| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych zawsze obciążają pozostałe koszty operacyjne

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych zawsze obciążają pozostałe koszty operacyjne

W ramach wyceny bilansowej jednostki gospodarcze muszą ustalić, czy nie nastąpiła utrata wartości składników aktywów.

 

Testowi na utratę wartości podlegają zarówno aktywa trwałe, jak i obrotowe. W projekcie zmiany ustawy o rachunkowości zawarte są pewne uproszczenia dotyczące rozliczenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych aktywów obrotowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W komentarzu MF do projektu czytamy, że „Uproszczono sposób rozliczenia odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych. Odpisy te zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych, a nie - jak dotychczas - również do kosztu wytworzenia sprzedanych produktów i kosztu sprzedaży, co niepotrzebnie komplikowało sposób odnoszenia tych odpisów dla prezentacji ich w rachunku zysków i strat”.

Dokonanie odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych wynika przede wszystkim z zasady ostrożności. Według tej zasady w wyniku finansowym należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów. Te założenia tworzą podstawę wyceny tych składników aktywów, zgodnie z którymi w bilansie wykazuje się je według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy.

Dokonane odpisy aktualizujące obecnie zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych, kosztu sprzedaży lub do kosztów wytworzenia sprzedanych produktów. Według projektu zmiany ustawy o rachunkowości odpisy te będą obciążać tylko pozostałe koszty operacyjne, niezależnie od tego, jakiej pozycji one dotyczą.

Choć projekt nowelizacji nie odnosi się odrębnie do sposobu odwrócenia zbędnych odpisów aktualizujących wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych, należy zakładać, że następuje to na konto pozostałych przychodów operacyjnych.

Ewidencja księgowa odpisów aktualizujących w przypadku rzeczowych składników aktywów obrotowych jest następująca:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne”,

Ma „Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów”

Podstawa prawna
- art. 7 ust. 1 pkt 1, art. 28 ust. 1 pkt 6, art. 34 ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Gyöngyvér Takáts

ekspert ds. rachunkowości, pracownik redakcji

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK