reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC

ABC

Koszty finansowania zewnętrznego w ustawie o rachunkowości i MSR 23

Aktualizacja: 28.11.2011

Finansowanie zewnętrzne umożliwia realizację celów jednostki gospodarczej. Podczas tworzenia optymalnej dla firmy struktury finansowej warto dokonać analizy nie tylko rodzajów kosztów związanych z określonymi źródłami finansowania, ale także zasad ich ujmowania w ewidencji rachunkowej. »

Kredyt kupiecki - wybawienie czy szybka droga do bankructwa?

Aktualizacja: 02.08.2011

W uproszczeniu kredyt kupiecki polega na sprzedaży towaru z odroczonym terminem płatności. Nie ma takiej branży, w której by go nie stosowano. Pozwala na szybszą sprzedaż towarów i usług. Wiele firm, zwłaszcza małych nie miałyby w ogóle szansy istnieć na rynku bez tego narzędzia. »

Rozliczenie opłat za korzystanie ze środowiska

Aktualizacja: 28.11.2011

Podmioty – nie tylko te wykonujące działalność gospodarczą – które przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, są obowiązane do ponoszenia opłat za takie zanieczyszczenia. Rodzaje i wysokość stawek opłat za korzystanie ze środowiska określone są przepisami prawa. »

ABC Prawa - Pismo z sądu i co dalej?

Aktualizacja: 10.06.2011

W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić z czym może wiązać się otrzymanie pisma z sądu oraz wskażemy jakie pisma może zawierać przesyłka z sądu i co powinniśmy zrobić w razie otrzymania takiej przesyłki. Należy przy tym zaznaczyć, że niniejsza publikacja będzie dotyczyła pism w postępowaniu cywilnym (np. sprawy: o zapłatę, o stwierdzenie nabycia spadku, o rozwód). »

ABC Prawa - szkoda pośrednia

Aktualizacja: 26.05.2011

W niniejszej publikacji postaramy się wyjaśnić, czy naprawienia wyrządzonej szkody może domagać się jedynie bezpośrednio poszkodowany. »

ABC Prawa - odpowiedzialność odszkodowawcza

Aktualizacja: 30.05.2011

W obecnych czasach coraz częściej słyszymy o tzw. „sprawach odszkodowawczych”. Co w praktyce oznacza to pojęcie? Dlaczego w sprawach tych mogą pojawiać się trudności w ustaleniu zakresu odpowiedzialności poszczególnych podmiotów, tzn. za co właściwie odpowiada podmiot zobowiązany do zapłaty odszkodowania? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji. »

Zakładanie spółek z o.o. - uproszczenie procedur

Aktualizacja: 17.05.2011

1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie ustawa nowelizująca m.in. kodeks spółek handlowych. Jej celem jest – jak czytamy w uzasadnieniu projektu zmian – ułatwienie i znaczące przyspieszenie zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. »

Jak rozliczyć wygraną w konkursie internetowym

Aktualizacja: 20.05.2011

Jeżeli wartość nagrody, otrzymanej w konkursie internetowym, nie przekracza 760 zł, zwycięzca nie wykaże dochodu. Jeżeli jednak przekracza wskazaną kwotę, organizator jest zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku od całości wygranej. W obu przypadkach wydatki poniesione na zakup nagród organizator zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. »

ABC Prawa - Prawo odkupu i pierwokupu

Aktualizacja: 13.05.2011

W poniższej publikacji postaramy się omówić dwie instytucje prawa cywilnego – prawo odkupu i pierwokupu. »

ABC prawa - uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli

Aktualizacja: 10.05.2011

W niniejszej publikacji postaramy się omówić, w jaki sposób można uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego innej osobie pod wpływem błędu lub groźby. »

Czy i w jaki sposób, mogę oddać Cezarowi mniej tego, co cesarskie?

Aktualizacja: 07.06.2011

Koniec kwietnia większości z nas kojarzy się z przykrym obowiązkiem rozliczenia się z Fiskusem, podsumowania poprzedniego roku, osiągniętych przychodów, wydatków, sporządzenia deklaracji i „oddania Cezarowi, co Cesarskie” – zapłaty podatku dochodowego. »

ABC prawa - małżeńska umowa majątkowa a odpowiedzialność za długi

Aktualizacja: 19.04.2011

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Zgodzie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm., „krio”) małżonkowie mogą jednak w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego zmodyfikować wspólność ustawową. »

Problemy podatkowe z rozliczaniem inwestycji w obcych środkach trwałych

Aktualizacja: 19.04.2011

Używanie do celów prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych stanowiących cudzą własność jest obecnie praktyką powszechną. Często zdarza się również, że przedmioty te, aby mogły być w pełni użyteczne, wymagają dodatkowych nakładów. Jeśli zmiany wprowadzone w cudzym składniku majątkowym posiadają znamiona ulepszenia, to zainwestowanych środków nie można rozliczyć bezpośrednio w kosztach podatkowych. W ciężar kosztów należy odnieść je przez odpisy amortyzacyjne. Największych problemów podatkowych nie budzi jednak amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym, lecz jej zakończenie. »

Jak długo przechowywać dokumentację księgową

Aktualizacja: 10.06.2011

Okres przechowywania dokumentów księgowych jest określony nie tylko w ustawie o rachunkowości, ale także w innych przepisach. Warto zwrócić uwagę, że okres ten na ogół wynosi pięć lat. Od kiedy liczyć te pięć lat? »

Doradcy podatkowi muszą zdobywać punkty

Aktualizacja: 10.06.2011

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych objęte zostało systemem punktowym. Przykładowo, za jeden opublikowany artykuł o tematyce podatkowej doradca otrzyma maksymalnie 10 punktów. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama