty, czyli będzie to np. data wystawienia faktury, polisy ubezpieczeniowej, dowodu wewnętrznego itd. Natomiast gdy stosuje Pani metodę memoriałową, należy analizować, czy koszt dotyczy przychodów okresu bieżącego, czy też przychodów następnych okresów (dotyczy to tylko kosztów bezpośrednich). Należy go bowiem ująć dopiero w tym okresie, którego dotyczy. Dokonywanie takiej analizy nie jest konieczne w przypadku kosztów pośrednich. Koszty te należy bowiem rozliczać tak jak podatnicy stosujący metodę kasową (uproszczoną), czyli w dacie wystawienia dokumentów, które potwierdzają te koszty. Tylko w przypadku kosztów, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, należy dokonać proporcjonalnego podziału kosztu na poszczególne lata podatkowe. Będzie to dotyczyło najczęściej kosztów ubezpieczeń i im podobnych.

Podsumowując, niezależnie od stosowanej metody rozliczania kosztów w czasie, wszelkie koszty pośrednie działalności powinna Pani ujmować w księdze pod datą wystawienia dokumentu (faktury, polisy, dowodu wewnętrznego itd.), chyba że dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a Pani stosuje metodę memoriałową. Natomiast koszty mające bezpośredni związek z przychodami należy uwzględniać:

• przy metodzie memoriałowej - w okresie, w jakim powstają przychody związane z tymi kosztami,Strona
1
2
3 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

 • avatar

  Mat 2009-01-06 21:12

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Czy do 20.01.2009 r. mam zawiadomić urzad skarbowy o wyborze metody kasowej na 2009 r. ? Proszę o podstawę prawną, z jakiego przepisu to wynika ?

 • avatar

  Mirasek 2008-10-21 09:06

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Fakturę wystawioną w maju księgujemy w maju ( data wystawienia dokumentu) jeżeli otrzymaliśmy ja w czerwcu ma ona wpływ na odliczenie podatku VAT naliczonego, który odliczamy w miesiący otrzymania Fa lub następnym.Obecnie przez pojęcie kosztu poniesionego, należy rozumiec DATĘ wystawienia faktury(rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania(ujęcia) kosztu.

 • avatar

  referent 2008-10-20 20:23

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  A co jeśli prowadzimy pełną księgowość i mamy do zaksięgowania fakturę za usługę marketingową, wykonaną w kwietniu, faktura wystawiona w maju, otrzymana w czerwcu? Dodam, że firma stosuje metodę memoriałową- koszt księgowy - kwiecień, koszt podatkowy czerwiec, koszty nam się rozjerzdzają..

 • avatar

  Marek 2008-03-21 23:14

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Wszystko pięknie w tym przykładzie, ale co będzie w przypadku metody memoriałowej, jeśli założymy, że: wykupienie ubezpieczenia maszyn budowlanych będzie od 15.11.2007 r. do 14.11.2008 (data wykupienia polisy: 14.11.2007)? Czy wtedy bierzemy 2/12 w 2007 roku, a 10/12 w 2008? W którym dniu dokonujemy wpisów w księdze w roku 2008, czy może to być 01.01.2008? Pozdrawiam

 • avatar

  Czesław 2007-11-26 10:07

  Zgłoś nadużycie|Skomentuj

  Czasem sie jednak można spotkać i takie :):) A co do zasady współmierności kosztów i przychodów ... to faktycznie orzecznictwo jest bardzo szerokie, a i tak jeszcze występują problemy z kwalifikacją danego wydatku :):) Pozdrawiam

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?