REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć różnice kursowe przy kompensacie

Beata Piotrowska
Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą dla celów bilansowych, przy kompensacie rozrachunków zagranicznych, stosuje się niższy kurs waluty, według którego ustalono wartość należności lub zobowiązania w chwili wprowadzania ich do ksiąg rachunkowych.

 

Kompensaty (potrącenia) należności ze zobowiązaniami można dokonać zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego bądź też na podstawie umowy zawartej między kontrahentami, tzw. potrącenie umowne.

Dokonanie potrąceń

Kompensata (potrącenie) może być skutecznie dokonane, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

- wierzytelności przedstawione wzajemnie do potrącenia muszą istnieć i dotyczyć tych samych osób, które są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami,

- przedmiotem obu wierzytelności muszą być sumy pieniężne albo rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku,

- przedstawione do potrącenia wierzytelności muszą być wymagalne i charakteryzować się tym, że mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.

Potrącenie umowne dokonywane jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy kontrahentami. Przy potrąceniu umownym wzajemne wierzytelności nie muszą być jednorodne.

Różnice kursowe

Kompensata jest bezgotówkową formą regulowania zobowiązań cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami, które na podstawie zgodnych oświadczeń woli chcą zaspokoić swoje długi. Wskutek tego potrącenia obie wierzytelności umarzają się wzajemnie do wysokości wierzytelności niższej. Przy kompensacie rozrachunków nie powstają podatkowe różnice kursowe. Ustalone w drodze potrącenia różnice kursowe wpływają jedynie na wynik bilansowy jednostki. W ewidencji księgowej różnice te odnosi się odpowiednio w koszty lub przychody finansowe.

Rozrachunki zagraniczne

W przypadku rozrachunków z kontrahentem zagranicznym, kiedy u każdej ze stron występują należności i zobowiązania wyrażone w tej samej walucie obcej, ogólna zasada potrącania jest podobna, jak w przypadku kompensaty rozrachunków złotowych. Jeżeli potrąceniu podlegają wierzytelności wyrażone w walutach obcych, wówczas wierzytelności stanowiące przedmiot kompensaty powinny być wyceniane po niższym kursie waluty, według którego została wyceniona dana należność lub zobowiązanie, co wynika z art. 30 ustawy o rachunkowości.

Potrącenie stanowi jedną z form likwidacji już istniejącego stosunku prawnego i w związku z tym ustalenie ewentualnych różnic kursowych następuje poprzez porównanie kursów walut z dnia ich zarachowania.

JAK PRZELICZAĆ RÓŻNICE DEWIZOWE

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu

Koszty poniesione w walutach obcych są przeliczane na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu

PRZYKŁAD EWIDENCJA KOMPENSATY ROZRACHUNKÓW

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada nieuregulowane zobowiązania w wysokości 10 000 euro z kontrahentem zagranicznym, które zostały wycenione według kursu 3,9590 zł za 1 euro, tj. kursu średniego NBP z dnia powstania zobowiązania oraz należności w wysokości 20 000 euro wycenione według kursu 4,0500 zł za 1 euro, tj. kursu średniego NBP z dnia uzyskania przychodu. Pozostałą część należności kontrahent zagraniczny uregulował przelewem. Kurs kupna waluty z dnia otrzymania przelewu, ustalony przez bank, z którego usług korzysta spółka, wynosił 4,0000 zł za 1 euro.

Zapisy w księgach rachunkowych spółki będą następujące:

1. „Pk” - kompensata rozrachunków według niższego kursu waluty - 39 590 zł (10 000 euro x 3,9590 zł/euro)

Wn konto „Rozrachunki z dostawcami”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”

2. „Pk” - różnica kursowa (ujemna) dotycząca kompensaty - 910 zł (10 000 euro x 4,0500 zł/euro), 40 500 zł - 39 590 zł = 910 zł

Wn konto „Koszty finansowe”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”

3. Wyciąg bankowy - wpływ pozostałej części należności - 40 000 zł (10 000 euro x 4,0000 zł/euro)

Wn konto „Rachunek bieżący”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”

4. „Pk” - zrealizowana różnica kursowa (ujemna) - 500 zł (10 000 euro x 4,0500 zł/euro) = 40 500 zł, 40 500 zł - 40 000 zł = 500 zł

Wn konto „Koszty finansowe”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”

PRZYKŁAD KOMPENSATA WZAJEMNYCH ROZRACHUNKÓW

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sprzedała firmie niemieckiej towary o wartości 10 000 euro. Jednocześnie firma niemiecka sprzedała polskiej spółce wyroby gotowe za cenę 6 000 euro. Obie spółki postanowiły dokonać kompensaty wzajemnych rozrachunków. Spółka polska stosuje do wyceny różnic kursowych przepisy ustawy o rachunkowości.

Zapisy w księgach rachunkowych spółki będą następujące:

1. Sprzedaż towarów spółce niemieckiej. Wartość faktury wynosi 10 000 euro. Średni kurs NBP stosowany do wyceny to 3,95 zł/euro (10 000 euro x 3,95 zł/euro = 39 500 zł)

Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”/Ma konto „Przychody ze sprzedaży”

2. Wydanie towarów z magazynu (koszt własny) - 30 000 zł

Wn konto „Koszt własny sprzedaży”/Ma konto „Towary”

3. Faktura od kontrahenta zagranicznego za otrzymane towary. Wartość faktury wynosi 6 000 euro. Średni kurs NBP zastosowany do wyceny wynosi 3,98 zł/euro (6 000 euro x 3,98 zł/euro = 23 880 zł)

Wn konto „Rozliczenie zakupu”/Ma konto „Rozrachunki z dostawcami”

4. Przyjęcie towarów do magazynu („Pz”) - 23 880 zł

Wn konto „Towary”/Ma konto „Rozliczenie zakupu”

5. Kompensata wzajemnych rozrachunków. Rozliczenia dokonano według niższego z kursów.

Należność spółki wynosiła 10 000 euro przeliczona po kursie 3,95 zł/euro, czyli 39 500 zł

Zobowiązanie wobec kontrahenta wynosiło 6 000 euro, przeliczone po kursie 3,98 zł/euro, czyli 23 880 zł. Skompensowaniu ulegną wzajemne należności do kwoty 6 000 euro (6 000 euro x 3,95 zł/euro = 23 700 zł)

Wn konto „Rozrachunki z dostawcami”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”

6. Różnice kursowe dodatnie - 180 zł (23 880 zł - 23 700 zł)

Wn konto „Rozrachunki z dostawcami”/Ma konto „Przychody finansowe”

7. Otrzymanie od kontrahenta zagranicznego część należności, jaka pozostała po skompensowaniu. Kurs kupna banku wynosił 3,97 zł/euro (4000 euro x 3,97 zł/euro = 15 880 zł)

Wn konto „Rachunek bankowy”/Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami”

8. Różnice kursowe dodatnie - 80 zł, czyli 4 000 euro x (3,97 zł - 3,95 zł)

Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”/Ma konto „Przychody finansowe”


BEATA PIOTROWSKA

ksiegowosc@infor.pl


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

  W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

  KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

  W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

  REKLAMA