reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Podatek rozliczany w czasie

Podatek rozliczany w czasie

Podatek od nieruchomości płacony jest w miesięcznych ratach. Zalicza się go wtedy w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

 

Rozliczenie podatku od nieruchomości zależy od tego, czy dotyczy on spółek będących osobami fizycznymi czy prawnymi. W przypadku osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej deklarację na podatek za dany rok podatkowy składa się w terminie do 15 stycznia. W księgach rachunkowych moment ten będzie odzwierciedlony zapisem: strona Ma konta 226 „Rozrachunki z tytułu pozostałych podatków i opłat”, strona Wn konta 450 „Podatki i opłaty”. Równolegle należy dokonać księgowania do rozliczenia podatku w następnych okresach (jeżeli jest to wartość istotna): strona Wn konta 640 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”, strona Ma konta 490 „Rozliczenie kosztów”.

Rozliczenie podatku w czasie jest konieczne ze względu na fakt, że zapłaty podanego w deklaracji podatku dokonuje się w miesięcznych ratach w terminie do dnia 15 każdego miesiąca. Jego wartość należy przelać na rachunek budżetu właściwej gminy. Dlatego w każdym kolejnym miesiącu należy zarachować miesięczny odpis: strona Wn konta 490 „Rozliczenie kosztów” (w przypadku ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4) lub 501 „Koszty działalności podstawowej” (w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5), Ma konta 640 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”. Zapłatę miesięcznej raty podatku na podstawie wyciągu bankowego ujmuje się w księgach następującym zapisem: strona Wn konta 226 „Rozrachunki ztytułu pozostałych podatków i opłat”, strona Ma konto 130 „Rachunek bankowy”.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak rozliczyć podatek od nieruchomości


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama