REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie szkód komunikacyjnych na przełomie lat obrotowych

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska

REKLAMA

Ponieważ zbliża się koniec roku, przedstawiamy materiał na temat rozliczania szkód komunikacyjnych na przełomie lat obrotowych.

 

Szkody komunikacyjne są zdarzeniami pośrednio związanymi z działalnością operacyjną spółki. Dlatego wydatki związane z ich likwidacją ujmuje się na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”. Otrzymane odszkodowanie jest przychodem spółki wykazywanym na koncie „Pozostałe przychody operacyjne”.

Jeżeli koszty związane ze szkodą komunikacyjną zostaną poniesione w innym okresie sprawozdawczym niż otrzymane odszkodowanie, spółka powinna odpowiednio uwzględnić to w swoich księgach.

Odszkodowanie wypłacone w następnym roku obrotowym

Jeżeli szkoda komunikacyjna wydarzy się pod koniec roku obrotowego, może zaistnieć sytuacja, że wypłata odszkodowania nastąpi dopiero w nowym roku obrotowym. W takim przypadku wartość przyznanego odszkodowania można ująć w księgach zamykanego roku jako „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Przykład 1

W kończącym się roku obrotowym spółka poniosła wydatki związane z powypadkową naprawą samochodu, w wysokości 2500 zł netto.

Decyzję przyznającą odszkodowanie w wysokości poniesionych kosztów otrzymała w nowym roku obrotowym.

Ewidencja księgowa w zamykanym roku obrotowym

1. Koszty likwidacji szkody - faktura z warsztatu samochodowego:

Wn „Rozliczenie zakupu” 2 500

Wn „VAT naliczony” 550

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 3 050

2. Zakwalifikowanie kwoty netto z faktury do kosztów:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 2 500

Ma „Rozliczenie zakupu” 2 500

3. Obciążenie ubezpieczyciela na podstawie decyzji:

Wn „Pozostałe rozrachunki” 2 500

- w analityce imienne konto ubezpieczyciela

Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 2 500

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa w nowym roku obrotowym

1. Otrzymanie odszkodowania:

a) wpływ odszkodowania na rachunek bankowy

Wn „Rachunek bankowy” 2 500

Ma „Pozostałe rozrachunki” 2 500

- w analityce imienne konto ubezpieczyciela

b) zapis równoległy

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 2 500

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 2 500

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odszkodowanie wypłacone przed likwidacją szkody

Może zdarzać się, że ubezpieczyciel, na podstawie przedstawionego kosztorysu, wypłaci odszkodowanie, zanim spółka poniesie koszty likwidacji szkody. Jeżeli sytuacja taka miałaby miejsce na przełomie lat obrotowych, to należy utworzyć rezerwę na zobowiązanie związane z likwidacją szkody.

Przykład 2

W związku z poniesioną szkodą komunikacyjną spółka przedstawiła ubezpieczycielowi kosztorys naprawy powypadkowej na kwotę 3000 zł. Na podstawie kosztorysu, jeszcze w zamykanym roku obrotowym, spółka otrzymała odszkodowanie. Wydatki związane z usunięciem szkody zostały poniesione w nowym roku obrotowym.

Ewidencja księgowa w zamykanym roku obrotowym

1. Decyzja firmy ubezpieczeniowej o przyznaniu odszkodowania:

Wn „Pozostałe rozrachunki” 3 000

- w analityce imienne konto ubezpieczyciela

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 3 000

2. Wpływ odszkodowania na rachunek bankowy:

Wn „Rachunek bankowy” 3 000

Ma „Pozostałe rozrachunki” 3 000

- w analityce imienne konto ubezpieczyciela

3. Utworzenie rezerwy na koszty:

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 3 000

Ma „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 3 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa w nowym roku obrotowym

1. Likwidacja szkody - faktura z warsztatu samochodowego:

Wn „Rozliczenie zakupu” 3 200

Wn „VAT naliczony” 704

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 3 904

2. Rozliczenie kosztów naprawy:

a) do wysokości utworzonej rezerwy

Wn „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” 3 000

Ma „Rozliczenie zakupu” 3 000

b) powyżej rezerwy

Wn „Pozostałe koszty operacyjne” 200

Ma „Rozliczenie zakupu” 200

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Otrzymane odszkodowanie stanowi przychód podatkowy w dniu jego faktycznego otrzymania. W przypadku szkody, której rozliczenie nastąpi na przełomie lat obrotowych, klasyfikacja podatkowa odbywać się będzie w następujący sposób:

Tabela. Rozliczenie szkody dla celów podatkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Koszty związane z usunięciem szkody komunikacyjnej można zaliczyć do kosztów podatkowych pod warunkiem, że samochód objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym.

- art. 39 i 41 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- art. 12 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238


Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA