| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy wzór deklaracji nabycia samochodu osobowego

Nowy wzór deklaracji nabycia samochodu osobowego

Od początku marca br. obowiązuj nowy wzór deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych (AKC-U).

Nowy wzór deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U określił minister finansów w drodze rozporządzenia wykonawczego do ustawy o akcyzie (Dz.U. nr 32, poz. 235).

Rozporządzenie przewiduje różne terminy składani deklaracji w zależności od charakteru prowadzonej działalności. Tak więc, podatnik będący niezarejestrowanym handlowcem zobowiązany jest złożyć deklarację w terminie do trzech dni, od momentu powstania obowiązku podatkowego. Termin ten wydłuża się do dziesięciu dni, gdy deklarację składa podatnik prowadzący działalność gospodarczą, w przypadku nabycia wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju. Deklarację AKC-U należy złożyć do 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych - nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Odpowiednim miejscem na złożenie deklaracji jest urząd celny właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności lub wystąpienie zdarzenia, które podlega opodatkowaniu. W przypadku, gdy zdarzenie to wystąpi na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej urzędów celnych, to osoby prawne oraz osoby nie mające osobowości prawnej składają deklarację AKC-U w urzędzie celnym właściwym ze względu na adres ich siedziby, a osoby fizyczne - w urzędzie celnym właściwym ze względu na miejsce ich zamieszkania.

Nowy wzór deklaracji AKC-U obowiązujący od 1 marca 2009 r.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie ministra finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie wzoru deklaracji uproszczonej (Dz.U. nr 32, poz. 235).

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »