| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Warunki otrzymywania świadczeń w przypadku choroby pracownika oraz konsekwencje opóźnień w przekazywaniu informacji o chorobie

Warunki otrzymywania świadczeń w przypadku choroby pracownika oraz konsekwencje opóźnień w przekazywaniu informacji o chorobie

Zatrudnienie na umowę o pracę daje pracownikowi wiele różnych przywilejów. Jednym z nich jest możliwość pozostania w domu w trakcie choroby, nieświadczenia wówczas pracy na rzecz pracodawcy i pobierania w tym okresie wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku najczęściej chorobowego lub opiekuńczego. Aby jednak móc z tego typu świadczeń skorzystać należy przedtem spełnić kilka podstawowych warunków.

Należy od razu nadmienić, że płatnikiem zasiłku jest:

1. płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe (zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób) czyli pracodawca; albo

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych; a ponadto dla ubezpieczonych: prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, będących duchownymi, podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego oraz dla osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Jeżeli zasiłek wypłacany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych to wówczas płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe przedkłada w ZUS-ie komplet dokumentów pracownika uprawniających do wypłaty określonego rodzaju świadczenia, w tym zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 zawierające zestawienie składników wynagrodzenia, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku. W takiej sytuacji niezbędne jest, by to pracodawca niezwłocznie przekazał otrzymane zwolnienie lekarskie i inne dokumenty ubezpieczonego do ZUS-u. Przedtem płatnik składek na odwrocie ZUS ZLA powinien podać datę dostarczenia zaświadczenia lekarskiego do zakładu pracy, parafując adnotację o jego wpłynięciu i potwierdzając to pieczątką firmową. Poświadczenia winna dokonywać osoba do tego upoważniona.


Jakie są konsekwencje opóźnień w przekazywaniu informacji o chorobie?


W związku z tym, że zaświadczenie lekarskie potwierdzające czasową niezdolność do pracy jest podstawą do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego lub opiekuńczego to niedostarczenie go w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania, prowadzi do obniżenia o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy określonej na ZUS ZLA do dnia oddania pracodawcy zwolnienia lekarskiego (włącznie z dniem dostarczenia go). Świadczenie w zmniejszonej wysokości wypłacane jest wtedy, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby wynosi minimum 8 dni, przy czym konsekwencja niedochowania 7 dniowego terminu dotyczy jedynie zasiłku, a nie wynagrodzenia chorobowego - jego wysokości nie obniża się nawet jeśli ZUS ZLA przekazano w późniejszym terminie. Po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego przez płatnika składek na ubezpieczenie chorobowe nie następuje wyrównanie obniżonego w taki sposób zasiłku.

Wyjątek: jedynie w sytuacji, gdy nieprzekazanie zwolnienia lekarskiego nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego i udowodnionych przez niego, możliwe jest niedokonywanie ograniczenia o 1/4 kwoty wypłacanego zasiłku. Zatrudniony musi udowodnić, np. w formie pisemnego wyjaśnienia czy dowodu w postaci koperty z datą stempla pocztowego, że otrzymał zaświadczenie lekarskie potwierdzające czasową niezdolność do pracy w terminie późniejszym. Sytuacja taka może wystąpić, gdy ubezpieczony nie otrzymuje ZUS ZLA dokładnie w dniu wypisu ze szpitala, ale po pewnym czasie drogą pocztową.


Przykład 1

Pracownica Maria (w wieku 25 lat) przebywała na zwolnieniu lekarskim 21 dni w okresie od 07.10.2011 roku do 27.10.2011 roku. Zostało ono wystawione przez lekarza dnia 07.10.2011 roku. Pani Maria chorowała już wcześniej łącznie ponad 33 dni w 2011 roku pobierając wówczas wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby. Było to jej kolejne ZUS ZLA w tym roku kalendarzowym, którego ze względu na długotrwałą nieobecność Pani Maria nie mogła sama przedłożyć pracodawcy. Liczyła na pomoc swojej siostry - Marty w tym zakresie, ale ta niespodziewanie musiała wyjechać w delegację. Siostra Pani Marii dostarczyła zaświadczenie lekarskie do zakładu pracy, ale dopiero dnia 17.10.2011 roku, co oznacza, że:

1. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające czasową niezdolność do pracy, otrzymane przez Panią Marię dnia 07.10.2011 roku, powinno zostać oddane pracodawcy w ciągu 7 dni liczonych od 08.10.2011 roku, czyli do 14.10.2011 roku. Skoro Pani Marta zaniosła je do zakładu pracy Pani Marii dnia 17.10.2011 roku, to niestety termin przekazania zaświadczenia został przekroczony.

2. W związku z niedotrzymaniem terminu 7 dni, w którym Pani Maria (lub jej siostra Marta) była zobowiązana do złożenia ZUS ZLA, zasiłek chorobowy Pani Marii zostanie obniżony o 25% za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do dnia dostarczenia pracodawcy zwolnienia lekarskiego, to jest od 14.10.2011 roku do 17.10.2011 roku włącznie.

3. Rozliczenie zasiłku chorobowego będzie wyglądało następująco:

- za okres od 07.10.2011 roku do 13.10.2011 Pani Maria otrzyma zasiłek chorobowy w pełnej wysokości,

- za okres od 14.10.2011 roku do 17.10.2011 Pani Maria otrzyma zasiłek chorobowy w zmniejszonej o 1/4 wysokości,

- za okres od 18.10.2011 roku do 27.10.2011 Pani Maria otrzyma zasiłek chorobowy w pełnej wysokości.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK