| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania

Jak przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania

Z karty podatkowej można zrezygnować na początku roku. Po utracie ryczałtu trzeba zaprowadzić księgę. Osoby fizyczne mogą wybierać formę podatku co roku.

 

Prawo podatkowe ściśle określa okoliczności, w których podatnik może zmienić sposób opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Większość z nich dotyczy zmiany formy prawnej, w jakiej prowadzona jest działalność, albo utraty prawa do opodatkowania w uprzywilejowanej formie w związku z naruszeniem warunków, które uprawniały do wcześniejszego skorzystania z takiego prawa. W przypadku osób fizycznych opłacających podatek od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej możliwa jest też zmiana formy opodatkowania z początkiem każdego roku podatkowego.

Każdy, kto rozpoczyna prowadzenie działalności i jest osobą fizyczną, może skorzystać ze zryczałtowanych form opodatkowania - karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile tylko spełnia warunki określone w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jeśli warunki te naruszy, musi przejść na opodatkowanie w oparciu o księgę przychodów, a w przypadku osoby korzystającej z karty - ewentualnie skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dla wszystkich przedsiębiorców okazją do zmiany formy rozliczeń z fiskusem jest początek nowego roku. Wówczas, zarówno na podstawie przepisów ustawy o podatku zryczałtowanym, jak i ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą wybrać formę opodatkowania na kolejny rok, informując o tym naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia.

Ważne!

W przypadku osób, które wcześniej przeszły na podatek rozliczany na podstawie księgi przychodów i rozchodów, powrót do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest niemożliwy ze względów formalnych, wyszczególnionych w art. 8 ustawy o podatku zryczałtowanym

(ED)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK