| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy wzór deklaracji nabycia samochodu osobowego

Nowy wzór deklaracji nabycia samochodu osobowego

Od początku marca br. obowiązuj nowy wzór deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych (AKC-U).

Nowy wzór deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U określił minister finansów w drodze rozporządzenia wykonawczego do ustawy o akcyzie (Dz.U. nr 32, poz. 235).

Rozporządzenie przewiduje różne terminy składani deklaracji w zależności od charakteru prowadzonej działalności. Tak więc, podatnik będący niezarejestrowanym handlowcem zobowiązany jest złożyć deklarację w terminie do trzech dni, od momentu powstania obowiązku podatkowego. Termin ten wydłuża się do dziesięciu dni, gdy deklarację składa podatnik prowadzący działalność gospodarczą, w przypadku nabycia wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju. Deklarację AKC-U należy złożyć do 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych - nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Odpowiednim miejscem na złożenie deklaracji jest urząd celny właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności lub wystąpienie zdarzenia, które podlega opodatkowaniu. W przypadku, gdy zdarzenie to wystąpi na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej urzędów celnych, to osoby prawne oraz osoby nie mające osobowości prawnej składają deklarację AKC-U w urzędzie celnym właściwym ze względu na adres ich siedziby, a osoby fizyczne - w urzędzie celnym właściwym ze względu na miejsce ich zamieszkania.

Nowy wzór deklaracji AKC-U obowiązujący od 1 marca 2009 r.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie ministra finansów z 24 lutego 2009 r. w sprawie wzoru deklaracji uproszczonej (Dz.U. nr 32, poz. 235).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK