| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Podatek rozliczany w czasie

Podatek rozliczany w czasie

Podatek od nieruchomości płacony jest w miesięcznych ratach. Zalicza się go wtedy w ciężar kosztów działalności operacyjnej.

 

Rozliczenie podatku od nieruchomości zależy od tego, czy dotyczy on spółek będących osobami fizycznymi czy prawnymi. W przypadku osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej deklarację na podatek za dany rok podatkowy składa się w terminie do 15 stycznia. W księgach rachunkowych moment ten będzie odzwierciedlony zapisem: strona Ma konta 226 „Rozrachunki z tytułu pozostałych podatków i opłat”, strona Wn konta 450 „Podatki i opłaty”. Równolegle należy dokonać księgowania do rozliczenia podatku w następnych okresach (jeżeli jest to wartość istotna): strona Wn konta 640 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”, strona Ma konta 490 „Rozliczenie kosztów”.

Rozliczenie podatku w czasie jest konieczne ze względu na fakt, że zapłaty podanego w deklaracji podatku dokonuje się w miesięcznych ratach w terminie do dnia 15 każdego miesiąca. Jego wartość należy przelać na rachunek budżetu właściwej gminy. Dlatego w każdym kolejnym miesiącu należy zarachować miesięczny odpis: strona Wn konta 490 „Rozliczenie kosztów” (w przypadku ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4) lub 501 „Koszty działalności podstawowej” (w przypadku ewidencji kosztów na kontach zespołu 4 i 5), Ma konta 640 „Rozliczenie międzyokresowe kosztów”. Zapłatę miesięcznej raty podatku na podstawie wyciągu bankowego ujmuje się w księgach następującym zapisem: strona Wn konta 226 „Rozrachunki ztytułu pozostałych podatków i opłat”, strona Ma konto 130 „Rachunek bankowy”.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak rozliczyć podatek od nieruchomości


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »