reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC

ABC

Jak ująć dopłaty na pokrycie strat bilansowych

Aktualizacja: 12.10.2007

Stratę bilansową w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością można pokryć z kapitału rezerwowego. Jest on tworzony z dopłat wnoszonych przez wspólników spółki na podstawie podjętej uchwały. »

Jak ustalić zmiany stanów do rachunku przepływów pieniężnych

Aktualizacja: 11.10.2007

Niezbędnym elementem sprawozdania finansowego firmy są „Dodatkowe informacje i objaśnienia”. Szczegółowy zakres takich informacji do rachunku przepływów pieniężnych określają pkt 42-44 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 „Rachunek przepływów pieniężnych”. »

Dotacje rozlicza się razem z amortyzacją

Aktualizacja: 09.10.2007

Otrzymane dotacje na zakup środka trwałego rozlicza się w czasie równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. »

Kiedy rozpocząć inwentaryzację majątku firmy

Aktualizacja: 05.10.2007

W przypadku niektórych aktywów czynności inwentaryzacyjne mogą być przeprowadzone trzy miesiące przed końcem roku obrotowego. Nie dotyczy to jednak aktywów obrotowych. »

Czy środki z funduszu socjalnego są opodatkowane

Aktualizacja: 05.10.2007

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączają z podstawy opodatkowania tylko niektóre przychody finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. »

Dokumentacja księgowa projektów finansowanych z UE

Aktualizacja: 04.10.2007

Przy określaniu prawidłowości dokumentacji księgowej projektów współfinansowanych z UE należy brać pod uwagę wytyczne i informacje przekazywane beneficjentom przez instytucje zarządzające, pośredniczące czy wdrażające, z uwzględnieniem okresu obowiązywania tych wytycznych. »

Kiedy sprzedaż gruntu jest nieopodatkowana

Aktualizacja: 03.10.2007

Nieruchomości sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako grunty orne dla celów podatku od towarów i usług stanowią tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę, co oznacza, że ich dostawa będzie zwolniona z VAT. »

Czy przeniesienie pracownika przynosi korzyści podatkowe

Aktualizacja: 01.06.2010

Pod względem kosztowym często bardziej opłaca się przenieść pracownika do pracy w innej miejscowości niż wypłacać wielokrotne świadczenia z tytułu podróży służbowych. »

Na czym polega zawieszenie postępowania

Aktualizacja: 01.10.2007

Organ podatkowy zawiesza postępowania z urzędu w ściśle określonych ustawowo przypadkach. Na wniosek strony może jedynie zawiesić postępowanie w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatków. »

Kiedy fiskus może wezwać podatnika

Aktualizacja: 01.06.2010

Powszechną reakcją na otrzymanie listu od fiskusa jest panika. Czy zawsze jest uzasadniona? W jakich sytuacjach urząd skarbowy może wysyłać pisma do podatników? »

Kto musi prowadzić ewidencję wyposażenia

Aktualizacja: 27.09.2007

Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej składniki majątku, które nie są środkami trwałymi, powinni założyć i prowadzić ewidencję wyposażenia. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób rozliczających się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jak i ryczałtowców. Nie muszą jej prowadzić jedynie opłacający kartę podatkową. »

Do odliczenia podatek wynikający z faktury

Aktualizacja: 26.09.2007

Przy nabyciu nieruchomości związanej z czynnościami opodatkowanymi podatnik może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej zakup w całości. »

Reprezentacja czy reklama

Aktualizacja: 03.10.2007

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorcy mogą zaliczać wydatki poniesione na reklamę. Nie mogą natomiast uwzględniać w nich wydatków reprezentacyjnych. Jak rozróżnić te dwa pojęcia? »

Rozliczanie transakcji trójstronnych

Aktualizacja: 24.09.2007

W wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej trzech podatników VAT zidentyfikowanych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru. Pierwszy z nich wydaje towar bezpośrednio ostatniemu, przy czym dostawa towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim. »

Leasing środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Aktualizacja: 25.09.2007

W praktyce często środki trwałe i wartości niematerialne i prawne o wartości powyżej 3500 zł, które podlegają amortyzacji, są przedmiotem umowy leasingu. Umowa ta również zawierana jest przez podmioty sektora finansów publicznych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Kielar-Tammert

Radca prawny wpisany na Listę Radców Prawnych przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu. Właścicielka Kancelarii Prawnej www.bktkancelaria.pl, autorka wielu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach, na blogu oraz w mediach społecznościowych, specjalizująca się w prawie Unii Europejskiej, prawie gospodarczym i prawach cudzoziemców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama