Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych zawsze obciążają pozostałe koszty operacyjne
REKLAMA
Testowi na utratę wartości podlegają zarówno aktywa trwałe, jak i obrotowe. W projekcie zmiany ustawy o rachunkowości zawarte są pewne uproszczenia dotyczące rozliczenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów obrotowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
W komentarzu MF do projektu czytamy, że „Uproszczono sposób rozliczenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych. Odpisy te zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych, a nie - jak dotychczas - również do kosztu wytworzenia sprzedanych produktów i kosztu sprzedaży, co niepotrzebnie komplikowało sposób odnoszenia tych odpisów dla prezentacji ich w rachunku zysków i strat”.
Dokonanie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych wynika przede wszystkim z zasady ostrożności. Według tej zasady w wyniku finansowym należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów. Te założenia tworzą podstawę wyceny tych składników aktywów, zgodnie z którymi w bilansie wykazuje się je według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.
Dokonane odpisy aktualizujące obecnie zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych, kosztu sprzedaży lub do kosztów wytworzenia sprzedanych produktów. Według projektu zmiany ustawy o rachunkowości odpisy te będą obciążać tylko pozostałe koszty operacyjne, niezależnie od tego, jakiej pozycji one dotyczą.
Choć projekt nowelizacji nie odnosi się odrębnie do sposobu odwrócenia zbędnych odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych, należy zakładać, że następuje to na konto pozostałych przychodów operacyjnych.
Ewidencja księgowa odpisów aktualizujących w przypadku rzeczowych składników aktywów obrotowych jest następująca:
Wn „Pozostałe koszty operacyjne”,
Ma „Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów”
Podstawa prawna
- art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 28 ust. 1 pkt 6, art. 34 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Gyöngyvér Takáts
ekspert ds. rachunkowości, pracownik redakcji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat